Trybunał UE wydał opinię ws. Ubera. Jest kluczowa dla działalności firmy w Europie

Państwa członkowskie UE mogą zakazać funkcjonowania firmy przewozowej Uber i ścigać tę działalność na drodze karnej, bez konieczności uprzedniego powiadamiania Brukseli o projektowanych przepisach - uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w wydanej opinii.

Sprawa dotyczy pozwu prowadzonego we Francji. Opina rzecznika nie jest wiążąca dla sędziów.

Spór przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dla Ubera jest kluczowy - od jego rozstrzygnięcia zależy bowiem przyszłość tej firmy, o której stało się głośno, bo przy pomocy aplikacji oferuje tanie przewozy dla osób i zaczęła stanowić mocną konkurencję dla taksówkarzy.

Właściciele aplikacji są we Francji oskarżeni przed sądem o zorganizowanie systemu kojarzenia pasażerów z niezawodowymi kierowcami trudniącymi się zarobkowym przewozem drogowym. Prawnicy Ubera broniąc się przekonywali, że francuski sąd w tym postępowaniu wykorzystuje regulacje dotyczące społeczeństwa informacyjnego. A te - ich zdaniem - wcześniej powinny być uzgodnione z Komisją Europejską czego władze w Paryżu nie zrobiły. W tej sytuacji sąd w Lille zadał pytanie Trybunałowi UE.

Rzecznik generalny Trybunału Maciej Szpunar ogłosił dziś, państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej takiej jak UberPop i ścigać tę działalność na drodze karnej bez obowiązku uprzedniego powiadamiania Brukseli.

Tłumaczył, że gdyby każdy przepis krajowy zakazujący pośrednictwa w niezgodnej z prawem działalności, należało uważać za przepis techniczny z tego tylko powodu, że pośrednictwo to byłoby prowadzone najprawdopodobniej drogą elektroniczną, obowiązkowi notyfikacji podlegałaby ogromna liczba norm prawnych państw UE.

Podobny spór w Hiszpanii

Przypomniał, że już w maju tego roku wydał opinię do podobnego sporu z Uberem toczonym w Hiszpanii. Wówczas ocenił, Uber jest firmą transportową, nie zaś jedynie właścicielem aplikacji i pośrednikiem między kierowcą a pasażerem.

Protesty przeciw Uberowi podczas strajku taksówkarzy w HiszpaniiProtesty przeciw Uberowi podczas strajku taksówkarzy w Hiszpanii Fot. AP/Manu Fernandez

Zadaniem rzecznika generalnego jest sporządzanie opinii w sprawach, które wpływają do Trybunału Sprawiedliwości UE.Opinie te nie są wiążące - są jednak dla sędziów istotną wskazówką. Ostateczne orzeczenie Trybunału ma zapaść prawdopodobnie do końca tego roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Trybunał UE wydał opinię ws. Ubera. Jest kluczowa dla działalności firmy w Europie
Zaloguj się
 • zmichalg1

  Oceniono 23 razy 7

  Wystarczy proste rozwiązanie:
  1. opodatkować Ubera podobnie jak opodatkowani są taksówkarze
  albo
  2. zdjąć z taksówkarzy podatki, którym nie podlega Uber

  I sprawa się sama załatwi.
  Przewaga Ubera nad taksówkarzami nie bierze się z jakiejś "mitycznej" aplikacji kojarzącej, ale z faktu, że jedni podatki płacą, a drudzy nie.

 • central2

  Oceniono 10 razy 4

  Po karze dla Googla biorą się za Ubera. Po nim przyjdą kary na kolejne firmy (może za wyj. Apple bo oni płacą tłuste łapówki komu trzeba). Niemiecka zemsta na Amerykanach za zbadanie spalin Volkswagena będzie ich drogo kosztować.

 • onduma

  Oceniono 13 razy 3

  GW bedziesz musiala zdradzic Ubera. Swinta Lunia tez go nie popiera

 • Jan Kowalski

  0

  Gdyby taksówkarze potrafili jakością swoich usług przebić konkurencję to nie musieliby się jej obawiać - ale tak nie jest - uber jest tańszy i wygodniejszy, a pracujący w nim ludzie na prawdę sympatyczni. Widać, że pracują bo chcą a nie muszą.

 • Nikodem Dyzma

  0

  Konkurencja dla taksówek świetna, szkoda że nie spełniają norm wymaganych od innych.Na start pomijając koszta auta są 4-5tyś do przodu wobec taxi...

 • tomektommy

  Oceniono 2 razy 0

  A dla każdego darmowy przejazd uberem z kodem "cch9wue". Można go wpisać przy rejestracji albo w aplikacji uber w zakładce "Zniżki". Polecam ;)

 • gwamoniak

  Oceniono 10 razy 0

  UBER: www.theguardian.com/technology/2017/jun/18/uber-travis-kalanick-scandal-pr-disaster-timeline

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 10 razy -2

  Trybunale Sprawiedliwości! Brawo, brawo,brawo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX