"Rz": Min. Szałamacha prawie rok był na urlopie w USA. Cały czas pobierał pensję z Sejmu

Paweł Szałamacha, obecny minister finansów, w 2014r. zaczął studia na Uniwersytecie Harvarda. Był wtedy posłem PiS. Jak ustaliła "Rz", nie dostał zgody Sejmu na bezpłatny urlop. Studiował więc i pobierał pensję posła, łącznie ok. 90 tys. zł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Informacja o studiach na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie jest jedną z najważniejszych w CV obecnego ministra finansów. Kiedy Paweł Szałamacha wyjeżdżał poinformowała o tym nawet gazeta z jego okręgu wyborczego - "Głos Wielkopolski". Z informacji wynikało, że ówczesny poseł PiS wziął na czas studiów bezpłatny urlop.

"Ta informacja jest powielana w mediach i internecie. Jednak, jak ustaliliśmy, fakty są inne. Sejm nie zgodził się na bezpłatny urlop dla Szałamachy, dlatego podczas pobytu w USA pobierał uposażenie i dietę, choć niemal nie pracował jako poseł. Z relacji biura ministra wynika, że Szałamacha wyjechał do USA z przekonaniem, że dostał urlop. Później miał dowiedzieć się, że zmieniono decyzję. Ponieważ nastąpiło to w trakcie semestru, a Szałamacha sam finansował studia, nie zdecydował się ich opuścić" - informuje "Rzeczpospolita".

90 tys. zł za kilka dni pracy

Gazeta sprawdziła sejmowe dokumenty, z których wynika, że Paweł Szałamacha brał udział w głosowaniach tylko w czasie przerwy semestralnej oraz świąt wielkanocnych.

A wypłatę pobierał, tak jakby pracował jak inni posłowie. "Z informacji kancelarii wynika, że posłowi potrącono podczas studiów łącznie 21,8 tys. zł. Zarobił więc w tym czasie ok. 90 tys. zł. Dochodzi do tego 12 tys. zł miesięcznie ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego" - informuje "Rz".

Min. Szałamacha jest jednym z najczęściej krytykowanych członków rządu Beaty Szydło. To on firmuje kontrowersyjny pomysł podatku od handlu, który wywołała protesty handlowców. W połowie lutego przeciwnicy pomysłów ministerstwa finansów protestowali przed Sejmem w Warszawie.

Zaskoczeniem było także to, że ministerstwo na czele którego stoi min. Szałamacha, negatywnie zaopiniowało flagowy projekt rządu - 500 plus. Skrytykowano m.in. bardzo wysokie koszty programu.

"Wpadek w bród, sukcesów można szukać ze świecą. Czarne chmury gromadzą się nad min. Szałamachą. Będzie dymisja?">>>

TOK FM PREMIUM