Ekolożka: "Masakra Puszczy to aktywna gospodarka leśna, a kornik to wina Tuska"

- Szyszko jest mistrzem gry słów i pozorów - mówiła w Poranku TOK FM Ewa Sufin-Jacquemart z partii Zieloni. Jej zdaniem wycinki drzew będą kontynuowane. Na szczęście już bez udziału harwesterów.

- Czy państwo widzieli to co ja? Harwestery masakrujące Puszczę, masowo wycinane drzewa. Minister Szyszko nazywając coś takiego "aktywną gospodarką leśną" jest mistrzem gry słów - komentowała w rozmowie z Dorotą Warakomską Ewa Sufin-Jacquemart z Partii Zielonych.

- Są nadleśnictwa, które zdążyły już wyrobić normę urządzenia lasu do 2020 roku.

-  argumentowała.

Ekolożka cieszy się, że na skutek postanowienia Trybunału Europejskiego z Puszczy Białowieskiej zniknęły harwestery. Dodaje jednak, że wycinka jest kontynuowana ręcznie, przez drwali z Zakładów Usług Leśnych.

Przypomnijmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w poniedziałek (20.11), że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przypadku nieprzestrzegania nakazu, nałożona zostanie kara w wysokości 100 tysięcy euro dziennie.

W poniedziałkowym orzeczeniu, które zostało wydane po dwóch wysłuchaniach w Luksemburgu z udziałem ministra środowiska Jana Szyszki, sędziowie uznali konieczność nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki drzew. Rząd dostał 15 dni na powiadomienie Komisji o wszelkich środkach, jakie podejmą w celu przestrzegania nakazu.

Minister Szyszko podczas konferencji prasowej poinformował, że termin 15 dni zostanie dotrzymany, a zalecenia Trybunału Sprawiedliwości w stu procentach przestrzegane. Uspokajał, że Polsce nie grożą żadne kary i apelował, żeby by nie nazywać działań prowadzonych w Puszczy wycinką, tylko zarządzaniem gospodarką komunalną.

- Szyszko uważa, że nie ma sobie nic do zarzucenia, zresztą przecież zawsze wszystko jest winą Tuska, bo to za rządów PO weszły przepisy o ochronie drzew przed kornikiem - dodaje z Ewa Sufin-Jacquemart. Przypomina też, że o ochronę Puszczy Białowieskiej zabiegał Lech Kaczyński. Zależało mu na objęciu całego jej terenu  statusem parku narodowego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (66)
Ekolożka: "Masakra Puszczy to aktywna gospodarka leśna, a kornik to wina Tuska"
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 20 razy 12

  Szefernaker pozakładał trolom konta na fejzbuku...

 • ad2009

  Oceniono 14 razy 8

  Jest PiSi przekaz;

  Dzisiaj jedziemy po tzw. ekologach, ktorym nie podoba sie minister Szyszko...

 • fielmon

  Oceniono 13 razy 7

  Kochani Obrońcy Puszczy. Nawet nie wiem jakich użyć słów, by Wam podziękować. jesteście wilecy. Podziwiam Waszą odwagę w walce z tym barbarzyństwem. Tak chciałabym być tam razem z Wami. Niestety wiek już nie ten, nie jeżdżę samochodem, zajmuję się wnukami i nie mam jak z Wami być. Ciągle ciepło o Was myślę i dzięki Wam mam jeszcze nadzieję, że nied wszstko stracone. Trzymajcie się kochani w dobrym zdrowiu.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 13 razy 7

  Wycinka ma głównie na celu uchronienie dzikiej zwierzyny przed przewracającymi się drzewami zaatakowanymi przez kornika drukarza.

  Co prawda jeszcze takich przypadków nie było ale ten rząd działa, a nie czeka na nieszczęście!

 • petrucchio

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli zabrać Szyszce siekierę, będzie jeszcze zębami próbował podcinać drzewa, jak bóbr.

 • khi

  Oceniono 4 razy 2

  Ale dzisiaj wysyp pisowskich trolli na forum. Specjalna dotacja od Lasów Państwowych?

 • darekbednarek

  0

  Jest lekka roznica miedzy masakrowaniem zdrowych drzew, a dziurawych ktore moga zakazic te zdrowe, wiec Szyszko jak najbardziej dobrze prawi - szkoda jednak ze ludzie nie pojmowali tego, odsylam do pozyskania Informacji na temat Lasu Bawarskiego, Puszczy w UK czy tez lasy w Kanadzie, ignorancja Greenpeace byla podobna jak tu, i nie bylo co zbierac iz Kornik zalatwil drzewa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX