Uroczystość 1050-lecia chrztu Polski "zbrukana" obecnością Paetza

Abp Juliusz Paetz weźmie udział w uroczystościach z okazji rocznicy chrztu Polski. - I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie - powiedział Paetz TVN24. Hierarcha, oskarżany w 2002 r. o molestowanie poznańskich kleryków, ma koncelebrować odbywającą się tam mszę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Abp Juliusz Paetz jest biskupem seniorem, wszystko wskazuje więc na to, że będzie koncelebrować mszę. Rzecznik Kurii tego nie potwierdził ani temu nie zaprzeczył" - napisał portal epoznan.pl .

- Każdy kapłan, który nie jest suspendowany, może odprawiać mszę świętą - mówił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski na antenie TVN24 . Na pytanie, czy Paetz nie ma watykańskiego zakazu odprawiania mszy, odparł, że "w tej sytuacji jest taka sprawa, że w momencie kiedy ktoś może odprawiać mszę świętą, to odprawia mszę świętą".

"Niech piszą do Ojca Świętego"

TVN24 zapytał samego zainteresowanego, czy weźmie udział w obchodach. - A czemu nie? I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie - powiedział abp Paetz. Na pytanie o kontrowersje, jakie budzi jego obecność, odparł krótko: - Niech piszą do Ojca Świętego.

Jak Kościół poradził sobie ze sprawą abp. Paetza? - Raczej nie najlepiej. Arcybiskup podał się wprawdzie do dymisji, ale nigdy nie wyjaśniono zarzutów jakie mu postanowiono. W sumie oficjalnie nie wiadomo, czy jest winny czy nie. A brak tego dopowiedzenia jest bardzo zły - mówił ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski w wywiadzie dla "Głosu Wielkopolskiego" . Jego zdaniem, takie zakończenie sprawy jest efektem "braku konsekwencji w działaniu" i "układów personalnych".

Na Giertycha spadną gromy od Rydzyka?

Do informacji odniósł się Maciej Giertych. "Wczoraj mój Tata (który na początku wieku jako poseł na Sejm RP z Poznania był bardzo zaangażowany w doprowadzenie do odwołania arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza dokonanego przez św. Jana Pawla II) wysłał list do Abp. Gądeckiego" - napisał na Facebooku Roman Giertych.

"Dotarła do mnie wiadomość, że na uroczystości z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w koncelebrze mają uczestniczyć biskupi seniorzy, wśród nich abp Juliusz Paetz. Publicznie zwracam się do Ekscelencji by do tego nie dopuścić. Nie pozwólmy, by tak ważna uroczystość została zbrukana obecnością wśród koncelebransów osoby bardzo źle się kojarzącej w odbiorze społecznym" - napisał Maciej Giertych. "Ciekawe, czy po tym liście, tak jak piętnaście lat temu, spadną na niego gromy od o. Rydzyka" - zastanawia się jego syn.

Oskarżenia pod adresem abp. Juliusza Paetza dotyczące seksualnego molestowania kleryków pojawiły się w 2002 roku. Ostatecznie duchowny im zaprzeczył, ale zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego. Sprawa trafiła przed najwyższą kościelną instancję. Sprawujący wówczas władzę w Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II zlecił szczegółowe zbadanie kwestii Paetza.

Po tym śledztwie Watykan wydał mu zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom. Hierarcha do dziś mieszka na Ostrowie Tumskim i uczestniczy w uroczystościach kościelnych.

Msza św. dla uczczenia 1050-lecia chrztu Polski odbędzie się w piątek. Przewodzić będzie jej kardynał Pietro Parolin, legat papieski, homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W mszy wezmą udział Episkopat Polski, przedstawiciele episkopatów Europy, prezydent Andrzej Duda i parlamentarzyści.

A TERAZ ZOBACZ: Wzruszający gest papieża Franciszka. Spełnił marzenie chorej dziewczynki

TOK FM PREMIUM