"Bezczelność Pawłowicz i Piotrowicza. To nie przypadek. To plan"

Zachowania posłów PiS na komisji i w Sejmie to tylko kolejny kamyczek do procesu rozmontowania demokracji. Degradacja parlamentaryzmu idzie pod rękę z niszczeniem Konstytucji.

Herbert, Miłosz, dwa pogrzeby i degeneracja parlamentaryzmu. Dzisiejsza "trzódka" nie napawała optymizmem, choć trudno się dziwić. Tomasz Lis podsumował dyskusję pełnym nadziei stwierdzeniem: Chyba nie dramatyzowaliśmy za bardzo?

Wczoraj na nadzwyczajnej komisji przepchnięto wszystkie poprawki PiS do ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Mimo heroicznej walki posłów opozycji, nie udało się wprowadzić żadnych poprawek proponowanych przez stronę nierządową.Tomasz Wołek w piątkowym Poranku TOK FM zauważył, że trzeba zdawać sobie sprawę, że jesteśmy w momencie przejścia między ustrojami.

To nie koniec pieśni, ale straszliwa klęska demokracji. Powiem więcej, to morderstwo na dwóch fundamentach demokracji

- Znaleźliśmy się w sytuacji zamykania procesu przejmowania państwa przez PiS.Jeżeli nie znajdzie się siła społeczna, która się temu przeciwstawi, to będzie pozamiatane. Wybory samorządowe będą ostatnią próbą sił obywatelskich i energii opozycyjnej.

Tomasz Lis dodał natomiast, że to właśnie wybory samorządowe pokażą determinację władzy w manipulowaniu.

Degradacja parlamentaryzmu jest świadomym działaniem

W studio rozgorzała też dyskusja dotycząca sensu wetowania ustaw przez prezydenta.

Tomasz Wołek stwierdził, że cokolwiek zrobi głowa państwa, to niestety będzie w złej wierze. Natomiast Jacek Żakowski zauważył, że jak pokazują ostatnie miesiące, weta prezydenta odbijają się na polskiej demokracji rykoszetem.

- Bez mrugnięcia biorę te dwa weta, nawet w złej wierze. Zobaczcie, co już się dzieje w polskim sądownictwie, w kontekście sprawy śmierci ojca Ziobry. Ja po ludzku rozumiem, że sąd ucieka od orzekania w tej sprawie, bo albo postanowi tak, jak chce pan Ziobro, albo zrobi wbrew ministrowi, i wtedy będzie prześladowany.

Komentatorzy odnieśli się także bezpośrednio do wczorajszej komisji nadzwyczajnej. Dostrzegli, że nawet w PiS nastąpił rozłam i sam przedstawiciel prezydenta Paweł Mucha miał uwagi do PiS-owskich poprawek.

Z kolei Tomasz Lis zwrócił uwagę, że przykład Muchy świadczy o tym, jak PiS może być oszukany przez PiS.

Sytuacja ostatnich miesięcy pokazuje, w jak fatalnym stanie jest polski parlamentaryzm. - Nastąpiła readrianizacja prezydenta. Jakbyście widzieli dziwnie ruszający się płaszcz w jakimś gabinecie, to to jest Adrian - ironizował Żakowski.

Dodał też, mając na uwadze skandaliczne zachowanie posła Piotrowicza czy Pawłowicz, że degradacja parlamentaryzmu nie jest przypadkiem. Tu nie chodzi o to, że w Sejmie dziwnym trafem znaleźli się tacy ludzie. To rozmontowanie demokracji także na poziomie narracji, dobieranych słów, niszczenie etosu pracy posła, czy posłanki. W tę narrację wpisuje się też Atlas kotów, tak chętnie ostatnio komentowany.

- To nie jest głupota. To czyste zło - dodał Tomasz Wołek.

- Kiedy obserwuję posła Horałę z PiS, to widzę, że, gdy on kłamie, oczy mu się śmieją - kwitował Lis.

To nie jest czas na żart

Tomasz Wołek także dosadnie skomentował ostatnie wydarzenia. - To jest pogrzeb. A tak naprawdę dwa kondukty pogrzebowe SN i KRS. Nie ma miejsca na jaja. Teraz to już tylko opowieść przez powagę jest stosowna.

Komentatorzy bardzo docenili determinację posłów opozycji. Zaznaczyli, że mimo iż arytmetyka sejmowa jest nieubłagana, to walczyli dzielnie i robili, co należy.

Zastanawiając się nad tym, co jeszcze można zrobić, by ratować demokrację Wiesław Władyka odniósł się do słów Radosława Markowskiego, które padły na antenie TOK FM w tym tygodniu. - Atak jednej partii na państwo jest realizowany. Nadchodzi czas zasadniczej próby. Trzeba zrobić pełen sojusz wśród samorządów.

- Musimy być skupieni - apelował Lis.

- Skupieni, kreatywni i gotowi na ofiarność - dodał Żakowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (200)
"Bezczelność Pawłowicz i Piotrowicza. To nie przypadek. To plan"
Zaloguj się
 • matylda1001

  Oceniono 77 razy 67

  Hej! pisi elektoracie, niech was piekło pochłonie za to, co zrobiliście Polsce...

 • def11

  Oceniono 53 razy 45

  Po latach zaborów, wojen, komuny Polska w końcu wybiła się na niepodległość. Przez ostanie dwadzieścia parę lat budowała nowe, demokratyczne państwo które było marzeniem pokoleń..
  Wolność, społeczeństwo obywatelskie,infrastruktura, paszport w ręce, brak granic, UE, NATO, to wszystko jeszcze wczoraj, z historii perspektywy, było jak bajka o żelaznym wilku.
  Teraz jesteśmy na dobrej drodze by to wszystko zaprzepaścić...Nam wrogów nie potrzeba, sami sobie z Polską poradzimy i nikt już po nas na świecie płakał nie będzie..

 • puszka-3

  Oceniono 43 razy 37

  To tak jak u Barei w niezapomnianym " Misiu "
  " My tak chcemy i tak zrobimy i co nam zrobicie? "
  Nie myślałem nigdy , że dożyję takich czasów i film Barei będę miał na co dzień w życiu .

 • igaks50ks5

  Oceniono 40 razy 32

  Kasta PiSowska ordynarna chamska na czele z Prokuratorem PRL Piotrowiczem i wybitna ,,profesor,,od chamstwa Pawlowicz...swiadomie lamia prawo i konstytucje i maja ,, suwerena,, gleboko w du..ie. Ohyda Marionetek podnoszacych tylko reke do glosowania..jak mozna tak nisko upasc...szmaty pisowskie...zygac sie chce...

 • antypiss

  Oceniono 38 razy 26

  Mam złą wiadomość dla Pana Kaczyńskiego. 75% społeczeństwa nie cierpi pisu i kiedyś mu to pokaże. Wtedy zaczna się igrzyska.

 • sailor20170605

  Oceniono 30 razy 24

  Jeżeli Adrian to podpisze to wyjdzie na pajaca jeszcze większego niż jest. Co jest możliwe. Poza tym cześć społeczeństwa dzięki wetom zaczęła patrzyć na niego troszkę bardziej przychylnie co możne szybko się zmienić.

 • black_shiva

  Oceniono 21 razy 21

  Plan był prosty i został zrealizowany. Kaczyński rozmontowuje demokrację, która, jak się okazuje suwerenowi pasuje jak rybie buty, a Macierewicz porządkuje armię, żeby nie doszło do puczu. Prosta mechanika, żadnych cudów. Poprzednio armia odmówiła Antkowi wyjścia przeciwko narodowi, tym razem nie odmówi siedzenia cicho.
  Ci, którzy znają Kaczyńskiego mówią, że on nie chciał likwidacji komuny (był w końcu jej pieszczoszkiem, reżimowym dzieckiem). On marzył, żeby być I sekretarzem.

  Widzisz suwerenie. Wystarczy chcieć, a marzenia się spełniają. Twoje już za "pińset"... Tanio...

 • uszatek_2

  Oceniono 22 razy 16

  ... ostatnio w jakimś wywiadzie Duda powiedział : "Nic Nie Mogę" ... Wszystko mógł ! !!!!! Ale należało od początku kadencji zachowywać się zgodnie z konstytucją a nie być tylko długopisem prezesa...!!! Żadne FAŁSZYWE "veta" mu teraz nie pomogą. Albo jest się prawnikiem albo sługusem ..... wolę się powstrzymać od kilku mocniejszych określeń , które cisną się na usta...

 • Rbpozar

  Oceniono 28 razy 16

  Drodzy Państwo, Polska już przegrała demokrację. Nie ma sensu liczyć na siły społeczne - cudem pierwszej Solidarności było zjednoczenie wszystkich klas społecznych w walce o wolność. Dziś nie ma sensu mówienie o zjednoczeniu społeczeństwa w walce o demokrację. Dopóki wyborcy pisu nie dostaną srogo po kieszeni, nikt nie skłoni ich do głosowania przeciwko swoim faworytom. Nie ma sensu także odwoływanie się do prezydenta - w każdej chwili pis może uruchomić procedurę impeachmentu za łamanie przez Dudę Konstytucji. I proszę nie pisać, że prezydent robił to na ich zlecenie - co z tego? Przecież ci aroganci już setki razy pokazali, że nie planują grać fair jeśli chodzi o władzę. Najbliższe wybory samorządowe to udowodnią. Jedynym pocieszeniem może być konstatacja, że po 1918 roku Polska była wolna przez nieco ponad dwadzieścia lat, a po 1989 przez prawie trzydzieści. Ale to słabe pocieszenie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX