Mucha: Polacy stanęli na wysokości zadania. Ale trzeba zachować ostrożność
Anna Gmiterek-Zabłocka, TOK FM: Pani poseł, o czym świadczy decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw, o KRS i Sądzie Najwyższym?
Joanna Mucha, posłanka Platformy Obywatelskiej: Ta decyzja bardzo cieszy i daje powody do ostrożnego optymizmu. Jeśli pan prezydent chce pokazać, że rzeczywiście ma wpływ na to, co dzieje się w Polsce i rzeczywiście jest prezydentem wszystkich Polaków, jak deklarował – to powinien usiąść w tej chwili ze wszystkimi partiami politycznymi i organizacjami pozaparlamentarnymi, żeby napisać naprawdę dobre ustawy, które będą reformowały system sądownictwa. Chodzi o takie reformy, które będą się mieściły w trójpodziale władzy i będą zgodne z ideą praworządności, o którą walczyliśmy w ostatnich dniach.
Protesty Polaków pomogły?
- Tak, Polacy stanęli na wysokości zadania. Nie byłoby tego weta, gdyby nie ten masowy protest, gdyby nie masowy udział Polaków w tym proteście. Jestem aż wzruszona tym, że udało nam się to wszystkim razem zrobić i jestem dumna z Polaków.
Dlaczego mówi pani o ostrożnym optymizmie?
- Domyślam się, że pan prezydent będzie chciał wyjść z jakąś inicjatywą i pytanie, czy będzie to inicjatywa napisana przez wszystkie siły polityczne czy też kolejne ustawy napisane przez ministra Zbigniewa Ziobrę – być może trochę bardziej łagodne, ale nadal pozostające w sprzeczności z ideą praworządności. Dlatego na pewno kolejne ruchy będą istotne. Ale chcę podkreślić, że Polacy pokazali, że nie dadzą się nabrać i jeśli pojawiłyby się nowe projekty, które będą łamały zasadę trójpodziału władzy – to po raz kolejny wyjdziemy na ulicę.
Prezydent swoją decyzją „wybił się na niepodległość”?
- Z ostrożnością podchodzę do tej tezy. Poczekajmy aż uda się ją zweryfikować kolejnymi decyzjami pana prezydenta.
W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda mówił m.in. o Zofii Romaszewskiej i o tym, że nie chce, by był powrót do tego co już było.
- To mocne słowa. Powołanie się na panią Zofię Romaszewską zrobiło na mnie duże wrażenie i to, że pani Zofia właśnie w ten sposób, po tej stronie stanęła jest bardzo ważne. To, że prezydent spotyka się z pierwszą prezes Sądu Najwyższego czy szefem Krajowej Rady Sądownictwa to również dobre sygnały, świadczące o tym, że serio myśli o reformie wymiaru sprawiedliwości. I teraz musimy poczekać na to, czy tak się stanie.
-
Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"
-
Dawid Kubacki przekazał informacje o stanie zdrowia żony, Marty. "Dla nas to pierwsze zwycięstwo"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
- Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego