Sytuacja osób LGBTI w Europie: Polska blisko Rosji, Turcji i Azerbejdżanu. W raporcie mowa o słowach Pawłowicz i Kaczyńskiego

?Negatywna retoryka i sprzeciw wobec równości LGBTI stały się w ostatnim roku bardziej widoczne? napisało o Polsce Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów. Nasz kraj znalazł się na 37 miejscu na 49 badanych. 17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMiędzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów (ILGA) opublikowało doroczny raport dotyczący sytuacji osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderycznych i interseksualnych) w Europie. Polska zajęła 37 miejsce na 49 krajów.

W rankingu pod uwagę wzięto rozwiązania prawne, praktyki oraz stosunek do kwestii osób LGBTI. Poszczególnym krajom przyznawano oceny procentowe. 100 proc. to gwarancja pełnego poszanowania praw człowieka i pełna równość. Polska zdobyła 18 proc. Nieco wyprzedzają nas Włochy i Macedonia, tuż za znajdują się Lichtenstein, Litwa i Łotwa. Na pierwszym miejscu jest Malta (prawie 88 proc.), podium dzieli z Belgią i Wielką Brytanią. Na końcu? Azerbejdżan (niecałe 5 proc.), Rosja, Armenia, Turcja i... Monako.

ILGA cytuje Pawłowicz i Kaczyńskiego

W ubiegłorocznym raporcie Polska zdobyła 26 proc. (w 2014 było to 28 proc., rok wcześniej - 22 proc.). "Negatywna retoryka i sprzeciw wobec równości LGBTI stały się w ostatnim roku bardziej widoczne" - piszą o Polsce autorzy raportu . Zwracają uwagę, że debata o związkach partnerskich osób tej samej płci została odrzucona przez sejmową większość, a homofobiczne i transfobiczne wypowiedzi znów padają z ust osób pełniących funkcje publiczne.

W raporcie przywołano wypowiedź Krystyny Pawłowicz, która w marcu ubiegłego roku stwierdziła, że "rząd kontynuuje wprowadzanie chorej ideologii gender, polegającej na tym, że promuje się patologie seksualne". Autorzy przypominają także słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w kampanii wyborczej nazwał procedurę zmiany płci "kaprysem" i "atakiem na rodzinę".

Jednym z najbardziej rozczarowujących aspektów ubiegłego roku było według ILGA zawetowanie przez prezydenta ustawy o uzgodnieniu płci.

W tym roku doszło już do trzech ataków na warszawską siedzibę Kampanii przeciw Homofobii. 3 marca trzech mężczyzn próbowało w biały dzień wedrzeć się do środka siedziby KPH. W nocy z 13 na 14 kwietnia młody mężczyzna wybił szybę w biurze organizacji. Na początku marca wybito szybę także w biurze Lambdy Warszawa, innej organizacji walczące o prawa mniejszości seksualnych. Obie organizacje należą do ILGA.

ILGA to założona w 1978 r. międzynarodowa organizacja non-profit, zrzeszająca pozarządowe, polityczne organizacje środowisk LGBTI. Obecnie zrzesza 600 organizacji z 90 krajów świata, ściśle współpracuje z Amnesty International.

Poseł PiS w skandaliczny sposób wyśmiewa się z problemu rasizmu

DOSTĘP PREMIUM