Prof. Friszke ostrzega: Wojna PiS o reparacje może zagrozić stabilności zachodniej granicy

"Podnoszenie kwestii reparacji może doprowadzić do podważenia układów międzynarodowych z Niemcami, na mocy których mamy stabilną granicę zachodnią" - ostrzega prof. Andrzej Friszke w "Rzeczpospolitej".

W ocenie historyka i byłego członka Kolegium IPN, obecna polityka historyczna PiS jest zupełnie niezrozumiała poza granicami Polski, a w kraju służy wykluczaniu różnych środowisk i tradycji. Ekspert podkreśla, że rozpętana przez PiS wojna propagandowa ws. reparacji wojennych od Niemiec, nie mieści się w kategorii polityki historycznej  

"To próba przeformułowania tradycji i wartości narodowych na użytek wewnętrzny, by tworzyć mity w bardzo drastyczny sposób. Wydobywa się bardzo nieliczne elementy z przeszłości, głównie militarne. Na piedestał wynosi się Żołnierzy Wyklętych, z których robi się absolutnych bohaterów, ze szkodą dla pamięci o Armii Krajowej, która była ogólnonarodową armią podziemną i sojusznikiem aliantów w wojnie z Hitlerem" - przypomina prof. Friszke w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zobacz też: Wiadomo już, jak będziemy uzasadniać żądanie pieniędzy od Niemiec za wojnę. Jest dokument

Podnoszenie tematu reparacji w oderwaniu od stanu prawnego i jego eskalowanie, zdaniem profesora jest bardzo groźne dla Polski.

Podnoszenie kwestii reparacji może doprowadzić do podważenia układów międzynarodowych z Niemcami, na mocy których mamy stabilną granicę zachodnią. Jeżeli prowadzi się tego typu kampanię polityczną bez podstaw prawnych, to prowokuje się drugą stronę, żeby również sięgnęła po drastyczne argumenty. PiS rozpoczyna międzynarodową wojnę propagandową, która może skończyć się tym, że prawnicy krajów niekoniecznie przychylnych Polsce również zaczną studiować traktaty powojenne. Rozpoczynamy dyskusję, która nie jest w polskim interesie

- podkreśla prof. Andrzej Friszke.

"Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze ze strony Niemiec w związku z II wojną światową" - stwierdziło Biuro Analiz Sejmowych. Na stronach Sejmu opublikowano ekspertyzę prawną przygotowaną na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka.

Borowski: Budzić resentymenty, upiory, to jest fatalna polityka

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (210)
Prof. Friszke ostrzega: Wojna PiS o reparacje może zagrozić stabilności zachodniej granicy
Zaloguj się
 • gragos

  Oceniono 30 razy 24

  Kolejna chora awantura politycznych gangsterów, tym razem na skalę miedzynarodową. Czy, ktoś wierzy, że w razie podważenia naszych granic na zachodzie wybuchnie kolejne powstanie wielkopolskie, czy śląskie? Że mieszkający tam ludzie zechcą umierać za Wolskę? Moim zdaniem NIE! Normalni ludzie oczekują w życiu spokoju,pracy, przewidywalności i bezpieczeństwa we wspólnym domu, którym jest Polska. Tych oszalałych politycznych troglodytów, którym marzy się utopijna autarkia polityczna i gospodarcza, trzeba odsunąć od władzy, zanim nie będzie za późno.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 24

  dokładnie jeżeli zrzeczenie się reparacji przez Polskę jest nieważne to dlaczego granicy na Odrze i Nysie miała by być ważna? w ten sposób można by wrócić do czasów Niklota i domagać się reparacji od Danii!
  a po drugie kto upoważnił pisa bandę żeby w imieniu wszystkich Polaków wyciągać znów łapę po jałmużnę od Niemców? czy ten kretyn Kaczyński nie rozumie ze polska gospodarka bez naszych zachodnich sąsiadów to będzie druga Ukraina, nawet hulajnogi będziemy importować z Rumunii i Słowacji bo sami nie jesteśmy w stanie niczego wyprodukować

 • Black Swan

  Oceniono 32 razy 22

  " może zagrozić stabilności zachodniej granicy "

  nie obiecuj, nie obiecuj bo się Polacy tam zbiegną... Ma pan pojęcie ile będzie kosztowała działka jeśli będzie ona zagrożona powrotem do Rzeszy?

 • bl4z3n

  Oceniono 27 razy 19

  Ja chcę do Niemiec! Niech przesuną granicę! Wreszcie wyląduję w normalnym kraju nie ruszając się z miejsca!

 • japiota

  Oceniono 24 razy 18

  Polityka jest po to żeby realizować interesy państwa. Czy w tym wypadku rzeczywistym celem polityków PiS jest uzyskanie odszkodowań od Niemiec ?
  Czy przypadkiem chęć ich uzyskanie nie będzie dla Polski większym kosztem niż one same ?
  Polityków ostatecznie rozlicza się z tego co robią a nie co mówią. Kiedy Polska formalnie wystąpi o reparacje ?
  I najważniejsze pytanie - jaki będzie następny ruch PiS gdy z Berlina nadejdzie oficjalna odmowna odpowiedź ? Czy przypadkiem nie będzie to narzędzie propagandy w następnych latach gdy rządzić będzie inna opcja - my wystąpiliśmy o reparacje, przegraliśmy wyroby ale wy (w domyśle jakieś nowe PO) nic nie robicie w tej sprawie ?
  Tak naprawdę nie chodzi o te pieniądze - chodzi o tępą propagandę w bolszewickim stylu.
  Cofamy się o 80 lat wstecz - a dlaczego nie cofnąć się 250 lat ? Śląsk został w XVIIIw. zagrabiony przez Prusy kosztem Austrii - może powinien powrócić do tego państwa ? Niemcy też nie mają zbyt twardych praw do Śląska który częścią Prus (a później Niemiec) stał się dopiero w XVIII w. w wyniku wojen Prusko-Austriackich.

 • druit

  Oceniono 18 razy 16

  klamczynski nawet o tupolewa nie potrafi sie upominac. ponad dwa lata maja wladze i jeszcze ani razu nie upomnieli sie o wrak. nie ma go w polsce. no to jak... klamczynski ciotko mientki fiutku... gdzie tupolew? gdzie odszkodowania od ruskich za wojne, za lata komuny... no co jest fiutku, kuska nie staje na lewa strone? a moze mocodawcow trykac nie nada? bo na to niestety by wychodzilo komuchu zaklamany!

 • 10robo10

  Oceniono 18 razy 14

  I bardzo dobrze. Jest szansa, że od PiSlandii odłączy się Sląska, Wielkopolska, Pomorze, Warmia i będą miały przyzwoitą stolicę w Berlinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX