"Teraz decyduje się, czy będziemy mieli Kaczyńskiego na dwa lata, czy na lat 20"

Wg Sławomira Sierakowskiego, jeśli gospodarka nie uniesie sztandarowych programów PiS - 500 zł na dziecko i mieszkaniowego - to "władza PiS zbankrutuje w ciągu dwóch lat". Oczywiście prócz gospodarki odejściu PiS "pomoże" geopolityka i samo Prawo i Sprawiedliwość, które "codziennie z zadowoleniem i premedytacją robi rzeczy dla siebie szkodliwe".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak ocenia Sierakowski w rozmowie z "Newsweekiem", w przypadku polityków PiS "poczucie apartheidu godnościowego wyłączyło instynkt samozachowawczy". Dlatego mamy co krok, afery w rodzaju "dobrej zmiany" w stadninach, albo wycinkę Puszczy Białowieskiej, albo - jak przypomina założyciel "Krytyki Politycznej" - "prezydenta Dudę wymieniającego myśli na Twitterze z "Ruchadłem Leśnym" albo kimś, kto się przedstawia jako "Seba, który sra do chleba"?"

"Czy to może pomóc tej władzy? Nie" - odpowiada Sławomir Sierakowski.

"TKM do sześcianu"

Zdaniem publicysty, rządzący nie mają co liczyć na to, że wyborcy nie dostrzegą błędów. Sierakowski uważa, że najbardziej ich "zniesmaczy to, w jak ostentacyjny sposób PiS buduje swoje państwo z patologii III RP podnoszonych do rangi prawa".

"Żeby uwłaszczyć spółki skarbu państwa, likwiduje się konkursy w służbie cywilnej. Żeby walczyć z brakiem pluralizmu w mediach publicznych, tworzy media rządowe i nachalne poza granice śmieszności. To nie jest robienie z nas idiotów. To jest robienie idiotów z siebie" - mówi publicysta w rozmowie z "Newsweekiem".

"Fanatyk"

Partii rządzącej nie pomoże też sam Jarosław Kaczyński, który podbija atmosferę np. obrażając uczestników manifestacji organizowanych przez KOD.

"Każdy wie, że najskuteczniejsza broń w sferze publicznej to ignorowanie, przemilczanie. Wejście w spór z KOD wynosi ten ruch do roli głównego przeciwnika Kaczyńskiego. Mobilizuje rozbitą opozycję do zorganizowania się" - ocenia Sierakowski.

Dlaczego więc tak doświadczony polityk jak prezes PiS popełnia takie błędy? "Bo Kaczyński nie jest politykiem racjonalnym tylko fanatykiem. Dla fanatyka pragmatyzm to dowód słabości. Fanatyk nie potrafi utrzymać emocji na wodzy" - tłumaczy twórca "Krytyki Politycznej".

ZOBACZ TEŻ: książka o przywódcy PiS-u "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

TOK FM PREMIUM