Sondaż: Polacy mają dość Schetyny i Petru. Stawiają na innych liderów w PO i Nowoczesnej

Jedynie co ósmy zwolennik PO popiera Grzegorza Schetynę jako lidera formacji - wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press. Ryszard Petru też nie ma powodów do zadowolenia - wyborcy Nowoczesnej stawiają na kobiety.

Portal OKO.press zapytał, kto dziś byłby najlepszym liderem w Platformie, a kto w Nowoczesnej. Kogoś, kto śledzi wydarzenia polityczne w kraju i jest na bieżąco z działaniami podejmowanymi przez opozycję w starciu z partią rządzącą, wyniki sondażu pewnie nie zdziwią. Pytanie, czy liderzy PO i Nowoczesnej wyciągną z nich wnioski, pozostaje otwarte. 

Schetyna (rocznik 1966) we własnym elektoracie zyskuje najmniejsze poparcie – 13 proc., co oznacza, że dalszego jego liderowania życzy sobie jedynie co ósmy sympatyk tej partii. Przegrał z młodszymi o ponad dekadę: Borysem Budką (1978; 28 proc.) i Rafałem Trzaskowskim (1972; 25 proc.), a także z Ewą Kopacz (1956; 23 proc.).

- podaje OKO.press zastrzegając, że sami wybrali do badania trójkę kontrkandydatów.

Kłopot partii Ryszard Petru 

Badanie zlecone przez OKO. press pokazuje, że na nic nie zdały się przeprosiny Ryszarda Petru za wypad na urlop "Maderę" pod koniec 2016 roku, kiedy reszta członków Nowoczesnej brała udział w proteście w Sejmie. Do tej pory trudno partii odrobić spadek notowań. 

W poprawie wizerunku nie pomogło także - jak pisze OKO.press - ukrycie przywództwa poprzez oddanie szefostwa klubu parlamentarnego Katarzynie Lubnauer.

Co ciekawe, to właśnie na Lubnauer (38 proc.) oraz Kamilę Gasiuk-Pihowicz (36 proc.) stawiają zwolennicy Nowoczesnej. Obecny lider może liczyć jedynie na 16 proc. poparcia.   

Sondaż IPSOS dla OKO.press 2-4 sierpnia 2017, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Więcej analiz po sondażu na stronie OKO.press.

"Czy ktoś by z nas wymyślił taki scenariusz?". Schetyna szczerze o planach PO i swoich marzeniach

DOSTĘP PREMIUM