Cimoszewicz: Kaczyński to cynik. Uważa, że duża część polskiego społeczeństwa to durnie

O tym, dlaczego Kaczyński jest zimnym cynikiem, który gra kartą antyniemiecką jak Gomułka, i przyczynach niesłabnącego wysokiego poparcia dla PiS, mówi w najnowszym "Newsweeku" Włodzimierz Cimoszewicz.

Były premier, i były szef dyplomacji w rozmowie z Renatą Grochal w "Newsweeku" mówi, że sprawa reparacji wojennych od Niemiec, która gra PiS, to kolejny przykład naśladowania Władimira Putina.

Uważa, że duża część naszego społeczeństwa to durnie, którzy uznają awanturnictwo za przejaw siły i skuteczności. Stawia na ignorancję prawną i historyczną, na całkowite niezrozumienie współczesnego świata, na wzniecanie kolejnych emocji i sterowanie nimi. To zresztą kolejny przykład naśladowania Putina. Tamten robi to samo

- przekonuje polityk i dodaje, że Polska nie ma najmniejszych szans na uzyskanie odszkodowania od Niemców.

Zdaniem Cimoszewicza, antyniemiecka fobia prezesa PiS, to z jednej strony przejaw anachronicznego myślenia, a drugiej strony dowód na "zimny cynizm" Kaczyńskiego:

On gra kartą antyniemiecką dokładnie tak jak Gomułka. Jest jednak skuteczniejszy. I to, mimo, że dzisiaj, po wszystkich historycznych zmianach, powinno to być trudniejsze

W kontekście żądania reparacji wojennych b. premier przypomina sprawę uchwały PiS z 2004 roku, którą zgodnie poparły wszystkie ugrupowania sejmowe, w tym rządzące wówczas SLD. Z relacji ustnej wie, że po uchwale ówczesny ambasador Niemiec rozmawiał z Kaczyńskim. "Powiedział mu, że takie żądania nie mają szans i mogą jedynie wywołać napięcia między Polską i Niemcami. Kaczyński miał odpowiedzieć, że o to chodzi"- wspomina Cimoszewicz.  

Pytany o wysokie, 40-procentowe poparcie dla partii rządzącej, były premier odpowiada, że to suma różnych przyczyn, w tym tych głębszych, związanych z wychowaniem.

Bardzo mizerny poziom świadomości obywatelskiej, niewielki respekt dla demokratycznych wartości, zadowolenie z prześladowania innych, rozrzutna polityka społeczna, propaganda upartyjnionych mediów, propaganda Radia Maryja i ogromnej części kleru

- ocenia Cimoszewicz, a opozycji mówi krótko: "To dramat".  

Grupa Wyszehradzka ''motorem Europy''? Lizut pyta, Cimoszewicz w śmiech

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (241)
Cimoszewicz: Kaczyński gra kartą antyniemiecką dokładnie tak jak Gomułka
Zaloguj się
 • w.s3

  Oceniono 56 razy 48

  Kaczyński ma całkowitą rację uważając, że większość społeczeństwa to durnie. Tylko, że skala durności naszego społeczeństwa jest większa niż narodów ościennych. Przykre ale prawdziwe.

 • 2.joana

  Oceniono 44 razy 36

  Jeżeli ma faktycznie 40% poparcia, to znaczy, że niestety, słusznie tak uważa!

 • mo60

  Oceniono 36 razy 30

  Panie Włodzimierzu, Prezes się nie myli: duża część społeczeństwa to naprawdę durnie. Pan w to wątpi?!

 • marudna.maruda

  Oceniono 29 razy 23

  Nic nowego, rozumni ludzie od dawna wiedzą, że Kaczyński to cynik, manipulant i mitoman. Za nic ma Polskę i Polaków, to tylko narzędzia do rozdymania swojego ego. Problem w tym, że wielu ludziom odpowiada zamordyzm, lubią, jak ktoś za nich mysli i decyduje, więc łatwo się prezesowi podporządkowują.

 • fernando51

  Oceniono 24 razy 20

  Szanowny panie Cimoszewicz, niestety w tym przypadku Kaczyński ma absolutną rację. Znaczna część polskiego społeczeństwa jest durniami. Można tą sytuację zawdzięczać też, niestety, ugrupowaniu, w którym pan uczestniczył. Wynika to z waszego stosunku do KK i pozwolenie na niczym nieskrępowaną działalność tego kościoła w dziele ogłupiania Polaków. Po prostu zbieramy owoce działalności wszystkich ugrupowań politycznych i to nie tylko tych z prawej strony w minionym dwudziestoośmioleciu.

 • Antoni Walendzik

  Oceniono 24 razy 18

  Tomasz Lis :"Ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje. Są znacznie głupsi"

 • walkirrr

  Oceniono 28 razy 18

  niestety duza jego czesc to rzeczywiscie durnie obserwując pisowski bełkot w internecie i stąd to poparcie dla tej sekty

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 17

  kałczyński skutecznie zarządza polskim motłochem. głos inteligenta czy marginesu jest równoważy w wyborach dlatego kałczyński stworzył swą ofertę dla motłochu bo dla inteligentnej części społeczeństwa nie potrafi.

 • zdzisiek_2

  Oceniono 18 razy 16

  "Uważa, że duża część naszego społeczeństwa to durnie, którzy uznają awanturnictwo za przejaw siły i skuteczności."

  Problem w tym, że ma rację. Taka jest brutalna prawda. Oprócz braku wiedzy brak nam jeszcze jakiegoś instynktu pro-państwowego, który działa w innych państwach chroniąc je przed rządami idiotów (przynajmniej w pewnej części). Statystycznie pewnie ilość durniów jest podobna we wszystkich państwach ale inne społeczeństwa wypracowały mechanizmy chroniące je przed rządami tłuszczy. Zabezpieczenia prawne i kulturowe sprawiają, że w innych krajach nie do pomyślenia jest atak na sądy w polskim stylu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX