Z sejmowej trybuny przedstawiciel obozu władzy zapowiedział delegalizację opozycji - Kamiński

Przestańmy te słowa traktować jako żart: oni dzisiaj tutaj po raz pierwszy z trybuny sejmowej powiedzieli, że będą delegalizować opozycję - grzmiał w Sejmie Michał Kamiński tłumacząc, po co PiS chce zmian w SN

W Sejmie trwa debata w ramach pierwszego czytania prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak można było się spodziewać - nie brakuje politycznych emocji.

- Ci wszyscy, którzy łudzili się, że prezydent Rzeczpospolitej stanął na straży wartości demokratycznych i dlatego zawetował ustawy - nie mieli racji - mówił w trakcie tej debaty poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów. - Dzisiaj widzimy bardzo wyraźnie, że nie był to spór o istotę, o wolność, o wymiar sprawiedliwości: była to po prostu personalna przepychanka. To wszystko jest konflikt w obozie władzy. Polaków mniej interesuje, kto łupi ich z wolności a bardziej: to, że z tej wolności są łupieni. Dzisiaj w Sejmie otwieramy kolejny rozdział tego zabierania Polakom demokracji - mówił poseł UED.

Kamiński, wspominając wydarzenia roku 1933 w Niemczech mówił o glajszachtowaniu rzeczywistości, której - jego zdaniem - jesteśmy świadkami.

- Świadkami tego, że chcecie wszystko pod jedną linijkę wyrównać. Ale po co jest wam Sąd Najwyższy? - grzmiał Kamiński. - Wam Sąd Najwyższy jest po to, co tutaj być może nieświadomie ujawnił pan poseł z Prawa i Sprawiedliwości. Proszę państwa: po raz pierwszy z tej trybuny przedstawiciel obozu władzy zapowiedział delegalizację opozycji. Przestańmy te słowa traktować jako żart: oni dzisiaj tutaj po raz pierwszy z trybuny sejmowej powiedzieli, że będą delegalizować opozycję. To są słowa, które tutaj padły. I po to jest potrzebny Sąd Najwyższy, bo Sąd Najwyższy, jak doskonale wiecie, rozstrzyga o ważności wyborów.

Michał Kamiński dodał na koniec, że ma nadzieję iż zapowiedzi o delegalizacji opozycji się nigdy nie spełnią.

W wieczornej sejmowej debacie w ramach pierwszego czytania prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym jako pierwszy wystąpił poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Po kilku kolejnych wystąpieniach posłów na mównicę z "wnioskiem formalnym" wszedł poseł PiS Piotr Kaleta.

- Przydałaby się przerwa - mówił Kaleta zwracając się do opozycji. - Dosyć obrażania pana posła Piotrowicza. Dosyć tego. Wy, którzy we własnych ławach poselskich macie byłego sekretarza Komitetu Centralnego będziecie obrażać człowieka, który chce wprowadzić... Mając w swoich szeregach sześciu posłów, europarlamentarzystów, którzy działali przeciwko Polsce! Was trzeba zdelegalizować! - krzyczał Kaleta. Prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wyłączyła mu w tym momencie mikrofon.

Sejm debatuje nad ustawami o sądach. Michał Szczerba rzuca projektami i mówi "To bujda na resorach"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (148)
Powiedzieli że będą delegalizować opozycję: Kamiński
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 51 razy 41

  W Polsce jest mała świadomość dotycząca istoty faszyzmu. Mamy zbiorową świadomość ofiary, skrzywdzonej przez obcych, przez najeźdźców. To bardzo komfortowa sytuacja. Pozwala zapominać, że faszyzm dochodzi do władzy dzięki poparciu zwykłych ludzi uważających się za przyzwoitych patriotów.
  I że np. bezprawie III Rzeszy odbywało się w majestacie prawa. Naziści byli ludźmi cywilizowanymi: chcąc wymordować chorych stworzyli ustawę a ich sąd ją przyklepał. Chcąc dokonać zagłady Zydów stworzyli Ustawy Norymberskie. Chcąc zapełnić obozy koncentracyjne przeciwnikami politycznymi posługiwali się ustawą. A w szczególnych przypadkach "partyjnymi" sędziami typu Freislera. .

  To tylko tak, na marginesie.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 42 razy 34

  Bardzo twarde i dobre wystąpienie posła Michała Kamińskiego. Nikt tak pisowców nie wypunktował,a nawet lider PSL zebrał się w sobie.

 • ochujek

  Oceniono 40 razy 32

  Ktoś wątpił że Adolf jest ich wzorem? Też w demokratycznych wyborach doszedł do władzy. Niemcy chcieli zmian i dostali je.

 • ar.co

  Oceniono 36 razy 28

  Biedny komuch Piotrowicz, obrażony przez nazwanie go komuchem. Prawda cię wyzwoli, towarzyszu!

 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 36 razy 28

  Niemcy - lata 30ste
  Turcja - niedawno
  Polska - 2017
  I Piotrowicz jako ikona zmian prawa (i sprawiedliwości).
  Jeszcze się oczy nie otworzyły? To za chwilę będzie za późno...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 31 razy 23

  Czyli że rewolucja totalitarnych bolszewików nabiera rumieńców...
  Ciekawe kiedy terror proletariatu, uwlaszczanie kułaków i walka ze spekulantami?

 • endrju1521

  Oceniono 26 razy 20

  Gdy w 2015, w listopadzie, po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych

  prorokowałem, że faszystowskie szumowiny rozpoczęły przejmowanie władzy

  w Polsce, że ze zwyklymi ludźmi zrobią to, co naziści ustawami norymberskimi

  zrobili z Żydami, niewiele miałem poparcia...

 • tag1

  Oceniono 27 razy 19

  Pisuar dąży do wojny domowej i będzie ją miał, i nie bedzie zmiłuj,a kaczor skoczy jak słoneczko Karpat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX