Trybunał UE wydał opinię ws. Ubera. Jest kluczowa dla działalności firmy w Europie

Państwa członkowskie UE mogą zakazać funkcjonowania firmy przewozowej Uber i ścigać tę działalność na drodze karnej, bez konieczności uprzedniego powiadamiania Brukseli o projektowanych przepisach - uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w wydanej opinii.

Sprawa dotyczy pozwu prowadzonego we Francji. Opina rzecznika nie jest wiążąca dla sędziów.

Spór przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dla Ubera jest kluczowy - od jego rozstrzygnięcia zależy bowiem przyszłość tej firmy, o której stało się głośno, bo przy pomocy aplikacji oferuje tanie przewozy dla osób i zaczęła stanowić mocną konkurencję dla taksówkarzy.

Właściciele aplikacji są we Francji oskarżeni przed sądem o zorganizowanie systemu kojarzenia pasażerów z niezawodowymi kierowcami trudniącymi się zarobkowym przewozem drogowym. Prawnicy Ubera broniąc się przekonywali, że francuski sąd w tym postępowaniu wykorzystuje regulacje dotyczące społeczeństwa informacyjnego. A te - ich zdaniem - wcześniej powinny być uzgodnione z Komisją Europejską czego władze w Paryżu nie zrobiły. W tej sytuacji sąd w Lille zadał pytanie Trybunałowi UE.

Rzecznik generalny Trybunału Maciej Szpunar ogłosił dziś, państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej takiej jak UberPop i ścigać tę działalność na drodze karnej bez obowiązku uprzedniego powiadamiania Brukseli.

Tłumaczył, że gdyby każdy przepis krajowy zakazujący pośrednictwa w niezgodnej z prawem działalności, należało uważać za przepis techniczny z tego tylko powodu, że pośrednictwo to byłoby prowadzone najprawdopodobniej drogą elektroniczną, obowiązkowi notyfikacji podlegałaby ogromna liczba norm prawnych państw UE.

Podobny spór w Hiszpanii

Przypomniał, że już w maju tego roku wydał opinię do podobnego sporu z Uberem toczonym w Hiszpanii. Wówczas ocenił, Uber jest firmą transportową, nie zaś jedynie właścicielem aplikacji i pośrednikiem między kierowcą a pasażerem.

Protesty przeciw Uberowi podczas strajku taksówkarzy w HiszpaniiProtesty przeciw Uberowi podczas strajku taksówkarzy w Hiszpanii Fot. AP/Manu Fernandez

Zadaniem rzecznika generalnego jest sporządzanie opinii w sprawach, które wpływają do Trybunału Sprawiedliwości UE.Opinie te nie są wiążące - są jednak dla sędziów istotną wskazówką. Ostateczne orzeczenie Trybunału ma zapaść prawdopodobnie do końca tego roku.

TOK FM PREMIUM