"Nawet jak Szyszko wytnie drzewa, to na szubienice starczy". Czy jest nacjonalizm light?

Dzisiejszy Poranek w Radiu TOK FM zdominowała dyskusja na temat nacjonalizmu w Polsce. Europosłanka Barbara Kudrycka ostrzegała, że cały Parlament Europejski mówi, że w Polsce jest faszyzm, komentatorzy natomiast dyskutowali, czy jest coś takiego jak nacjonalizm light.

Barbara Kudrycka jest jedną z europosłanek, które zagłosowały za rezolucją ws. praworządności w Polsce. Także jej portret zawisł na szubienicach wystawionych przez Młodzież Wszechpolską, ONR i Ruch Narodowy w Katowicach.

Europosłanka mówiła, że poza straszeniem w postaci takich demonstracji, europosłowie dostają także nienawistne maile, w których pojawiają się liczne groźby. Np. takie o goleniu głów.

- To jest wspomagane przez obecną władzę. A nawet jeśli nie bezpośrednio wspomagane, to chronione. Niektórzy próbują robić z ONR zbrojne ramię władzy, proszę sobie przypomnieć dyrektorkę szkoły w Nowej Soli, która namawiała uczniów do wstępowania do tej organizacji - tłumaczyła Kudrycka.

Prowadzący dopytywał, na jakiej zasadzie europosłanka wnioskuje, że policja chroni ONR.

- Minister ma duży wpływ na policję,  jeśli legitymuje się ludzi z różą, to czemu nie z szubienicami? - pytała europosłanka. I dodała, że to jednak wstrząsające, że ludzie stojący za wspomnianą demonstracją, posługują się hasłami, że nawet jeśli Szyszko wytnie wszystkie drzewa w Puszczy Białowieskiej, to tego drewna i tak starczy na szubienice.

- Cały Parlament Europejski mówi o tym, że w Polsce odrodził się faszyzm - stwierdziła Barbara Kudrycka.  - Dziś słyszymy o obrzuceniu kamieniami Centrum Kultury Islamskiej w Warszawie.

- Ale to chyba nie jest argument za tym, że jest faszyzm? W Niemczech lat 30. wybijano szyby kamieniami, ale jeździły też pociągi. To znaczy, że jak pociąg jedzie, to też jest faszyzm? - dopytywał prowadzący.

Nacjonalizm nie musi być radykalny - dyskusja w godzinie komentatorów

Temat nacjonalizmu podgrzał też atmosferę w studio w godzinie komentatorów. W dyskusji brali udziała Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej", Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji" i Tomasz Sawczuk z "Kultury Liberalnej".

Bartłomiej Radziejewski prosił, by nie demonizować terminu "nacjonalizm". Zauważył też, że w historii ten nurt ma ogromne zasługi edukacyjne. Redaktor zaznaczał zwłaszcza czas, kiedy tworzyły się państwa narodowe.

Z powyższym stwierdzeniem nie zgodziła się Agata Diduszko-Zyglewska. Podkreśliła, że to lewicujące, socjalistyczne ugrupowania przyczyniły się do rozwoju edukacji i zaznaczyła, ze dzisiaj jest rocznica przyznania kobietom praw wyborczych, przez lewicującego jej zdaniem Piłsudskiego.

Zdaniem Tomasza Sawczuka nie można porównywać nacjonalizm okresu tworzenia się państw narodowych, do tego, co obecnie dzieje się w Polsce i kontekst historyczny jest tu kluczowy.

 - Dzisiaj nacjonalizm staje w opozycji do liberalnej demokracji - zaznaczyła redaktorka.

Bartłomiej Radziejewski nawoływał do tego, by jednak zastanowić się nad konceptem, jakim mógłby być nacjonalizm light. Nurt wcale nie ksenofobiczny czy nawołujący do nienawiści.

- Nie ma czegoś takiego jak nacjonalizm light – uciął Tomasz Sawczuk. - Bo nacjonalizm hard nie zaczyna się tam, gdzie pojawiają się hasła o Białej Europie, to już nie jest hard, to jest karalne.

- Do takiej wizji nacjonalizmu doprowadziła nas obecna władza. Wykluczanie ludzi inaczej myślących niż PiS, nazywanie ich zdrajcami jest konsekwencją, tego, co chciałbyś Bartku nazwać nacjonalizmem light - dodał Sawczuk.

 Całej audycji wysłuchasz w naszym podkaście:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (40)
"Nawet jak Szyszko wytnie drzewa, to na szubienice starczy". Czy jest nacjonalizm light?
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 20 razy 18

  Nie ma innej drogi niż zakaz głoszenia faszystowskich treści i rozpędzania tłumu nawołującego do agresji bądź przejawiającego agresję.
  Prawie nikt nie ma wątpliwości, że chuliganów należy traktować surowo, bez pobłażania, stosując nawet uzasadnione środki przymusu bezpośredniego.
  Dlaczego zatem nad faszystami rozpościera się parasol niewinnej dyskusji rozważającej tolerowane granice faszyzmu?
  I jeszcze to obrzydliwe nazywanie ich narodowcami.
  Gdzie tym gó...arzom do Dmowskiego?
  Jeszcze trochę i w ramach wolności będzie można zakazać lewactwa i poglądów otwartych na inne światopoglądy oraz kultury.
  Obudźmy się, zanim wtrącą nas w opary absurdu lat 30-45 ubiegłego wieku.
  Co ciekawe, w stosunku do komunizmu nikt nie ma wątpliwości, mimo że w ideach różnił się on od faszyzmu jak niebo od piekła.
  Tu wystarczy przykład komunistycznych wschodnich dyktatur, które z komunizmu zrobiły wypaczoną, krwiożerczą religię kultu jednostki.
  A co z faszystowskimi dyktaturami zachodu i południowej Ameryki.
  Jest coś lepszego w zagazowaniu ludzi albo wyrzucaniu z samolotu do oceanu niż w zsyłce na Sibir albo strzale w potylicę?
  Gdy jakieś poglądy przybierają charakter wyrażany poprzez mundurki, flagi, ceremonie, kult, zbiorowe modły do guru (czy to Jahwe, czy zwykły śmiertelnik), zapala mi się lampka ostrzegawcza, że ktoś chce powtórzyć paskudną historię.
  I nie jest tak, że w tym całym przebieraństwie, religianckiej symbolice i odruchach stadnych nie ma nic groźnego.
  To jest o wiele groźniejsze od tego, że ja w zaciszu swojego domu pomyślę sobie, że nie lubię n. p. muzułmanów.
  Nikt mi ich przecież nie każe lubić i protestować przeciw przyjmowaniu emigrantów mogę.
  Gorzej gdy zakładam mundurek i razem z mi podobnymi zaczynam wrzeszczeć, że ten kraj jest dla mnie a dla tych co mi się nie podobają absolutnie nie i trzeba ich się pozbyć.

 • Barry Kent

  Oceniono 16 razy 14

  Problemem dzisiejszych czasów jest to, że jak karaluchy wyłażą ludzie z poglądami, których jeszcze niedawno wstydziłby się każdy cywilizowany człowiek. Coś jak pierdzenie w towarzystwie. Dziś to powód do dumy, dopieszczonej jeszcze nieprzemyślanym zachowaniem polityków. I jeszcze ta retoryka "szubieniczna", "zdradziecka", etc.. Człowiek myślący (homo sapiens) zignoruje taki nurt myślenia, człowiek prawicy (homo terriblus i jego podtyp pravakas cretinus) pójdzie na marsz, wypije 4 mocne, grzmotnie parę mord zdradzieckich. Jakby miał nóż to by zabił, szkoda że nie ma karabinu.

 • obidient1

  Oceniono 13 razy 11

  Kto jak Polska i Polacy wiedzą co to jest faszyzm i jego skutki. To nie są patrioci to bandyci pod szyldem Pana Boga i biało-czerwonej flagi.

 • racionalist

  Oceniono 10 razy 10

  ONR to nie zadni narodowcy, tylko sfrustrowana banda zalosnych fiutow.

 • y0rg

  Oceniono 6 razy 6

  Tak się to zaczyna.Ciekawe jak długo dojdą do wniosku ,że czas już palić książki. Książki ?- tak , a na co one . ONR nie czyta, bo wiedza w książkach jest zbyt bolesna .

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 6

  Nie można w nieskończoność naginać fakty.
  No chyba, że zgodnie z zasadą "nikt nam nie udowodni, że czarne jest czarne ... "

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 4

  Po co aż takie porównanie i to w style osoby niepełnosprawnej umysłowo?
  Młodzi ludzie zawsze szukają własnych idei, najcześciej sie mylą, bo wybierają to co daje pozorne poczucie siły a po wejściu w dorosłośc zaczynają myśleć racjonalnie i dostrzegać rzeczywiste problemy, no chyb, że nigdy nie wydorośleją, tak też bywa.
  Zarówno europosłowie jak i posłowie mają obowiązek wykonywać pewne zadania ale jeśli się ich nie wykonuje a kombinuje jak utrzymac stołek to wszędzie się widzi zagrożenie.
  Można złożyć wniosek o wystąpienie ze struktur UE, paszporty znowu do KW, skończa się wyjazdy, każdy będzie musiał płacić ZUS i będzie raj. Na Białorusi władza czuwa by nie było obiboków i jak nie pracuje iles dni w miesiącu to mu wala domiar podatkowy, u nas dają pieniądze. Nazwać kogos zdrajcą samemu nie rozumiejąc o co się gra to niebezpieczny sposób na życie.

 • jggc

  Oceniono 1 raz 1

  jeszcze ciut ciut i "NOC DŁUGICH NOŻY" w wykonaniu prawych się odbędzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX