"Błaszczak straszy uchodźcami, a bandyci w Polsce zabijają kałasznikowami" - Sienkiewicz

- Policja jest tresowana przez polityków - tak ostatnie wydarzenia komentował były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, który był gościem Dominiki Wielowieyskiej w Poranku TOK FM.

W ostatnią sobotę pod Wrocławiem miała miejsce strzelanina. Policjanci mieli zatrzymać złodziei okradających bankomat, na miejscu okazało się, że jeden z napastników miał broń maszynową. Otworzył ogień, w wyniku czego zginął jeden funkcjonariusz.

- To jest tragedia. To zawsze dla Policji jest wielki szok, ale to jest kluczowe wydarzenie - zaznaczał w rozmowie z Wielowieyską Sienkiewicz. - To powinien być alarm dla Policji. Jak to się stało, że polscy bandyci posługują się taką bronią? - dodał.

Były minister spraw wewnętrznych zaapelował też do Mariusza Błaszczaka.

Niech pan przestanie opowiadać o nieistniejących uchodźcach, ale niech pan się zajmie bandytami z kałasznikowami.

Gość poranka zauważył, że napastnicy to nie byli sąsiedzi zza wschodniej granicy, ale polscy obywatele. Sienkiewicz zaznaczył, że dodatkowo niepokoi fakt, że Policja jest wykorzystywana w sytuacjach absurdalnych. - Co myśleć o tym, kiedy setki policjantów asystują Kaczyńskiemu? To przecież nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem obywateli.

Agresja w Policji to wieloletni problem

Prowadząca pytała także o incydent z powieszenia na szubienicach portretów europosłów i braku jakiejkolwiek reakcji ze strony funkcjonariuszy.

- Obawiam się, że policja jest tresowana, by nie reagować w odniesieniu do skrajnie prawych środowisk. Idzie komunikat: Zostawcie ich to są nasi sojusznicy.

Gość Poranka pytany o raport o agresji Policji nie wyraził jednak zdumienia.

- To problem od lat. W tej służbie mundurowej jest ponad 100 tys. ludzi, tu zawsze zdarzą się tacy, którzy nadużywają władzy. Uważam, że każdy taki incydent musi natychmiast lądować u prokuratora.

- Dla mnie problemem jest to, że służby w odniesieniu do sprawy Stachowiaka, zamiast zająć się problemem w swoich strukturach, żądają od dziennikarza, który badał tę sprawę, by przekazał im, gdzie są źródła - skwitowała prowadząca.

Opozycja musi odzyskać język

Prowadząca poprosiła też Sienkiewicza o ocenę działania opozycji w kontekście przejmowania kontroli przez PiS nad SN i KRS.

- Od początku rządów PiS-u opozycja mówi, że to jest koniec demokracji, a najnowsze sondaże są, jakie są. Dla znacznej części polskich obywateli problem sądów jest niedostrzegalny i to poważny kłopot. Bo mamy zamach na Konstytucję, a obywatele się nie przejmują. Trzeba zmienić język, inaczej rozłożyć akcenty.

- Ale, jak to zrobić, jeśli to PiS od dwóch lat narzuca język? - pytała Wielowieyska.

- Przez pierwsze dwa lata każda opozycja jest w głębokiej defensywie. Teraz jest czas, żeby odzyskać pole - skwitował Sienkiewicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (203)
"Błaszczak straszy uchodźcami, a bandyci w Polsce zabijają kałasznikowami" - Sienkiewicz
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 50 razy 24

  Wolska to szczesliwy kraj. Nie ma zadnych innych problemow niz uchodzcy. Zreszta uchodzcow tez nie ma.

 • berek-oberek

  Oceniono 42 razy 22

  No cóż, antyterroryści nie przywykli to stawiania czoła broni maszynowej, pewnie oczekiwali bandytów wręczających im białe róże.

 • kemor234

  Oceniono 32 razy 18

  Antyterroryści szli na akcję a nie wiedzieli, że ... bandyta może mieć broń.
  Takie jest tłumaczenie przełożonego funkcjonariuszy.
  Reasumując:
  Dwa zastępy (16 osób?) uzbrojonych "po zęby" idzie po gościa bez broni ????
  Trochę to naciągane. Chyba, że znowu chodziło o pokaz siły ... w telewizji.

 • justas32

  Oceniono 34 razy 18

  PO było marne a PIS jest beznadziejny. Czy Polskę stać na lepsze partie polityczne ? Chyba nie ...

 • mopsek

  Oceniono 10 razy 8

  Policja nadaje sie tylko do pielgrzymek, do rzucania lamety i bicia kobiet, aresztowan pokazowych, mordowania niewinnych na posterunku,tam sa to kozacy, ale z prawdziwymi bandytami to biora ciegi. Ter5az bedzie msza , modly i klecha zarobi. Amen i do przodu.

 • acototak

  Oceniono 10 razy 8

  Czyli znów mamy reżimową milicję?

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 8

  Ci anty coś tam powinni czołgiem przyjechać.
  Coś tu nie gra. Jeden bandyta rozwala 4 funkcjonariuszy.
  Co by się stało, gdyby bandytów było 3 ????

 • jggc

  Oceniono 6 razy 6

  Brak rozpoznania to raz, błędy w dowodzeniu to dwa, bo nie wiedząc czym dysponują bandyci dowodzący zdecydował się na atak!!!!. Tak się nie wykonuje takich zadań. Mieli czas i wszelkie środki do spacyfikowania bandziorów bez ofiar ze strony policji. Jak to się stało że po tej tragicznej akcji znaleziono trzeciego gdzieś w samochodzie i z jakiego powodu (brak rozpoznania) nie znaleziono ich środka transportu (ucieczki) wcześniej. Po co wchodzili do środka a nie w zabezpieczonym terenie (snajperzy) w każdej drużynie powinien taki być nie czekali na wyjście włamywaczy bandytów. Zamiast zabezpieczyć teren (brak zakładników) starali sie spacyfikować ich w małym pomieszczeniu i mamy efekt. Dowodzący pod sąd jeśli oczywiście reszta z obu ocalałych drużyn powie prawdę (wątpliwe przy solidarności i ewentualnych atakach z góry). Niestety brak rozważnych decyzji za to jest polska szarża. Kondolencje dla rodziny i apel do ocalałych powiedzcie prawdę co za brak słowa co za niedouk wami dowodził. Jest pomimo ględzenia i zakłamywania faktów winny temu co się stało. Dać to do oceny profesjonalistom a nie tym tępakom Błaszczaka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX