"Polskę drąży konflikt, jakiego świat nie widział. Paździerzowa kultura życia publicznego"

Wg Andrzeja Celińskiego, "Polska przegrywa właśnie swoją historyczną szansę". I diagnozy nie zmieniają dobre wskaźniki gospodarcze. Problemem Polski jest "konflikt głęboki jest jak rów mariański".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Konflikt, o którym pisze na blogu Andrzej Celiński, niszczy bezprecedensowy w historii Polski sukces, jakim było obalenie komunizmu i budowana niepodległego, demokratycznego państwa.

"I wszystko to, co uzyskaliśmy, (...) trawi dziś kwas nacjonalistycznej, opartej na wszechogarniającym nasze życie publiczne kłamstwie polityki partii Prawo i Sprawiedliwość, wspieranej przez trzecią część Polaków, Kościół katolicki i, dyskretnie, choć konsekwentnie, Putina" - ocenia były działacz antykomunistycznego podziemia.

Dwie Polski

Zdaniem Celińskiego, społeczeństwo jest dziś tak podzielono, że "ludzie odmiennych wyborów naprawdę nie rozmawiają ze sobą, czytają odmienne gazety, oglądają różne telewizje".

Jak napisał na blogu, Polska "nie jest dzisiaj zdolna, przez erupcję swej paździerzowej kultury życia publicznego i zbyt słaby opór wobec kłamstwa, przezwyciężyć tego konfliktu". "Za mali ludzie, jak na tę wielką historyczną szansę" - uważa.

Były szef Partii Demokratycznej nie kryje, po której stronie stoi.

Andrzej Celiński jest za krajem otwartym i wspólnotowym, w którym ważne są "autorytet kultury, wiedzy i odpowiedzialności". Wierzy, że taka Polska może wrócić. Ale jak podkreśla, przeciwnicy obecnej władzy nie mogą zapominać, że PiS "nie wygrało dlatego, że wszystko było w porządku".

TOK FM PREMIUM