Nazwał Szydło "nędznym błaznem". Miało nie być śledztwa, ale prokuratura zmieniła zdanie

Śledztwo jednak będzie. "Jednak", bo pod koniec czerwca Prokuratura Rejonowa w Świdniku odmówiła jego wszczęcia ze względu na małą szkodliwość społeczną. A chodzi o wpis zamieszczony na Twitterze przez wieloletniego świdnickiego radnego, Jakuba Osinę. Zamieścił go pod wpisem Beaty Szydło w sprawie 500 plus.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWpis pojawił się ponad trzy miesiące temu na Twitterze. Jakub Osina, dziś członek zarządu powiatu świdnickiego pod wpisem premier Beaty Szydło napisał "@BeataSzydlo jesteś nędznym błaznem, który szkodzi Polsce".

Śledztwa miało nie być. Rzeczniczka prokuratury tłumaczyła nam wtedy , że niewątpliwie słowa były naganne, ale nie na tyle obraźliwe, by wszcząć postępowanie.

Jak ustaliliśmy, działacze PiS (to oni złożyli zawiadomienie do prokuratury) nie wnieśli zażalenia na decyzję o odmowie wszczęcia. Mimo to, śledztwo jednak będzie.

Skąd zmiana?

Decyzję śledczych ze Świdnika przeanalizowała Prokuratura Okręgowa w Lublinie i to ona uznała, że rozstrzygnięcie było przedwczesne. Potwierdził nam to zastępca prokuratora rejonowego w Świdniku, Jarosław Król. Jak mówi, decyzja o odmowie wszczęcia nie została uznana za błędną, ale za podjętą zbyt wcześnie. Stwierdzono bowiem, że na etapie tylko czynności sprawdzających nie można zdecydować, że była niska szkodliwość społeczna. Teraz, jak ustaliliśmy, kluczowa będzie opinia biegłego językoznawcy, który wypowie się na temat nazwania pani premier nędznym błaznem.

Sam radny Jakub Osina mówił reporterce TOK FM , że swojego wpisu absolutnie nie żałuje, choć nie był on zbyt elegancki. - To jest jednak tylko kwestia formy, natomiast przekaz taki, jaki zamieściłem, czyli, że ten rząd szkodzi Polsce - dalej w stu procentach podtrzymuję. I tak naprawdę, z każdym dniem przekonujemy się, jak bardzo - powiedział nam Osina.

Decyzja o wszczęciu śledztwa oznacza, że teoretycznie radnemu - za znieważenie funkcjonariusza publicznego - może grozić za wpis określona kara, w tym np. grzywna.

TOK FM PREMIUM