Świecka szkoła prowadzi do ateizacji? Makowski: katecheza w salkach, w szkołach tylko religioznawstwo

Inicjatywa ?Świecka szkoła? nie chce finansowania nauki religii w szkole z budżetu państwa. Biskupi piszą o katolikach płacących podatki i prawie do wolności wyznania. Jarosław Makowski ma pomysł na rozwiązanie tego sporu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Biskupi nie mają racji, gdy mówią, że świecka szkoła prowadzi do ateizacji - pisze na swoim blogu Jarosław Makowski , filozof i teolog. - Przecież zgodnie z zapisami konstytucji mamy świeckie państwo. Państwo neutralne światopoglądowo nie ateizuje ani nie nawraca, tylko stwarza przestrzeń do nieskrępowanego przeżywania swojej wiary. Podobnie jak szkoła ma stwarzać przestrzeń, by uczniowie mogli zdobywać wiedzę - pisze publicysta.

I ma propozycję: nauka o religiach w szkole, a katechizacja w salkach .

Pisze: wielu księży uważa, że nie ma gorszej szkody wyrządzanej wierze niż prowadzanie katechizacji między fizyką a biologią . - Czyli w szkole. Jeśli biskupi nie chcą słuchać publicystów, to niech raz choć posłuchają swoich duszpasterzy, którzy każdego dnia znajdują się na pierwszej linii frontu, czyli katechizują w szkołach. Oni najlepiej wiedzą, że kształtowanie człowieka religijnego nie ma tylko charakteru przekazywania mu wiedzy o pięciu przykazaniach kościelnych, ale idzie tu także o wychowanie i formowanie jego sumienia. A najlepszym do tego miejscem jest sala katechetyczna przy parafii - uważa Makowski.

Jego zdaniem religioznawstwo jest bardziej potrzebne. - Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, staje się coraz bardziej pluralistyczna i różnorodna. Również pod względem religijnym. A dziś widać jak na dłoni, że konflikty między religiami nie biorą się z głębokiej znajomości innych religii, ale z kompletnej ignorancji, która podszyta jest uprzedzeniami i bazuje na stereotypach - pisze Makowski. - Rzetelna wiedza o innych religiach i dialogu między nimi jest nam dziś potrzebna, by uniknąć zderzenia religijnych ignorantów. Nie ma pokoju między narodami, jeśli nie ma pokoju między religiami. A nie ma pokoju między religiami, jeśli nie ma między nimi dialogu. Miejscem takiej edukacji i dialogu powinna być szkoła - kończy.

Cały wpis na blogu Makowskiego>>

 

Świecka Szkoła to inicjatywa obywatelska, która postuluje zniesienie finansowania nauczania religii w szkołach z budżetu państwa. Pod projektem podpisało się ponad 150 tys. osób. Sprawą ma się zająć Sejm.

Katecheza w salkach, a w szkołach tylko nauka o różnych religiach

TOK FM PREMIUM