"Polska 'zwija akcję demokratyczną' na Białorusi". Pomysły posła Winnickiego na relacje z Łukaszenką

Lider Ruchu Narodowego proponuje na początek zamknięcie telewizji Biełsat. Jak informuje "Rz", obcięcie pieniędzy dla białoruskiej opozycji ma być drogą do zdobycia sympatii Alaksandra Łukaszenki. W obronie Biełsatu wystąpiła noblistka Swietłana Aleksijewicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Pomysł na radykalny zwrot w polskiej polityce wobec władz w Mińsku poseł Winnicki zgłosił podczas sejmowego spotkania z białoruskim ambasadorem. Podstawą, jak informuje "Rzeczpospolita", ma być koniec finansowania białoruskiej opozycji.

"Polska zwija 'akcję demokratyczną' na Białorusi, w zamian władze w Mińsku zapewniają szkoły w ojczystym języku polskiej mniejszości" - cytuje gazeta.

Akcję ocieplania relacji z Alaksandrem Łukaszenką szef Ruchu Narodowego chce zacząć od zamykania Biełsatu. Telewizja utrzymuje się z pieniędzy MSZ.

Szybko ruszyła akcja w obronie Biełsatu. Protestuje m.in. pierwsza w historii Białorusi noblistka - Swietłana Aleksijewicz.

Pomysły posła Winnickiego na pozyskanie sympatii Łukaszenki krytykuje jedna z najbardziej znanych działaczek polskich na Białorusi - Andżelika Borys. W rozmowie z "Rz" oceniła, że zmiana polskiego kursu wobec Bialorusi to działanie "wyłącznie w interesie władz białoruskich".

DOSTĘP PREMIUM