KPH organizuje wysyłkę maili do resortu Ziobry. Chcą, by mowa nienawiści wobec osób LGBT też była przestępstwem

MInisterstwo Sprawiedliwości wstrzymało prace nad zmianami w Kodeksie Karnym - osoby LGBT będzie można nadal bezkarnie obrażać. KPH nawołuje do wysyłania maili z protestem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W Polsce bezkarnie można szerzyć nienawiść do gejów. I nic się nie zmieni. Prace nad projektem zostały wstrzymane. Zmiany miały dotyczyć penalizacji mowy nienawiści i przemocy werbalnej wobec osób LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transgender).

Chodzi m.in. o zmiany kodeksowe tak, by ktoś, kto znieważy na przykład w sieci osobę homoseksualną odpowiadał jak ten, kto dopuści się zniewagi na tle rasowym czy narodowościowym. Jednak - jak poinformowało TOK FM Ministerstwo Sprawiedliwości - obecnie nie trwają i nie są planowane prace nad takim projektem.

- Nas dziwi, że prace nie są prowadzone - mówiła w TOK FM dr Sylwia Spurek , zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. - Istnieją powody, by faktycznie znowelizować kodeks karny- dodała.

Kampania Przeciw Homofobii zachęca, by wysyłać maile do resortu Zbigniewa Ziobry. Na stronie KPH dostępny jest szablon: Nie zgadzam się na zaprzestanie prac nad wprowadzeniem do Kodeksu karnego zmian gwarantujących osobom LGBT ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści. Uważam, że polskie państwo powinno otoczyć opieką prawną wszystkich obywateli i obywatelki, w tym osoby LGBT. Zmiany w Kodeksie karnym zapewniające osobom homo- i biseksualnym oraz transpłciowym ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa - to jego fragment.

KPH przypomina, że w Polsce co dziesiąta osoba nieheteroseksualna doznaje przemocy motywowanej homofobią, tez statystyki wyglądają o wiele gorzej jeśli chodzi o osoby transpłciowe - ofiarą ataków pada 76 proc. z nich.

DOSTĘP PREMIUM