Gasiuk-Pihowicz: "Popieram Lubnauer, bo daje szansę na powiew świeżości, nowe otwarcie"

Katarzyna Lubnauer ma większe wyczucie społeczne niż Ryszard Petru, daje też szansę na nowe otwarcie, na powiew świeżości w partii - uważa posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja krajowa Nowoczesnej. Delegaci wybiorą na niej nowego przewodniczącego partii. O to stanowisko ubiegają się Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer oraz Piotr Misiło. Wcześniej, we wtorek, z kandydowania zrezygnowali Paweł Pudłowski oraz dzisiejszy gość "Wywiadu Politycznego" w radiu TOK FM, posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Dlaczego Katarzyna Lubnauer, a nie Ryszard Petru? Dlaczego będzie pani głosować na panią przewodniczącą Lubnauer? - pytała Karolina Lewicka

- Myślę, że Katarzyna Lubnauer daje szansę na to, na co jest mocne oczekiwanie i z zewnątrz i z wewnątrz: na takie nowe otwarcie, na powiew świeżości i myślę, że Lubnauer będzie to gwarantowała. Myślę też, że ma ona większe wyczucie społeczne niż Ryszard Petru, więc liczę także i na taką zmianę - odpowiadała Gasiuk-Pihowicz.

- Jeżeli Katarzyna Lubnauer wygra w tym wyścigu i zostanie szefową Nowoczesnej, to czy prawdą są plotki, że wówczas pani zostanie szefową klubu parlamentarnego na jej miejsce? - pytała prowadząca rozmowę.

Gasiuk-Pihowicz nie chciała odpowiedzieć na to pytanie:

- O tym, kto zostanie szefem czy szefową klubu, decydują posłowie. I ja szanuję decyzje podejmowane w takich wyborach - mówiła posłanka, przyznając że praca parlamentarna to przestrzeń, w której czuje się bardzo dobrze.

"Trzaskowski ma duże szanse w wyborach na prezydenta Warszawy"

O personaliach głośno jest także w kwestii przyszłych wyborów na prezydenta Warszawy. Przed południem liderzy PO i Nowoczesnej ogłosili porozumienie w tej sprawie oraz wspólnego kandydata na ten urząd - Rafała Trzaskowskiego. Dotychczasowy kandydat Nowoczesnej, Paweł Rabiej, który zrezygnował z kandydowania w wyborach, miałby być - w przypadku wygranej Trzaskowskiego - jego zastępcą.

- Trzeba szukać rozwiązań, dawać ludziom nadzieję, że pokonanie PiS-u jest możliwe. To porozumienie jest mocnym krokiem w tę stronę. Do dawania takiej nadziei potrzebna jest współpraca, zwłaszcza gdy patrzymy na obecną ordynację, która premiuje duże ugrupowania - podkreślała posłanka Nowoczesnej.

Gasiuk-Pihowicz dodała, że Trzaskowski jest "obiektywnie dobrym kandydatem", bo w ocenie posłanki to polityk z dużym doświadczeniem, który sprawdzi się w każdej ważnej roli publicznej.

Myślę, że Rafał Trzaskowski ma bardzo duże szanse na wygraną w Warszawie - mówiła.

O tym, że Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta Warszawy, poinformowali w czwartek na specjalnej konferencji prasowej szefowie PO i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

DOSTĘP PREMIUM