Chrabota: Nowa konstytucja to zły pomysł

"Ważne, by ratować państwo. A na nową konstytucję przyjdzie jeszcze czas" - ocenia Bogusław Chrabota. Wg redaktora naczelnego "Rz", PiS zanotowało "falstart" zgłaszając pomysł przygotowania nowej ustawy zasadniczej. Pomysł zgłosił Jarosław Kaczyński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Prezesowi PiS wtóruje prezydent Andrzej Duda, który podczas wtorkowych uroczystości z okazji 3 Maja mówił, że "trzeba przygotować nowe rozwiązania".

Jak przyznaje Bogusław Chrabota, "jeszcze niedawno przyklasnęlibyśmy temu bez zastanowienia". Ale sytuacja się zmieniła.

"Co prawda wola zmiany jest po stronie większości, ale większości, która nie ma arytmetycznej mocy zmiany konstytucji. Opozycja jest przeciwko. Co więcej, ekstremalnie spolaryzowana polska polityka "wyprodukowała" taki deficyt zaufania, że już podjęcie tematu zmian w konstytucji jest poczytywane za próbę zamachu na wolności obywatelskie" - ocenia szef "Rzeczpospolitej".

Chrabota nie ma wątpliwości, że ważniejsze niż prace nad nową ustawą zasadniczą jest szukanie sposobów rozwiązania trwającego kryzysu konstytucyjnego.

"Rozumiemy, czym jest polityka, ale czymże zostaje, kiedy jej skutkiem jest dezintegracja państwa? A ta wydaje się nieunikniona, jeśli w polskich sądach pojawią się dwie linie orzecznicze: jedna wbrew nieuznawanym przez rządzących wyrokom TK i druga zgodna z nimi. Ofiarami będziemy wszyscy: obywatele i instytucje rozpadającego się na pół państwa. Nie można do tego dopuścić, to wbrew racji stanu" - uważa redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

TOK FM PREMIUM