Imam z Brukseli: Spotkałem wielu dżihadystów. Co piątego nie daje się uratować

"Ja też dziś dostaję pogróżki w internecie. Słyszę, że zdradziłem dla Zachodu prawdziwy islam. Ale obawiam się też reakcji belgijskiej ludności na to, co się stało. Bo przecież oni zabijali w naszym imieniu i teraz wszyscy za to zapłacimy. Jest mi wstyd, nie chcę wyjść na dwór" - mówi w rozmowie z "Rz" imam Wielkiego Meczetu w Brukseli. Na prośbę rodziny rozmawia z młodymi radykałami.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Według Mohameda Galaye Ndiaye, większość udaje mu się odciągnąć od środowisk skrajnie radykalnych. Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", to często ludzie, którzy w ogóle nie znają podstaw swojej religii.

"Oni przecież urodzili się tu, w Belgii. A informację o islamie, zdeformowanym, czerpią z sieci społecznościowych. Nasz meczet, główny w Brukseli, jest znany z umiaru, kieruje się tym, co w islamie nazywa się sprawiedliwym środkiem. Ale już kilka lat temu w belgijskim islamie nastąpił rozłam, są radykalne meczety, które w ogóle nie są kontrolowane przez państwo" - mówi duchowny.

Powodów, które pchają ich w stronę radykalnych środowisk jest przynajmniej kilka. Jak wylicza imam, to między innymi rozpad rodziny, zagrożenie bezrobociem, "i w końcu stoczenie się tych ludzi ku przestępczości".

"Obiecuje się im, że cała ich wina zostanie zmyta, że pójdą do nieba, jeśli włączą się do dżihadu, zaczną zabijać ludzi" - mówi Mohamed Galaye Ndiaye.

Zdaniem duchownego, większość z kilkuset radykałów, z którymi rozmawiał, udało się "uratować". Ale jak podkreśla imam z Brukseli, są w stolicy Belgii meczety, w których głosi się radykalne poglądy. Takie świątynie pozostają "poza wszelką kontrolą władz".

"A dopóki przesłanie nienawiści nie zostanie zakazane, przekleństwo terroryzmu nie zniknie" - ocenia.

W wyniku wtorkowych ataków w Brukseli zginęło co najmniej 30 osób, ponad 200 zostało rannych. Policji do tej pory nie udało się zatrzymać mężczyzny, który chciał - jako trzeci - wysadzić się na lotnisku Zaventem.

"To wypowiedzenie wojny całej Europie. Nie można działać jak w czasach pokoju" - ocenia dr Małgorzata Bonikowska>>>

DOSTĘP PREMIUM