Franciszek zezwolił na rozgrzeszanie aborcji. "Jaka szkoda, że nie mogę się spowiadać właśnie u papieża"

"Gdyby polscy biskupi i księża wzięli sobie słowa papieża do serca, gdyby miłosierdzie stało się w ich nauczaniu i praktyce ważniejsze niż grzech, przebaczenie ważniejsze niż potępienie, wtedy inny Kościół byłby nie tylko marzeniem, ale naszą codzienną rzeczywistością" - pisze na blogu Jarosław Makowski.

"Szkoda, że nie można wyspowiadać się u Franciszka" - wzdycha teolog Jarosław Makowski. Na swoim blogu odnosi się do listu papieża "Misericordia et misera". Franciszek zezwolił w nim wszystkim kapłanom na udzielanie rozgrzeszenia osobom, które dokonały aborcji. Przypominał jednocześnie, że aborcja pozostaje grzechem ciężkim.

"Papież stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Szczególnie księżom" - stwierdza Makowski. "Parafrazując ks. Józefa Tischnera: nikt nie traci wiary po przeczytaniu Marksa, ale może ją stracić po złej spowiedzi" - zaznacza. Jego zdaniem, "papież zdaje się mówić, że sakrament pojednania, który nie ma charakteru pocieszenia, fałszuje oblicze miłosiernego Boga".

"Ile dodatkowego bólu może spowodować gorzkie słowo spowiednika!"

"Tym bardziej że - jak dodaje Franciszek - 'wszyscy potrzebujemy pocieszenia, ponieważ nikt nie jest wolny od cierpienia, bólu i niezrozumienia'. Ile więc dodatkowego bólu może spowodować gorzkie słowo spowiednika, będące owocem złości!" - podkreśla Makowski.

"I to w chwili, kiedy idąc do konfesjonału, człowiek szuka słów dodających otuchy, poczucia zrozumienia, czułości pozwalającej dostrzec miłość, modlitwy, pozwalająca być silniejszym" - ciągnie. "Czytając list Franciszka, pomyślałem: 'jaka szkoda, że nie mogę się spowiadać właśnie u papieża'" - pisze teolog.

"Gdyby..."

Według Makowskiego, "miłosierdzie, które staje się znakiem firmowym tego pontyfikatu, musi stać się osią relacji między ludźmi". "Gdyby polski Kościół, polscy biskupi i księża wzięli sobie słowa papieża do serca, gdyby miłosierdzie stało się w ich nauczaniu i praktyce duszpasterskiej ważniejsze niż grzech, przebaczenie ważniejsze niż potępienie, człowiek grzesznik ważniejszy niż kanony prawa, wtedy inny Kościół, Kościół ewangeliczny, byłby nie tylko marzeniem, ale naszą codzienną rzeczywistością" - kończy filozof.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Franciszek zezwolił na rozgrzeszanie aborcji. "Jaka szkoda, że nie mogę się spowiadać właśnie u papieża"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 18 razy 12

  No, chlopaki zrobic rachunek sumienia, a jutro raniutko wyspowiadac mi sie w parafii.

 • 66kropek

  Oceniono 30 razy 10

  Intrygujące...po pierwsze dowiedzieliśmy się, że do tej pory księża nie mogli rozgrzeszać aborcji po drugie, ze Makowski chciałby wyspowiadać się , ale tylko u papieża. ...Zrozumiałe , tego zadania nie pojąłby się jakiś szary klecha , spowiadania Makowskiego jest godny jedynie Franciszek. Mam nadzieje, że ta nowina szybko do niego dotrze.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 30 razy 10

  Przede wszystkim aborcja nie jest żadnym grzechem. To tylko wyciśnięcie niechcianego pryszcza. Grzechem to jest kradzież lub zabójstwo i z tego może Franciszek dac rozgrzeszenie, szczególnie poprawnej politycznie lewicy liberalnej.
  Dokonana aborcja zaś jest powodem do brylowania na postepowych salonach jako dówod odwagi.
  I po co te brednie panie bloggerze?

 • femma12

  Oceniono 15 razy 7

  Większość kobiet nie utożsamia aborcji z żadnym grzechem, traumą ani dramatem. Po co takie dyrdymały w rzekomo lewicowym i postępowym portalu.

 • solussolius

  Oceniono 1 raz 1

  Haniebny czyn księcia Kościoła. Wszyscy za to zapłacimy w sposób niewyobrażalny.

 • nemilek

  0

  Zestawmy jeszcze raz jak zawsze bardzo mądre wypowiedzi na temat aborcji redaktora Terlikowskiego, doktora Rydzyka czy abp Michalika z żałosnym poziomem wypowiedzi niejakiego Bergoglio. Tego się nie da porównać !!!

 • hens

  Oceniono 3 razy -1

  A kim jest papież dla ekumenicznej hołoty w Polsce ?.................. Nadzorcą !
  I klechy maja to głęboko w swoich spedalonych spasionych zadach.
  Na co ma starczyć 4 tys PLN za urodzenie nie pełnosprawnego dziecka ?
  Chrzciny..........ostatnie namaszczenie.............i pogrzeb.
  Ile to będzie sprzątania po tej PISowskiej bandzie ?

 • eski57

  Oceniono 13 razy -1

  decyzja papieża o uznawaniu aborcji jako grzechu odpuszczalnego, chyba rewolucyjną jest . Zamierzany przez biskupów , fundamentalistów i PiS z prezesem na czele (kobiety powinny rodzić uszkodzone płody ... - za 4000..) , całkowity zakaz aborcji , byłby sprzeczny z miłosiernym spojrzeniem na kobiece dylematy przez papieża Franciszka !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX