Macron jak Kaczyński? "U nas gra się na lękach przeciw uchodźcom, we Francji przeciwko Polakom"

Porównuje pan działania Emmanuela Macrona do rządów Prawa i Sprawiedliwości? - Nie chciałbym, ale prezydent Francji chwyta się ksenofobicznych emocji - odpowiada europoseł PO Janusz Lewandowski w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. I wyjaśnia, dlaczego polscy pracownicy nie zaszkodzą francuskim związkowcom.

- Prezydent Francji skrytykował Polskę za to, że nie przestrzega zasad praworządności, że działa w sprzeczności z zasadami Unii Europejskiej. Jednocześnie pominął Polskę w rozmowach na temat dyrektywy o pracowników delegowanych - rozpoczęła rozmowę w dzisiejszym Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska

"Poraziła mnie ta podróż"

Przypomnijmy: Najważniejszą proponowaną zmianą w nowelizacji dyrektywy (z 1996 roku) jest wprowadzenie zasady równej płacy. Oznacza to, że pracownik z innego kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny. Według nowych przepisów mają mu też przysługiwać premie i dodatki urlopowe. Zdaniem polskiego rządu nowy system znacznie pogorszy pozycję polskich przedsiębiorców, m.in. firm transportowych, które przestaną być konkurencyjne wobec zachodnich przewoźników.

Gość Poranku Radia TOK FM przyznał, że zaskoczony jest podróżą Emmanuela Macrona po krajach Europy Środkowej , podczas której rozmawia z ich przywódcami na temat problemów pracowników delegowanych. 

- Poraziła mnie ta podróż - przyznał. - Międzymorze to obszar wspólnoty interesów z Polską, a tymczasem niezwykle łatwo Macronowi znaleźć tu sojuszników dla dyrektywy, która jest wbrew interesom Czechów, Słowaków, a przede wszystkim Polaków - podkreślił. 

Dlaczego, więc tak łatwo przekonują się do rewizji dyrektywy? - chciała wiedzieć Dominika Wielowieyska. 

- Bo chcą być w centrum decyzyjnym Unii Europejskiej, nie chcą być wyizolowani - stwierdził Lewandowski. I wyjaśnia, że kraje te: "szukając kompromisu dotyczącego dyrektywy, utargują sobie inne przywileje" - uzasadnił ekonomista. 

Czy Polska ma szanse na przeforsowanie swojego stanowiska?

- Mieliśmy bardzo silną koalicję na rzecz osłabienia tej dyrektywy w parlamencie europejskim. Rzecz jest w toku, piłka jest w grze - podkreślił gość TOK FM. 

Polska: kraj 600 euro

A co odpowiedziałby pan na narzekania francuskich związkowców, którzy pogardliwie nazywają nasz kraj  "600 euro" i narzekają, że przez Polaków tracą pracę? - zapytała Wielowieyska.

- To jest sztucznie, politycznie nakręcony problem. Tak samo rozhisteryzowany, jak problem polskiego hydraulika, w czasie referendum konstytucyjnego we Francji. Polacy nikomu nie kradną pracy - uważa Lewandowski. I wyjaśnia, że polski budowlaniec czy kierowca nie uprawia zawodu, która jest wymarzonym zajęciem dla związkowców i robotników francuskich. 

Jak PiS?

Na pytanie czy rządy Emmanuela Macrona porównuje do Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział, że nie chciałbym, ale - jego zdaniem - prezydent chwyta się ksenofobicznych emocji. Dlaczego? - W Polsce gra się na lękach przeciw uchodźcom, we Francji coraz bardziej przeciwko Polakom - zauważył. 

Europoseł zaznaczył też, że w innych krajach Unii Europejskiej pracuje zaledwie 2 mln Polaków, czyli poniżej 1 proc. 

Blumsztajn: Prezydent Macron chce wystawić Polskę na margines. Ale to nie jest jego wybór

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Macron jak Kaczyński? "U nas gra się na lękach przeciw uchodźcom, we Francji przeciwko Polakom"
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież to PiSdecki geniusz Morawiecki obiecał, że dość już bycia tanią siłą roboczą wykorzystywaną przez zachód. Teraz mamy być konkurencyjni na polu zaawansowanych technologii, wybitnych specjalistów i samochodów elektrycznych, że o dronach nie wspomnę.
  Makron tylko pomaga PiSdecji zrealizować ich własne postulaty. Więc o co to nagłe darcie ryja? LOL

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 2

  Nie obraźajcie prezydenta mocarstwa! Polska w niczym nie dorównuje Francji.

 • kap_jeden

  Oceniono 12 razy 2

  zaraz, zaraz czy Macron mówi o Polakach roznoszących zarazki i pasożyty albo o antysemickich fundamentalistach z Radia Maryja na usługach Rosyjskiej FSB?

 • sclavus

  Oceniono 1 raz 1

  Coś ten Lewandowski "patriotycznie" kręci... jest tak, że na budowie i Francuz, i delegowany Polak, zarabiają SMIC, ale... kiedy Polak jest delegowany do jakiejś "lepszej" pracy, w której Francuz zarabia - na przykład - 2500 euro, to Polak zarabia ... SMIC... Francuz dostaje premie, trzynastkę, dwa i pół dnia urlopu za każdy miesiąc, premię urlopową a Polak... tylko(!!!) ten SMIC!!
  ... i to właśnie Macron chce ukrócić!!!
  ***
  Z drugiej strony, te 2.500.000 Polaków pracujących po różnych krajach Unii, zarabia tyle samo, ile ich koledzy tubylcy... razem ze wszystkimi przywilejami na danym stanowisku... - dlaczego zatem, "pracownicy delegowani" maja być pokrzywdzeni???
  Czy dlatego, że Szydło właśnie w ten sposób dba o polskich pracowników???

 • cehaem

  Oceniono 5 razy 1

  >Polacy nikomu nie kradną pracy - uważa Lewandowski.

  Lewandowski albo nie sluchal, co mowi Macron, albo go nie rozumie. Macron chce zwalczac dumping placowy, wykorzystywany przez nieuczciwe agencje pracy, ktore wysylaja pracownikow na dwuletnie "delegacje" zamiast zatrudnic na miejscu.

  To raczej GieWu zaczyna dezinformowac podobnie jak "Do Rzeszy", celowo klamiac lub przeinaczajac. Dzialania Macrona w niczym nie obrocone sa przeciw polskim pracownikom, chcacym zatrudnic sie nad Sekwana,

 • westgreg

  Oceniono 5 razy 1

  No cóż. Najwidoczniej wolność specjalnie wysoko nie stoi na liście priorytetów i "wartości" krajów starej unii. Jakoś specjalnie mnie to nie zaskakuje.

 • iksior66

  Oceniono 13 razy 1

  Macron nie kocha "dobrej zmiany" bo to ubek oderwany od koryta...
  Nieprawdaż moi drodzy propagandyści? :D

 • Jan Staszic

  Oceniono 2 razy 0

  Macron jest skończony.
  Teraz tylko wojna domowa we Francji i padnie na kolana babci.

 • Jerzy Zawisza

  0

  Makron dziala w interesie Francji, a nasz rzad wbrew interesowi Polski. I tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX