Prof. Chmaj o ultimatum Dudy: Niekonstytucyjne i skażone grzechem pierworodnym. Zagubił się

Zaproponowany przez prezydenta kompromis jest "od początku jest skażony grzechem pierworodnym jako niezgodny z Konstytucją - tłumaczył prof. Marek Chmaj. Jego zdaniem Andrzej Duda "nieco się zagubił".

Andrzej Duda zgłosił prezydencki projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Członkowie KRS mają być wybierani konstytucyjną większością głosów. Prezydent zapowiedział, że dopóki ustawa nie zostanie uchwalona, nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym.

Na antenie TOK FM inicjatywę prezydencką komentował konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Pytany, czy działanie prezydenta jest zgodne z konstytucją, odparł:

Niestety nie. Myślę, że prezydent nieco się zagubił. Zgodnie z artykułem 126, prezydent ma czuwać nad przestrzeganiem konstytucji. A Konstytucja odnośnie powoływania członków KRS jest bardzo precyzyjna - Sejm wybiera 4 posłów, Senat wybiera 2 senatorów, a 15 członków wybieranych jest przez sędziów. A zatem to zgromadzenia sędziowskie winny wybierać tych 15 sędziów, a nie Sejm, który zgodnie z Konstytucją ma do wybrania 4 posłów.

Oprócz sędziów i parlamentarzystów, w skład KRS wchodzą jeszcze: jedna osoba powołana przez prezydenta, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Minister Sprawiedliwości.

Kompromis skażony grzechem pierworodnym

Zdaniem konstytucjonalisty sytuacja jest "groteskowa". - Ta ustawa o KRS w sposób absolutnie niekonstytucyjny wygasza kadencję wybranych członków KRS. Kadencja ma zgodnie z Konstytucją 4 lata, a prezydent tak poruszając się nieco po omacku, grozi, że nie podpisze procedowanej obecnie ustawy o Sądzie Najwyższym. Z tego można wyciągnąć wniosek, że podpisze bez mrugnięcia okiem ustawę o KRS - komentował Chmaj. 

- Prezydent się zagubił. Rola prezydenta w naszym systemie ustrojowym jest ściśle określona. Po pierwsze prezydent jest strażnikiem Konstytucji i jako strażnik Konstytucji nie może podejmować żadnych kroków niezgodnych z Konstytucją. Po drugie powinien interweniować wtedy, gdy Konstytucja jest łamana - przypomniał Chmaj.

Dodał, że zaproponowany przez prezydenta kompromis "od początku jest skażony grzechem pierworodnym jako niezgodny z Konstytucją".

Co jeżeli prezydent nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym?

Chmaj tłumaczył również, co może zrobić głowa państwa z ustawą o Sądzie Najwyższym. - Prezydent robi wrażenie, że nastąpił pewien chaos. (...) A jeżeli nie podpisze? Z jednej strony może w trybie prewencyjnym wysłać tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie prezes Przyłębska dobierze sobie skład kilku sędziów, który może orzec, że ta ustawa o SN jest w porządku. I wtedy prezydent ma obowiązek podpisać ustawę. Ewentualnie zawetuje i wtedy do odrzucenia weta prezydenta jest potrzebna większość 3/5 głosów - wyjaśniał. 

Prezydent zgłasza zastrzeżenia. "Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym". I stawia warunek

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (109)
Prof. Chmaj o ultimatum Dudy: Niekonstytucyjne i skażone grzechem pierworodnym. Zagubił się
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 28 razy 20

  Oj tam. To typowa ustawka z kucykiem trojańskim co go zwą Qkiz.

 • korcia2000

  Oceniono 27 razy 19

  Albo Duda wreszcie dostrzegł swoją rolę albo to zabieg wizerunkowy polegający na odesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który w obecnym składzie podpisze nawet wyrok śmierci na swoich członków.

 • hegemon1234

  Oceniono 25 razy 19

  niestety to ustawka....

  "a teraz Adrian uchwalimy sobie taką ustaw(k)ę a ty ją sobie zawetujesz" - powiedział towarzysz Krótki w memie ....

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 24 razy 18

  Czy to znaczy, że zgoda sejmu na większość 3/5 głosów potrzebnych do wybrania członków KRS będzie skutkować podpisaniem przez prezydenta kaczystowskiej ustawy o SN?
  Co z kolei pozwoli aby Zero robiło z sędziami SN wszystko co mu się zechce?

 • andrew-live

  Oceniono 24 razy 18

  MALINIAK ,OD POCZĄTKU,ŁAMIE KONSTYTUCJĘ,TA PROPOZYCJA JEST NIE ZGODNA KONSTYTUCJĄ.NIECH USTĄPI Z URZĘDU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • hegemon1234

  Oceniono 21 razy 15

  adrian przecież zatrzymał się w czytaniu Konstytucji na pierwszym akapicie to skąd ma wiedzieć co jest w niej zapisane jeśli chodzi o wybór sędziów KRS.

 • kuma1

  Oceniono 14 razy 8

  Prezydent się asekuruje głupstwem z którego bez problemu się wycofa. Gdyby miał pro państwowe nastawienie przekazał by jasno i wyraźnie czego w tej sprawie oczekuje i to w zgodzie z Konstytucją. Deklaracja o 3/5 to taktyka, która chyba na 80 % sugeruje stoczenie się państwa w głęboką dyktaturę i marazm z nepotyzmem w roli głównej oraz tępieniem inteligencji jako wroga ciemnego ludu. Dopóki będzie kasa zamordyzm będzie trwał a gdy zabraknie, mordobicie powszechne.

 • plutoniczna

  Oceniono 13 razy 7

  po reakcjach PIS widać, że weto PAD-a to jedna wielka ściema.
  robią z polaków idiotów.
  to taka zmiana w stylu "nie będę cie bił siekierą tylko młotkiem"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX