Prof. Friszke ostrzega: Wojna PiS o reparacje może zagrozić stabilności zachodniej granicy

"Podnoszenie kwestii reparacji może doprowadzić do podważenia układów międzynarodowych z Niemcami, na mocy których mamy stabilną granicę zachodnią" - ostrzega prof. Andrzej Friszke w "Rzeczpospolitej".

W ocenie historyka i byłego członka Kolegium IPN, obecna polityka historyczna PiS jest zupełnie niezrozumiała poza granicami Polski, a w kraju służy wykluczaniu różnych środowisk i tradycji. Ekspert podkreśla, że rozpętana przez PiS wojna propagandowa ws. reparacji wojennych od Niemiec, nie mieści się w kategorii polityki historycznej  

"To próba przeformułowania tradycji i wartości narodowych na użytek wewnętrzny, by tworzyć mity w bardzo drastyczny sposób. Wydobywa się bardzo nieliczne elementy z przeszłości, głównie militarne. Na piedestał wynosi się Żołnierzy Wyklętych, z których robi się absolutnych bohaterów, ze szkodą dla pamięci o Armii Krajowej, która była ogólnonarodową armią podziemną i sojusznikiem aliantów w wojnie z Hitlerem" - przypomina prof. Friszke w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zobacz też: Wiadomo już, jak będziemy uzasadniać żądanie pieniędzy od Niemiec za wojnę. Jest dokument

Podnoszenie tematu reparacji w oderwaniu od stanu prawnego i jego eskalowanie, zdaniem profesora jest bardzo groźne dla Polski.

Podnoszenie kwestii reparacji może doprowadzić do podważenia układów międzynarodowych z Niemcami, na mocy których mamy stabilną granicę zachodnią. Jeżeli prowadzi się tego typu kampanię polityczną bez podstaw prawnych, to prowokuje się drugą stronę, żeby również sięgnęła po drastyczne argumenty. PiS rozpoczyna międzynarodową wojnę propagandową, która może skończyć się tym, że prawnicy krajów niekoniecznie przychylnych Polsce również zaczną studiować traktaty powojenne. Rozpoczynamy dyskusję, która nie jest w polskim interesie

- podkreśla prof. Andrzej Friszke.

"Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze ze strony Niemiec w związku z II wojną światową" - stwierdziło Biuro Analiz Sejmowych. Na stronach Sejmu opublikowano ekspertyzę prawną przygotowaną na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka.

Borowski: Budzić resentymenty, upiory, to jest fatalna polityka

TOK FM PREMIUM