"Kaczyński posiada wszystkie zgubne cechy postaci, które przyczyniły się do upadku Polszy"

Zdaniem Kazimierza Orłosia Polska "pod rządami prawicy Kaczyńskiego, znów zmierza do upadku, podobnie jak było w XVIII wieku". Wg publicysty, na takim scenariuszu najbardziej skorzysta Moskwa.

Kazimierz Orłoś w nowym numerze "Newsweeka" pisze o tym, jak na sytuacji w Polsce zyskuje Rosja. Publicysta przypomina, jak w XIX wieku Rosjanie pisali o Polsce w broszurze na cześć feldmarszałka Paskiewicza, pogromcy powstania listopadowego: "Naród Polski (...) składał się z żywiołów zdolnych do rozniecania nieustannych zaburzeń". Orłoś swój esej stylizuje, ja Rosjanie teraz napisaliby raport do Putina.

Zdaniem publicysty, prezes PiS jest bardzo na rękę naszym wschodnim sąsiadom. "Kaczyński posiada wszystkie zgubne cechy polskich postaci historycznych, które w XVIII wieku przyczyniły się do rozkładu i upadku Polszy" - uważa Orłoś. Jakie to cechy? "Kłótliwość, mściwość, megalomania i stawianie na swoim wbrew interesom państwa. On i jego ludzie doprowadzili do nienotowanego w historii skłócenia Polaków" - dodaje.

"Dziś kraj ten znów zmierza do upadku"

Dla Rosji taki stan rzeczy jest bardzo korzystny. "Wzajemna nienawiść między Polakami prowadzi do kompletnego odwrócenia ich uwagi od spraw istotnych, dziejących się na zewnątrz" - pisze publicysta. Chodzi głównie o zaangażowanie w sytuację na Ukrainie, której odzyskanie ma być jednym z głównych celów polityki Putina.

Z eseju wynika, że to Rosjanie wpłynęli na wyniki wyborów prezydenckich w Polsce w 2015 r., doprowadzając do przegranej proukraińskiego Bronisława Komorowskiego. Ten, jak zaznacza Orłoś, był przeszkodą w planach utrzymania w Kijowie prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Teraz jednak i partia rządząca, i Radio Maryja, które "stale podsyca wrogość Polaków do obcych", a także premiera filmu "Wołyń" (przypominającego mordowanie Polaków w 1943 r.) działają na niekorzyść pojednania polsko-ukraińskiego, a tym samym na korzyść Rosji. "Historia Polszy zatoczyła koło i dziś kraj ten, pod rządami prawicy Kaczyńskiego, znów zmierza do upadku, podobnie jak było w XVIII wieku" - kończy Orłoś.

"Tusk przed TS to realny scenariusz. Mamy u sterów szaleńców"

DOSTĘP PREMIUM