Morawiecki premierem? To może być niebezpieczne dla PiS. Z prostego powodu

"Mateusz Morawiecki będzie trudny do przyjęcia dla elektoratu PiS. - On jest zamożny, pracował w bankach z zagranicznym kapitałem. To nie jest człowiek z bajki Prawa i Sprawiedliwości"

PiS Beata Szydło złożyła na ręce Komitetu Politycznego PiS dymisję. Nowym premierem zostanie Mateusz Morawiecki. Wcześniej, o tym, czy Morawiecki będzie dobrym premierem Piotr Kraśko rozmawiał z ekspertami. 

- Nie chcę bagatelizować, kto jest premierem Polski. Widzę różnicę w debacie, którą może spowodować zastąpienie Beaty Szydło Mateuszem Morawieckim. Ale nie dajmy się zwieść i pamiętajmy, kto tak naprawdę zarządza naszym państwem. Moim zdaniem kluczowe jest to, jakie poglądy w kwestii zmian w polskim sądownictwie będzie miał prezes rady ministrów - mówił Kraśko.

Zastępca Kaczyńskiego jeszcze niepotrzebny

Gościni Poranka TOK FM dr Katarzyna Kasia uważa, że dyskusja o tym, kto zostanie premierem, jest tematem zastępczym, bo tak naprawdę nie ma to większego znaczenia.

– Przecież to są zmiany fasadowe. I tak będzie rządził Kaczyński. Te kombinacje z rekonstrukcją rządu są jak telenowela brazylijska. Pożegnalny tweet Szydło, wymijające odpowiedzi Mazurek. Czy to naprawdę jest ważne? - pytała.

Michał Kolanko stwierdził z kolei, że realną zmianą byłoby objęcie premierostwa przez Kaczyńskiego. Ale zaznaczył też, że gdyby to prezes PiS został premierem to trudno byłoby go zastąpić.

 - Kolejny premier zostałby nazwany zastępcą Kaczyńskiego, a na to prezes jeszcze nie może sobie pozwolić - tłumaczył Kolanko.

Dwie opowieści o Polsce

Komentatorzy zauważyli bardzo ciekawą zależność. Przyznali, że powołanie Morawieckiego na premiera niesie ze sobą konsekwencje.

Łukasz Lipiński - To będzie zmiana opowieści o Polsce. Z opowieści o wyrównywaniu szans, na opowieść o budowaniu kraju.

Publicysta zaznaczył też, że taka decyzja oznaczałaby utrzymanie dwóch rządów. Tego politycznego z siedzibą na Nowogrodzkiej i tego technokratycznego w Alejach Ujazdowskich.

Czy Morawiecki może być niebezpieczny dla tego rządu?

Piotr Kraśko wskazał jeszcze jedną kwestię, a mianowicie to, jak bardzo Mateusz Morawiecki różni się od obecnej premier. I te różnice mogą się w dłuższej perspektywie okazać dla PiS-u niebezpieczne - ocenił.

- On jest człowiekiem bardzo zamożnym, pracował w bankach z zagranicznym kapitałem, niewątpliwie wywodzi się z elit, od których PiS tak się odcina. Będzie bardzo trudny do zaakceptowania dla elektoratu PiS - zastanawiał się prowadzący.

Dr Katarzyna Kasia mu wtórowała. - Szydło z tą swoją trudną emocjonalnością i powściągliwością stała frontem do szarego człowieka. Morawiecki tego nie ma.

Piotr Kraśko zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt, który byłby dla opozycji sporym ułatwieniem, gdyby to Morawiecki przejął tekę premiera. - Ściganie się z PiS-em nie ma sensu w sensie socjalnym. Ale już znaleźć partnerów do dyskusji z Morawieckim nie jest tak trudno - stwierdził prowadzący.

Całej rozmowy wysłuchacie tu:

DOSTĘP PREMIUM