Komentarze (210)
Prof. Friszke ostrzega: Wojna PiS o reparacje może zagrozić stabilności zachodniej granicy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • pro bono

  Oceniono 12 razy 6

  Wydaje mi sie, ze Niemcy na pewno odpowiedza zadaniami odzyskania ziem pod czasowa polska administracja. Okres pojednania sie skonczyl.

 • mmichal

  Oceniono 10 razy 6

  Mularczyk, mularczyk.... Czy to nie ten kłamca który przed Trybunałem Konstytucyjnym kłamał w kwestii jakichś przepisów?
  A generalnie - chcecie WOJNY TOTALNEJ z Niemcami? - to ją będziecie mieli. Na szczęście mieszkam przy wschodniej granicy...

 • hunter1111

  Oceniono 9 razy 5

  od dawna wiadomo ze w celu osiagniecia pelnej dyktatury polska musi wyjsc z krefgu krajow demokratycznych

 • jerpis

  Oceniono 11 razy 5

  Pseudopatrioci potrafią tylko odpowiedzieć szczuciem na prof. Friszke, który jako historyk, posiada szerszy ogląd na sprawę. Pokażcie swoje nazwiska aby gdy znowu doznamy sromotnej klęski na arenie międzynarodowej, można by wskazać kto po jakiej był stronie!

 • alejagwiazd

  Oceniono 12 razy 4

  wybraliscie sobie do wladzy ludzi, ktorzy doprowadza Polske do tragedii. Niestety ciemny lud nigdy tego nie pojmie. Wazne dlan zeby gender nie bylo

 • cyklista

  Oceniono 8 razy 4

  Kaczyńskiemu nie chodzi o to, że dostać coś od Niemców. Kaczyńskiemu chodzi o to, żeby nas Niemcy wyrzucili z Unii.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 4

  A Olsztyn, Gdańsk, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Opole, Prusy Wschodnie i Zachodnie, Śląsk to nie wystarczają?
  Jakby dobrze policzyć to może my musielibyśmy dopłacić.

 • marekptr

  Oceniono 14 razy 4

  Droga EU... usuncie tego szkodnika ze swoich struktur, wypowiedzcie umowe traktatowa Schengen, wprowadzcie dla suwerena i dyplomatow suwerena wizy.

 • pachikun

  Oceniono 10 razy 4

  Ludu a czy slyszales o inicjatywie poslow PIS, "genialnej" inicjatywie? Reparacje od Ruskich, ktore tez sie nam przeciez naleza, i chlopcy chca sie zwrocic w sprawie do Moskwy...powinni umiescic w swoim pismie adnotacje, by Ruscy w razie jakichs niejasnosci nie zawracali im glowy tylko bezposrednio zwrocili sie do Niemcow, ktorzy tez maja placic... reszte jak macie chociaz troche rozsadku politycznego mozecie dopisac sobie sami.

 • kotmiki

  Oceniono 5 razy 3

  Cieszę się że Danzig ,Stetin,Breslau ,Oppeln i inne Masuren wrócą do RFN

 • kroliklesny

  Oceniono 5 razy 3

  Wspaniale! Moze nareszcie Slasko wroci na prawdziwe lono ojczyzniane, gdzie spokojnie ludzie zyli i pracowali przez ponad 700 lat! A to ze mowili slowianskim dialektem? Coz- swoim narzeczem mowia do dzisiaj Serbowie Luzyczcy, a przynajmniej ani Warszawa, ni Dobra Zmiana nie chce (bo nie moze) ich wycyckac.
  Nareszcie spokojnie Slazacy beda wspominac bez obawy swoich starzykow z AK... , podczas gdy nienawistna Wschodnia Sciana bedzie sie uganiala za swoim wlasnym ogonem i utracona przyszloscia!

 • Zbiga d

  Oceniono 7 razy 3

  Po wyborach i przegranej pisiorów należy doprowadzić do delegalizacji pisu jako organizacji przestępczej, działającej na szkodę państwa. A wszystkich ich członów począwszy od ciecia skończywszy na gnomie skazać na bezwzględne kary więzienia. Jak następcy tego nie zrobią to w niedalekiej przyszłości będziemy mieli powtórkę z tego gnoju

 • 92ilme

  Oceniono 11 razy 3

  Parafrazujac powiedzenie "dobry Indianin to martwy Indianin" mozna powiedziec, ze dla PiS-dzielcow "dobry Zyd to martwy Zyd". Jak wiadomo, w II WS zginelo 6 mln obywateli polskich, z ktorych 4,5 mln bylo narodowosci zydowskiej. O odszkodowania za 4,5 mln martwych Zydow z przedwojennym obywatelstwem polskim, upomnial sie rzad nowopowstalego panstwa Izrael. Nalezy zauwazyc, ze Zydzi w Polsce przed wojna nie byli mile widziani, podobnie jak i teraz. Partie prawicowe, analogicznie jak PiS walczyly z organizacjami zydowskimi. Reszte zrobili Niemcy. Polacy w 1968 roku wlasnymi rekami przyczynili sie do likwidacji zydostwa polskiego i kultury zydowskiej przez zmuszenie do emigracji pozostalych przyz zyciu Zydow i ich potomkow. Upominanie sie teraz przez PiS o odszkodowania za wszystkich obywateli polskich (rowniez Zydow) to wyraz wyjatkowego cynizmu i wyrachowania. Trzeba byc chciwa hiena cmentarna, aby tak sie zachowywac. Izrael otrzymal i ciagle otrzymuje odszkodowania od Niemiec za pomordowanych Zydow, ktorych przedwojenne rzady RP nie akceptowaly jako wspolobywateli. Polskie roszczenia mozna wiec ograniczyc do 1/4 jesli chodzi o zamordowanych obywateli, jesli zas wziac pod uwage straty materialne to ulamek bylby jeszcze mniejszy, bo to przede wszystkim majatki i fabryki zydowskie zostaly zajete przez niemcow i zagrabione. Po wojnie zas to polski rzad przejal majatki pozydowskie i za taki stan rzeczy odpowiada. Na marginesie nalezy zauwazyc jeszcze, ze polski rzad konsekwentnie odrzuca roszczenia potomkow przedwojennych Zydow za zagrabione i przejete majatki i pogromy. Sprawy odszkodowawcze obywateli zydowskich w ogole nie sa podejmowane przez polskie sady. Nie mowiac o systemowym, ustawowym zalatwieniu sprawy tych odszkodowan. To swiadczy o wyjatkowym cynizmie polskiego rzadu PiS-dzielcow.

 • kotmiki

  Oceniono 4 razy 2

  Polska otrzymała w 1945 r po Niemcach :
  -25 % powierzchni rolnej Niemiec w tym 528 800 gospodarstw o łącznej powierzchni 7,14 mln ha
  - 2,84 mln ha lasów
  -ok. 70 .000 firm i przemysłowych
  - trzy stocznie i kilka portów
  - 183 kopalnie
  -ok.14.000 km linii kolejowych
  -371 km autostrad
  -40.000 km dróg krajowych
  -majątek kościołów katolickiego z 1023 parafiami;ewangelickiego z 1931 parafiami
  -Uniwersytet w Breslau
  -13.834 szkol publicznych
  -529 szpitali
  - 8358 urzędów pocztowych
  itd.itd
  żródło "reparacje wojenne w stosunkach polsko-niemieckich" Stafan Hambury

  Pisowska retoryka to głos Moskwy już tam jesteśmy

 • rosswatowski

  Oceniono 1 raz 1

  ooo "partia niemiecka" kontratakuje hyhyhy ładnie, ładnie, mamy długą pamięć :)

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro cos jej zagraza to logicznie rzecz biorac nie jest stabilna. Mowmy jak jest Niemcy taktycznie sie wyrzekly roszczen terytorialnych ale kontytucja RFN wyraznie kwestionuje jej legalnosc.

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 1 raz 1

  Jesteśmy katolikami,episkopat im wybaczył,więc nie szczujmy na nowo,bo skończy się tym,że rzeczywiście wylecimy z UE,bo tego chce Kaczyński.Tylko czego on oczekuje w zamian??????złość z sąsiadami,niestabilna granica,brak eksportu i będziemy na szarym końcu ,chyba,że połączymy się z Chinami.A ja wolę jednak Zachód,mądrzy,rzetelni,pracowici,oszczędni,inteligentni.A wojna to jest najgorszy rodzaj złości.Lepiej mniej ale spokój.

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież bracia Kaczyński byli wiele lat temu w rządzie,więc dlaczego wcześniej nie domagali się reparacji.Obyśmy na tych reparacjach nie przejechali się i wylądowali jako najbiedniejsi w Europie.Eksport do Niemiec się skończy,złość zapanuje i zostaną nam tylko do przyjażni tylko te najbiedniejsze państwa jak Węgry,Rumunia,Ukraina.

 • mazzini890

  Oceniono 3 razy 1

  Panowie z pis i pseudopatrioci w rodzaju vidi 12 i inni .
  Po pierwsze nawet jeżeli Niemcy boją się islamistów, to nie boją się Kaczyńskiego ani Orbana.Ani Polski i Węgier pod ich rządami.Sami odpowiedzcie sobie dlaczego.Mimo problemów z ewentualną islamizacją Zachodu, wyniki demograficzne Polski I Węgier są dalekie od ideału.Minimum dla zastępowalności to 2,10.My mamy około 1,33.Lekka ostatnia poprawa , to za mało.Spartanami Europy,też nie jesteśmy.Armii i gospodarki choćby na miarę Izraela nie mamy. Więc bez "sarmackich" rojeń.

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 5 razy 1

  Panie Profesorze....
  Ależ to jest w interesie. Wolski, ale także mieszkańców obecnych ziem zachodnich.
  Naprawdę.

 • corey999

  Oceniono 5 razy 1

  No to jest nadzieja na życie w normalnym kraju :).

 • wolak007

  Oceniono 7 razy 1

  Na wschód od Wisły to...

 • 174pit

  Oceniono 11 razy 1

  Jak patrzę na to, co wyrabiają wybrańcy narodu, to z tęsknota spoglądam na mapę po III rozbiorze (a przed Wojnami Napoleońskimi).
  Ostatecznie Bundesrepublika to nie III Rzesza, ani nawet XVIII-wieczne Prusy

 • Robert Trybuła

  0

  Jak skończonym kretynem trzeba być myśląc,że my Polacy wyciągamy rękę po jałmużnę do Niemców?To nam się należy jak psu kość!Niemcy nakradli w czasie II WŚ,zniszczyli nasz kraj.Po wojnie rozwijali się przemysłowo,a my staliśmy w miejscu a wręcz cofnęliśmy się o lata świetlne w tym czasie!Jesteś jeszcze o zdrowych zmysłach lukas_patrykus czy raczej jełop_piździkus.Lewak,won z Polski!!!

 • konrad.ludwik02

  0

  "Po co Polska (?) występuje o reparacje wojenne od Niemiec?"
  To przecież proste: PiS-owi pilnie potrzebne sa pieniądze na wypłaty "500+" dla każdej rodziny mającej dzieci - rozdawane przez PiS bez względu na stan zamożności rodzin - choćby nawet najbogatszych! To po primum.
  A po secundum: Niemcy to najzamożniejszy kraj Europy, który można by podoić i który Polsce wyrządził wielkie zło; drugi taki kraj - Rosja, nie nadaje się do podojenia przez PiS, skoro nawet wraku naszego własnego Tupolewa odmówili wodzom PiS-u oddać!
  Proste - prawda?

 • andrelom

  0

  A dlaczego nie zażądać reparacji od Rosji,Niemiec i Austrii za rozbiory.

 • ironic77

  0

  może jednak powinni żądać reparacji wojennych i Polski od morza do morza za Jagiellonów...

 • Jurek Figaro

  Oceniono 2 razy 0

  pis do boju dalej wal Niemca!, Dalej chłopaki. Popieram was. Może jak wyżej mówi mądry człowiek Niemcy odbiorą Dolny Śląsk i będę miał spokój jako mieszkaniec z chorymi politykami pislamu

 • katarzyna.xyz

  Oceniono 4 razy -2

  Rozumiem, że oni mają prawo a my nie? Namibia chce od Niemiec 30 mld euro rekompensaty za ludobójstwo sprzed wieku Rozmowy namibijsko-niemieckie na temat rozwiązania tej sprawy trwają od trzech lat. Nieco wcześniej niemiecki rząd uznał, że: „Wojna ludobójcza w Namibii w latach 1904–1908 była wojną zbrodniczą i ludobójstwem W czasie jej trwania zginęło co najmniej 85 tys. członków plemion Herero i Nam.Rząd w Windhuk pracuje nad pozwem do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze opiewającym na 30 mld euro

 • kreciarobota59

  Oceniono 4 razy -2

  Reparacje wojenne za zniszczenie Gospodarki ,mordy łącznie z zbrodniami ZSRR zgineło około 10-milionów nie 6 milionów ,Jakub Borman policzył zbrodnie tylko Niemieckie 6-milkionów.Zawsze winny jest TEN co NAPADA.Wysoka hierarchia Kościelna nigdy nie był z Polakami,przypomnijcie czasy Zaborów,z kim Prymas Polski Brat Króla zdrajcy Poniatowskiego i inni biskupi Kolaborowali,byli za rozbiorami?Prymas Poniatowski i wielu innych,Ilu zdrajców w sutannach powiesił Lud Warszawy w czasie powstania Kościuszkowskiego?O tym się nie mówi,pisze.Z Narodem byli tylko zwykli Księża,wywodzący się z dołów społecznych.Obecnie też jest dużo Agentów TW na samej górze w KK.Jedynie Duchowni Rozgłośni Toruńskiej idą z wiernymi .

 • swobodan1

  Oceniono 9 razy -3

  Niemcy wywołali II wojnę światową wymordowali ponad 6 milionów
  Polaków, zniszczyli wiele polskich miast i ziem i za to muszą zapłacić
  reperacje wojenne w wysokości 845 mld $

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 7 razy -3

  A co tam Niemcy. Rzuci się na nich 25-letnie Leopardy, które kupił Tusk, by oszczędzić Niemcom kłopotów ze złomowaniem i dać im zarobić. Wprawdzie części zamienne sprzedają Niemcy, a także obsługują i naprawiają Leopardy. Z tego powodu - podobno - znają położenie każdego czołgu, by jak najszybciej mu przyść z pomocą. Dobrze to wymyślili, co ?
  A co na to POPiS ? Ano, nic !

 • vidi12

  Oceniono 7 razy -3

  Na zachodniej granicy mamy sprawdzonych przyjaciół - Turków :) I wspólnego z nimi wroga Angelę Merkel :) Nie ma żadnego zagrożenia :)

 • ferdkiepski

  Oceniono 5 razy -5

  Nie znałem Herr prof. Frischke więc w Wikipedii sobie o nim poczytałem. A tam stoi: "Uzyskał stypendium Fundacji Herdera (1983–1984)" czyli sobie dobrze pojadł i popił za niemieckie pieniądze. Teraz nadszedł czas spłaty dla swoich 'dobrodziejów". No cóż - nihil novi sub poloniale sole ....

 • glos.wolny

  Oceniono 11 razy -5

  Wybaczcie ale pieprzycie jak potluczeni, z szanownym p. profesorem wlacznie...
  Uklad miedzy Polska a Niemcami potwierdzajacy obecny przebieg granicy zostal potwierdzony przez parlament zwiazkowy 16 grudnia 1991 roku.
  Czy ktos z madrzacych sie tutaj, a moze i sam pan profesor moglby podac akt prawny potwierdzajacy zrzeczenie sie reparacji przez Polske? Nazwe aktu, organu ktory podjal te decyzje i date?
  Bo bez tego, to histeria- poza tradycyjnym dokopac pislamistom i kaczystom - kto starszy to moze pamietac, rozpetana na poczatku lat 90 kampanie, przeciwko wyprowadzeniu wojsk radzieckich z Polski - wtedy tez straszono, ze Niemce wroca i zabiora... byc moze mocodawcy dzisiaj sa ci sami co wtedy.

 • kaviar100

  Oceniono 13 razy -5

  No tak. Francuzi mogą, Holendrzy mogą a Polska NIE. Polska ma być takim peryferium Europy. Ma być cicho. Tania siłą roboczą itd.

 • quamtsa

  Oceniono 7 razy -5

  reparacji zrzekł się rząd niesuwerenny, a traktat graniczny zawarł rząd suwerenny. taka mała różnica.
  ale oczywiście na tej awanturze nic nie zyskamy, może tylko trochę się utemperuje bezczelność niektórych dziennikarzy i polityków niemieckich, którzy lubią powtarzać, ile to Niemcy ostatnio dali Polakom zapominając, ile wcześniej zabrali.

 • e50504

  Oceniono 9 razy -5

  Nie wierzę że to piszę - dziękuję wam, amerykańskie chłopaki, za bazy w Polsce i u naszych zachodnich przyjaciół. W razie czego krzewiciele demokracji obronią nas przed europejskimi wartościami :D

 • pat1952

  Oceniono 12 razy -6

  Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji i nie mogą stawiać żadnych warunków. Gdyby nie USA to tego państwa nie powinno być na mapach przez tysiąc lat.

 • aga04041

  Oceniono 12 razy -6

  Bzdury gada Pan profesor. NA mocy układu pokojowego zmieniono granice. Na mocy tego samego układu pokojowego zmuszono Niemcy do wypłacenia reparacji wojennych. Zmianę granic zaakceptowali ale kasy nie dali. Podwójna moralność?

 • agap.e

  Oceniono 17 razy -7

  Przecież ten kretyn tylko potwierdził,że Pis ma rację i Niemcy nigdy nie uznały zachodniej granicy.Mamy siedzieć cicho,bo Niemcy upomną się o Szczecin.Paranoja.

 • Jan Staszic

  Oceniono 8 razy -8

  Wystarczy tylko jak rzad w warszawie zagwarantuje amerykanom ze za kwote 35% uzyskanej od berlina kupi uzbrojenie w USA.
  Waszyngton da zielone swiatlo do reparacji.
  Polskie granice gwarantuja dzis 3 mocarstwa bo maja w tym swoj interes.
  Makrela i macron maja bardzo duze problemy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX