"Podatnik wylany z kąpielą. Nie będzie odwołania od decyzji urzędu skarbowego"

"Kontrolę celno-skarbową zakończy decyzja od której nie będzie już przysługiwało odwołanie - przewiduje projekt opracowany przez MF. Będzie można ją zaskarżyć od razu do sądu, ale zniknie druga instancja, czyli rozpatrzeni e sprawy przez izbę skarbową" - informuje "Rz". Wg ekspertów, to zły pomysł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Kontrowersyjne zmiany to część reformy służb skarbowych, które mają skuteczniej walczyć z nadużyciami. Jednym z ważniejszych haseł wyborczych PiS, przypomnijmy, była walka z wyłudzeniami VAT-u.

Ale zdaniem Ewy Usowicz z "Rzeczpospolitej", ministerstwo zabiera się za rozwiązanie problemu ze złej strony. Ocenia, że pomysł likwidacji odwołania do izby skarbowej w sprawie decyzji urzędu to "kuriozalny pomysł".

"Dwuinstancyjność to jedna z najważniejszych zasad w postępowaniu administracyjnym i jej utrzymanie ma poważny sens. Po kiego diabła likwidować, nie najgorszego przecież kontrolera? Żeby dołożyć pracy i tak już zatkanym sądom?

Są w tym projekcie i inne kwiatki - firmę można w mig wykończyć łatwa blokadą rachunku bankowego. Czy to mają być pomysły na walkę z oszustami? Nie - to wylewanie... podatnika z kąpielą" - uważa dziennikarka.

Z danych publikowanych przez "Rz", wynika, że w ubiegłym roku izby skarbowe uchyliły 26 proc. decyzji urzędów skarbowych.

Pierwsza dymisja w rządzie? Czarne chmury gromadzą się nad ministrem finansów Pawłem Szłamachą>>>

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM