Makowski: PiS używa Smoleńska jak cepa, którym okłada swoich politycznych przeciwników

"Najbardziej zdumiewa mnie to, jak niewiele trzeba, by polskie piekło odesłać na śmietnik historii" - pisze na blogu Jarosław Makowski. "A choć życie wspólnotowe staje się nie do zniesienia, to wciąż nie potrafimy tego zrobić" - kwituje publicysta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPublicysta Jarosław Makowski twierdzi na swoim blogu , że piekło "sami sobie tu tworzymy każdego dnia".

Jak to zakończyć? Według Makowskiego wystarczy, że prezydent i PiS "przestaną używać Smoleńska jak cepa, którym okłada się swoich politycznych przeciwników. Zresztą właśnie ten polityczny cynizm w sposób najbardziej radykalny niszczy pamięć o wszystkich, którzy zginęli w katastrofie rządowego samolotu".

Ale "jest naiwnością sądzić, że PiS, który z wiary w zamach pod Smoleńskiem uczynił swój polityczny mit założycielski, pozwoli sobie na luksus, by z niego zrezygnować". Zdaniem publicysty Jarosław Kaczyński wie, że wiara w zamach jest "cennym paliwem politycznym", mobilizującym elektorat.

"Nie godzić się na piekło"

Jednak my sami możemy "przekroczyć polskie piekło, w które dziś jesteśmy wciągani". Jak? Nie godzić się na nie. "Nie pozwolić, byśmy się do niego przyzwyczaili. Jasno, odważnie i konsekwentnie głosić, że Polska może stać się krajem, gdzie braterstwo (i siostrzeństwo) nie jest żadnym luksusem. Gdzie szacunek jest na porządku dziennym. Gdzie równość jest osią relacji międzyludzkich. Gdzie prawo jest przestrzegane i obowiązuje wszystkich".

"Najbardziej zdumiewa mnie to, jak niewiele trzeba, by polskie piekło odesłać na śmietnik historii. A choć życie wspólnotowe staje się nie do zniesienia, to wciąż nie potrafimy tego zrobić" - kończy Makowski.

Wczoraj odbyły się obchody szóstej rocznicy tragedii smoleńskiej. W swoim przemówieniu naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego Jarosław Kaczyński mówił : Wiem, że Polacy wielokrotnie mylili się, kiedy przebaczali zbyt łatwo. Tak, przebaczenie jest ważne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. Tragedia smoleńska nie była przypadkiem!

Jarosław Makowski jest filozofem, teologiem, publicystą oraz radnym sejmiku śląskiego z ramienia PO.

Więcej TUTAJ .

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM