"Kaczyński posiada wszystkie zgubne cechy postaci, które przyczyniły się do upadku Polszy"

Zdaniem Kazimierza Orłosia Polska "pod rządami prawicy Kaczyńskiego, znów zmierza do upadku, podobnie jak było w XVIII wieku". Wg publicysty, na takim scenariuszu najbardziej skorzysta Moskwa.

Kazimierz Orłoś w nowym numerze "Newsweeka" pisze o tym, jak na sytuacji w Polsce zyskuje Rosja. Publicysta przypomina, jak w XIX wieku Rosjanie pisali o Polsce w broszurze na cześć feldmarszałka Paskiewicza, pogromcy powstania listopadowego: "Naród Polski (...) składał się z żywiołów zdolnych do rozniecania nieustannych zaburzeń". Orłoś swój esej stylizuje, ja Rosjanie teraz napisaliby raport do Putina.

Zdaniem publicysty, prezes PiS jest bardzo na rękę naszym wschodnim sąsiadom. "Kaczyński posiada wszystkie zgubne cechy polskich postaci historycznych, które w XVIII wieku przyczyniły się do rozkładu i upadku Polszy" - uważa Orłoś. Jakie to cechy? "Kłótliwość, mściwość, megalomania i stawianie na swoim wbrew interesom państwa. On i jego ludzie doprowadzili do nienotowanego w historii skłócenia Polaków" - dodaje.

"Dziś kraj ten znów zmierza do upadku"

Dla Rosji taki stan rzeczy jest bardzo korzystny. "Wzajemna nienawiść między Polakami prowadzi do kompletnego odwrócenia ich uwagi od spraw istotnych, dziejących się na zewnątrz" - pisze publicysta. Chodzi głównie o zaangażowanie w sytuację na Ukrainie, której odzyskanie ma być jednym z głównych celów polityki Putina.

Z eseju wynika, że to Rosjanie wpłynęli na wyniki wyborów prezydenckich w Polsce w 2015 r., doprowadzając do przegranej proukraińskiego Bronisława Komorowskiego. Ten, jak zaznacza Orłoś, był przeszkodą w planach utrzymania w Kijowie prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Teraz jednak i partia rządząca, i Radio Maryja, które "stale podsyca wrogość Polaków do obcych", a także premiera filmu "Wołyń" (przypominającego mordowanie Polaków w 1943 r.) działają na niekorzyść pojednania polsko-ukraińskiego, a tym samym na korzyść Rosji. "Historia Polszy zatoczyła koło i dziś kraj ten, pod rządami prawicy Kaczyńskiego, znów zmierza do upadku, podobnie jak było w XVIII wieku" - kończy Orłoś.

"Tusk przed TS to realny scenariusz. Mamy u sterów szaleńców"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (216)
"Kaczyński posiada wszystkie zgubne cechy postaci, które przyczyniły się do upadku Polszy"
Zaloguj się
 • qfadrat

  Oceniono 45 razy 31

  Absolutnie zgadzam sie z diagnoza. Polska jest na rowni pochylej dzieki dzialniom grupy szalencow i zidiocialemu Suwerenowi.

 • mjwpu

  Oceniono 119 razy 31

  Kolejny starszy człowiek wykorzystywany przez środowisko GW w roli pożytecznego idioty.
  Wstydu nie macie....

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 31 razy 23

  jedyna nadzieja w tym, ze suweren jednak się obudzi i to skutecznie

  ostatnio PISpartej ma taką passę, że codziennie po pare skandali wybucha... moze jednak ten chocholi taniec wreszcie się Polakom znudzi i zamast liści.....

 • evident

  Oceniono 29 razy 23

  pisam to tragifarsa ruina

 • al48

  Oceniono 58 razy 20

  Pisowcy od chwili przejęcia władzy demolują i rozbrajają Polskę przy wtórze śpiewów Rydzyka "alleluja i do przodu "

 • bezspokoju

  Oceniono 44 razy 16

  Paranoja i Schizofrenia powinno zmienić nazwę na: Warcholstwo i Rozpierducha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX