Posłanka: 30 lat od upadku komunizmu symbolem rozwoju jest powolne pendolino

- Zadowalamy się miernością. Przed II wojną światową Luxtorpeda jeździła szybciej niż współczesne pociągi. 30 lat od upadku komunizmu symbolem rozwoju jest powolne pendolino - mówiła w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" posłanka niezrzeszona Magdalena Błeńska.

Magdalena Błeńska udzieliła ostatnio wywiadu w "Rzeczpospolitej", gdzie krytycznie wypowiadała się na temat powolnego rozwoju w Polsce. - Mam poczucie, że jako naród cały czas nie doceniamy tego, kim jesteśmy - powiedziała Piotrowi Witwickiemu.

"Zadowalamy się miernością"

- Bardzo powoli wychodzimy z PRL. Zadowalamy się miernością - przekonywała Błeńska. Postanowiła wytłumaczyć to na przykładzie rozwoju kolei w Polsce.

Symbolem tego stanu rzeczy jest pendolino. Można je uznać za sukces w skali ostatnich dziesięciu lat, ale już nie stu, bo przed II wojną światową Luxtorpeda jeździła na niektórych trasach szybciej niż współczesne pociągi

- opowiadała w "Rzeczpospolitej" Magdalena Błeńska.

- Przed wojną wybudowano Gdynię, połączono trzy zabory i to w jedyne 20 lat. Od upadku komunizmu minęło już prawie 30 lat, a symbolem rozwoju jest powolne, jeżdżące po nienaprawionych torach pendolino, w którym nie ma nawet internetu. Wiem, że stać nas na więcej - podsumowała.

Polska Republikanka

Magdalena Błeńska jest posłanką niezrzeszoną, która została wybrana z list Kukiz'15. Jest działaczką Stowarzyszenia Republikanie i od niedawna współpracuje ze Zjednoczoną Prawicą i Jarosławem Gowinem.

"Od jutra rządzi Nowoczesna. Pierwsza decyzja gospodarcza?" Petru odpowiada wprost

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (104)
Magdalena Błeńska ze Zjednoczonej Prawicy o rozwoju
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 31 razy 23

  Ta jedna Luxtorpeda, która w żadnym razie nie odzwierciedla ówczesnych standardów w czymkolwiek, bo była wagonem spalinowym (a nie pociągiem), którym mogło sobie podróżować jedynie około 50 pasażerów z zamożnej elity, co chwilę jest przez kogoś przytaczana, jako jakieś niebywałe cudo. Najczęściej jednak osoby te nie mają zielonego pojęcia o czym mówią. I tak jest z tą nieszczęsną posłanką. Fakty są takie, że Luxtorpeda jeździła z prędkością do 100-115 km/h, co w żadnym razie nie jest większą prędkością nie tylko od Pendolino, ale od starszych składów będących w rękach polskich przewoźników. I składy te potrafią zabrać setki osób, a nie 50. Dopóki Polacy będą wybierać tak marnych posłów, jak ta pani, to w Polsce dobrze nie będzie.

 • pwiejacz

  Oceniono 22 razy 18

  Chyba nikt nie wie o czym pisze gdy wspomina słynną Luxtorpedę. Owszem, była to oszałamiająca prędkość - ale na tamte czasy. Ta Luxtorpeda miała maksymalną prędkość konstrukcyjną 115 km/h - t.j. prędkość podróżna była 90 km/h. Ówczesne zwykłe pociągi osiągały jakieś 50 km/h prędkości podróżnej. Dziś każdy pociąg kursujący po Polsce ma wyższą prędkość od Luxtorpedy, a że często porusza się w ślimaczym tempie to kwestia stanu torów, a nie pociągu.

 • justas32

  Oceniono 18 razy 16

  Od Kukiza do Gowina - jakże to symboliczne. Od zera do kunktatora - typowa droga kariery posła ...

 • walek7003

  Oceniono 21 razy 15

  No no ..z Gowinem pendolino jeszcze zwolni..spokojnie

 • uploadhelski

  Oceniono 17 razy 13

  Ta pani jest po prostu biedna, na umyśle. Z Luxtorpedą argument jest łagodnie mówiąc do dupy, z kilku powodów. To tak jak pierwszy pojazd który pokonał 100km/h, elektryczny samochód z 1899 r (Le jamais contente). Taki wybryk techniki, którym podniecają się dzieci i dziennikarze. Bilet na przejazd z Krakowa do Zakopanego Luxtorpedą kosztował więcej niż średnia pensja, osiągi nie były też wcale imponujące. To co się stało w Polsce w ostatnich 20 latach to największa zmiana społeczna, obyczajowa, technologiczna i jeszcze w paru innych aspektach. Telefony komórkowe, internet, nowoczesne pociągi (tak, Pendolino!) i samoloty w cenie miesięcznego biletu "na pekaes". O samochodach przed każdą ruderą i nagle rozwiniętej sieci dróg też wspomnę.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 13 razy 11

  ach to prawactwo - już sami nie wiedzą czy krytykować czy bałwochwalić ten kraj... :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX