Romaszewska do Gersdorf: "Sędziowie nie mają prawa bronić niezawisłości sądów"

- Część z poprawek PiS jest nie do zaakceptowania - komentuje Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta. Skrytykowała też postawę sędziów protestujących przeciw planowanym zmianom dotyczącym sądownictwa.

- Nie jestem zadowolona z poprawek do ustawy o Sądzie Najwyższym. Niektóre są nie do zaakceptowania. Znaliśmy je do pewnego stopnia, ale te są nie do zaakceptowania. Moim zdaniem prezydent zawetuje ustawy - mówiła Zofia Romaszewska, doradczyni Andrzeja Dudy. Nie chciała jednak komentować tej kwestii bardziej szczegółowo bez konsultacji z prezydentem. Legenda opozycji nie miała za to uwag do zaproponowanych przez PiS zmian do projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zofia Romaszewska, jako przedstawicielka Pałacu Prezydenckiego, uczestniczy w pracach sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Wdała się też dziś w polemikę z Małgorzatą Gersdorf na temat aktywnego sprzeciwu sędziów wobec forsowanym przez PiS zmianom . - Sędziowie Sądu Najwyższego nie chodzili z żadnymi świeczkami. (odniesienie do lipcowych protestów przyp.red.) Któryś już raz pani powtarza tezę, że jestem politykiem, a to nie jest prawda. Nigdy nie byłam politykiem, nie mam swady politycznej. Bronię niezależności niezawisłości sądów - mówiła prezes Sądu Najwyższego.

- W moim przekonaniu sędziowie nie mają prawa bronić niezawisłości sądów, zresztą niczego nie mają prawa bronić. Od tego są obywatele, to oni mają prawo chodzić na demonstracje, protestować, ale nie sędziowie! Taka sytuacja powinna być wykluczona - odpowiedziała Romaszewska.

Czytaj też: Będą skarżyć do Trybunału? Ciche przepchnięcie kolejnej ustawy oburzyło Solidarność

Kwestii poprawek, jakie sejmowa komisja wprowadziła do prezydenckiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, nie skomentował jeszcze Andrzej Duda. Prezydent przebywa obecnie w Wietnamie.

Do poprawek PiS krytycznie odnieśli się jednak wczoraj ministrowie z Kancelarii Prezydenta. Anna Surówka-Pasek uznała za pozbawioną zasadności poprawkę, która ma umożliwić zgłaszanie kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa prokuratorom.

Jednym z powodów, dla których prezydent zawetował latem sądowe ustawy PiS, była obawa, że dają one zbyt dużą władzę prokuratorowi generalnemu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (137)
Romaszewska do Gersdorf: "Sędziowie nie mają prawa bronić niezawisłości sądów"
Zaloguj się
 • qqwsmma

  Oceniono 41 razy 39

  Nieważne kto jak zaczyna, ale jak kończy. Fizyk, p. Romaszewska kończy bardzo smutno - poprzez wysługiwanie się autorytarnej władzy. Na starość jest ślepa. Nie widzi ewidentnej niekonstytucyjności tych ustaw.

 • def11

  Oceniono 31 razy 29

  Sędziowie mają prawo i obowiązek orzekać w oparciu o konstytucje i prawo, gdy są one łamane to mają prawo i obowiązek zaprotestować jako sędziowie i zwykli obywatele swoich praw obywatelskich niepozbawieni...
  Pani Romaszewskiej nie przeszkadzają sędziowie którzy z rąk ministra Ziobry jako jego polityczni namiestnicy przejmują sądy ?

 • prinsik

  Oceniono 31 razy 29

  Szkoda, że w większości na starość kiedyś prawidłowo działające mózgi zmieniają się w nie określoną, bezużyteczna masę.

 • Rafal Krysinski

  Oceniono 30 razy 28

  Smutne. Pani Romaszewska powinna sobie przypomniec jak zakonczyl sie brak walki o niezawislosc ze strony sedziow w Republice Wiemarskiej. Wkrotce wielu z nich orzekalo w duchu narodowego socjalizmu. Ale przeciez Kornel Morawiecki wytyczyl sciezke : Nad prawem jest dobro Narodu! "Prawo, które nie służy narodowi to bezprawie!" Polska idzie w rozsypke. Wkrotce wielu sie o tym przekona, a wielu juz sie przekonuje

 • zsm-5

  Oceniono 26 razy 24

  Za to małżonek miał prawo domagać się zapomogi z kasy państwowej. I to było zgodne z romaszewskim prywatnym prawem.

 • dorotanna

  Oceniono 24 razy 24

  jak to sie stało, że ta starsza Pani wyrosła nagle na taki autorytet od prawa?

 • mesik50

  Oceniono 22 razy 20

  Czy te dawne gwiazdy Solidarności na starość mają stetryczały mózg?
  Zaczynam się zastanawiać nad honorem Państwa Romaszewskich. On wymusił odszkodowanie za udział w Solidarności, ona gnębi teraz sędziów, którzy nie walczą o przetrwanie, tylko o niezależność. Według Romaszewskiej to obywatele mają bronić porządku w państwie. No i właśnie bronią - pod przywództwem piotrowicza, ziobry, jakiego, kaczyńskiego, macierewicza, dudy,błaszczaka i wielu innych. A ja takiej Polski rządzonej przez powyższą czeredę nie chcę.
  Kobieto, weź seniora morawieckiego - macie chyba tak samo przestarzałe szare komórki - i opuśćcie polityczne życie w Polsce. Czas na emerytury.

 • marcus1406

  Oceniono 19 razy 19

  no cóś mi się nie zgadza z tą babcią Romaszewska...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX