Prezydent Opola opowiada, jak wyglądały jego rozmowy z TVP. "To byłby festiwal kiczu"

- Rozwiązałem umowę z TVP, bo wolałem szukać jakości i przewidywalności - mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w radiu TOK FM.

- To smutna sprawa dla Opola, dla mnie, dla mieszkańców miasta. Ona jest też na swój sposób śmieszna,. To, co się dzieje pokazuje wysoki stopień dezorganizacji, brak dobrego pomysłu. Nie mniej, jest to sprawa, w której Opole jest wymieniane w negatywnym kontekście - z tego powodu jestem bardzo zaniepokojony - mówił  Arkadiusz Wiśniewski.

- Każdy, kto wie, jak ważny dla współczesnej polskiej kultury jest festiwal w Opolu, musi sobie zdawać sprawę, że to impreza, która musi mieć swój poziom, jakość, pozytywny ładunek emocjonalny - podkreślał prezydent.

Dodał, że wydarzenia ostatnich dni mogły zrobić z festiwalu w Opolu "festiwal kiczu".

Co zrobić, żeby festiwal w Opolu nie był przedmiotem drwin?

Wiśniewski twierdzi, że proponował TVP, żeby miasto i telewizja spróbowały wspólnie wypracować "mechanizm, który sprawi, że festiwal nie będzie przedmiotem drwin".

- Mówiłem: "Słuchajcie, powołajmy niezależna radą, która dobierze repertuar. Są różne miejskie instytucje związane z festiwalem, one mogą nawiązać relacje z artystami, a telewizja wyemituje festiwal". Niestety, nie udało się przekonać TVP do tego wariantu - opowiadał.

 "Chciałem trzymać festiwal w Opolu z dala od polityki"

Prezydentowi szczególnie zależało, żeby festiwal trzymać z daleka od polityki.

- Nie uzyskałem zgody na moje propozycje. Usłyszałem natomiast, że przez te 2-3 tygodnie warto brnąć i organizować jakieś wydarzenie artystyczne, które nazwiemy "festiwalem polskiej piosenki". Nie poznałem listy artystów, którzy mieliby w nim uczestniczyć. Widząc, że nasza umowa z TVP nie jest realizowana, a jednocześnie miasto ponosi ogromne straty wizerunkowe, poczułem się zobowiązany do rozwiązania tej sytuacji w jedyny słuszny sposób - mówił Wiśniewski.

Przyznał, że nie jest w stanie obiecać, że festiwal odbędzie się w tym roku.

Opole 2017. Polscy artyści masowo bojkotują festiwal

DOSTĘP PREMIUM