"Polacy się bogacą, przynajmniej niektórzy". 1000 nowych milionerów [EKG]

W Polsce przybywa milionerów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". - Ale większość najbogatszych rozlicza się według 19 procentowego podatku liniowego. To najlepszy dowód, że obecny system podatkowy jest zupełnie niedostosowany do sytuacji - komentowała prowadząca program EKG Aleksandra Dziadykiewicz.

- Polacy się bogacą, przynajmniej niektórzy i to szybko - mówiła prowadząca program EKG Aleksandra Dziadykiewicz, odnosząc się do dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej", który informuje, że w rozliczeniach PIT-ów za rok 2016 ponad 20 tysięcy Polaków zadeklarowało dochody powyżej miliona złotych. To tysiąc osób więcej niż w roku 2015.

- Ponad 80 procent tych najbogatszych rozlicza się według 19 procentowego podatku liniowego i to kolejny dowód na to, że obecny system podatkowy jest niedostosowany do sytuacji. Ci, którzy najwięcej zarabiają wolą założyć działalność gospodarczą i płacić mniejszy podatek, ale też mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne - zauważyła prowadząca.

- Z tego mogą płynąć dwa wnioski. Pierwszy: milionerom trzeba podwyższyć podatki - mówił - komentował dr Andrzej Arendarski. - A drugi, i moim zdaniem właściwy to, że należałoby objąć wszystkich 19 proc. podatkiem dochodowym, żeby nie było żadnego kombinowania.

Arendarski przekonywał, że to się po prostu opłaca. - Widać, że ten system, który mamy, mimo swoich niedoskonałości, pozawala na akumulacje kapitału i służy rozwojowi zarówno firm, w tym tych jednoosobowych działalności. Służyłby też inwestycjom prywatnym,  gdyby ludziom zostawało więcej pieniędzy w kieszeni - mówił.

DOSTĘP PREMIUM