"Jeden z drugim gówniarz czy idiota pozwala sobie pluć na tych, którzy doprowadzili do upadku dyktatury" - Hartman o obchodach rocznicy Czerwca'76

Prof. Jan Hartman jest oburzony oficjalnymi obchodami 40.rocznicy wydarzeń radomskich. "Jak dotąd było dla wszystkich oczywiste, że Radom '76 to KOR, a KOR to źródło Solidarności. Jak dotąd Teraz przyszedł czas na zawłaszczenie nawet i Radomia. Przez PiS, przez biskupów, do spółki z nieszczęsnymi "narodowcami"" - napisał na blogu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "Jakiż to czarci podstęp, że na etapie niszczenia pamięci KOR za pomocą zawłaszczania jego dziedzictwa propaganda może się powołać na fakt obecności Macierewicza w kierownictwie KOR. Oczywiście słowem nie wspominając, że był to zupełnie inny Macierewicz. Ależ to wszystko żałosne Smutne było dzisiejsze radomskie święto" - ocenił prof. Jan Hartman.

Filozof przypomina, że Komitet Obrony Robotników był pierwszą opozycyjną strukturą - "od 1948 roku" - z którą "władza musiała się liczyć".

Zdaniem prof. Hartmana. "zazdrość o KOR, o dokonania Kuronia, Michnika i wielu innych, od początku była cierniem w duszy Jarosława Kaczyńskiego". Dlatego, "środowiska skupione wokół braci Kaczyńskich oraz Kościoła zadbały o to, by po kilku dekadach Polak miał niewielkie pojęcie, kim był Kuroń i KOR, a za to wyobrażał sobie, że demokracja nastała w Polsce dzięki wielkiej determinacji "środowisk patriotycznych", czyli prawicy oraz Kościoła".

Filozof podkreśla, że KOR jest mu szczególnie bliskie, także dlatego, że w jego działalność zaangażowani byli jego ojciec oraz siostra i szwagier.

"Pamiętam, że gdy przychodziło do nas SB i legitymowało zebranych albo robiło rewizję, zachowywali się z pewnego rodzaju szacunkiem dla tych ludzi. Nie byli mili, o nie, ale byli na swój sposób grzeczni i powściągliwi. Bo oni też rozumieli, o co w tym wszystkim chodzi. Dziś jeden z drugim gówniarz albo idiota pozwala sobie bezmyślnie pluć na tych, którzy doprowadzili do upadku dyktatury. A Partia i Kościół dobrotliwie kiwają głowami, jak ten prezydent Duda, dzisiaj w Radomiu, gdy słuchał biskupa bredzącego o resortowych dzieciach. Kiwa też głową Antoni Macierewicz - członek KOR, wówczas tworzący jego lewe ekstremum, kilka lat później przerzucający się na pozycje skrajnej prawicy" - napisał na blogu prof. Jan Hartman.

Rocznicę Czerwca'76 uczcił też w Radomiu KOD. W marszu uczestniczył m.in. były prezydent Bronisław Komorowski.

Książki Jana Hartmana dostępne są tutaj. Sprawdź >>

DOSTĘP PREMIUM