"Gdzie tu świeckość urzędów publicznych?". Wizerunek papieża na froncie lubelskiego ratusza

Słuchaczka TOK FM zauważyła na elewacji, od frontu lubelskiego ratusza, wielkoformatowe zdjęcie Karola Wojtyły. Uznała, że to naruszenie świeckości urzędów publicznych, dlatego napisała w tej sprawie do prezydenta Lublina. Miejscy urzędnicy odpisali, że zdjęcie papieża zostało powieszone w związku z rocznicą jego śmierci, bo był honorowym obywatelem Lublina. - Takie tłumaczenie to rozmywanie zasady świeckości - mówi Katarzyna Hołda.

Katarzyna Hołda to artystka, pracuje w Centrum Kultury w Lublinie. Jest córką prof. Zbigniewa Hołdy, zmarłego kilka lat temu wybitnego prawnika, adwokata, działacza na rzecz tolerancji i ochrony praw człowieka. To ona na lubelskim ratuszu zauważyła baner, wielkości drzwi wejściowych do budynku.

- Uznałam, że to ordynarne gwałcenie zasady świeckości urzędów publicznych, dlatego napisałam do prezydenta z prośbą o wyjaśnienie, co robi Karol Wojtyła na ścianie urzędu i jak pan prezydent rozumie zasadę świeckości urzędów publicznych - mówi pani Katarzyna.

Sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki odpisał naszej rozmówczyni, że Jan Paweł II był honorowym obywatelem Lublina, a baner został umieszczony na budynku ratusza w 12 rocznicę jego śmierci. "Jest to jedna z form upamiętnienia osób, które w sposób szczególny związane były z Lublinem i decyzją Rady Miasta dołączyły do grona Honorowych Obywateli Miasta Lublin.  Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, kiedy na elewacji Ratusza został umieszczony baner odnoszący się do ojca Huberta Czumy, wyróżnianego Honorowym Obywatelstwem Miasta Lublin, a także baner z listą Honorowych Obywateli Miasta Lublin" - napisał sekretarz, Andrzej Wojewódzki.

"To jest bazowanie na pewnej dwuznaczności"

Katarzyny Hołdy to nie przekonuje. - Ja się boję pewnej dwuznaczności i manipulacji. Oczywiście, można powiedzieć, że Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Lublina. Ale tu trzeba bardzo uważać. Bo osoby, które budują w Polsce państwo wyznaniowe bazują na takich właśnie dwuznacznościach. To jest rozmywanie granic, udawanie, że nie wieszamy portretu papieża, tylko obywatela honorowego. Lublin ma wielu obywateli honorowych, a nie każdy jest w ten sposób honorowany - mówi K.Hołda. Jej zdaniem, zawieszenie wizerunku przedstawiciela Kościoła na budynku urzędu, to wchodzenie religii w sferę miasta. - niezgodnie z prawem.

Pismo w sprawie umieszczenia wizerunku papieża na budynku ratusza wysłała do prezydenta również Fundacja "Wolność od religii" - zachęcając również innych mieszkańców do wysyłania takich listów. Fundacja na swojej stronie w internecie udostępniła wzór takiego pisma.

DOSTĘP PREMIUM