Przedszkola w ośrodkach dla cudzoziemców będą zamknięte? "Rząd zamroził fundusze z UE"

Fundacja Refugee.pl zmuszona będzie zamknąć przedszkola i świetlice dla dzieci w ośrodkach dla cudzoziemców. Potrzebne fundusze zostały zamrożone - taką informację organizacja zamieściła dziś na Facebooku.

Aktualizacja z godziny 19:

Urząd do Spraw Cudzoziemców informuje: Od 1 stycznia 2018 r. będzie zapewniona opieka nad dziećmi w wieku przedszkolnym, mieszkającymi w ośrodkach dla cudzoziemców w Dębaku i Lininie. Zajęcia przedszkolne są i będą również zapewniane w pozostałych 9 ośrodkach działających w Polsce.

Wcześniej pisaliśmy:

- Pomieszczenia wyposażone przez naszą Fundację i naszych darczyńców będą stały zamknięte, ponieważ nie dysponujemy środkami na wynagrodzenia dla przedszkolanek, które pracowały z dziećmi codziennie po 8 godzin. Bez przywilejów wynikających z Karty nauczyciela, dojeżdżając do lasów, w których położone są ośrodki - czytamy na facebookowym profilu Fundacji Refuuge.pl

Mowa o ośrodkach w Lininie koło Góry Kalwarii oraz Dębaku koło Podkowy Leśnej. Mieszkają tam rodziny starające się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Od 2 lat są tam prowadzone świetlice i przedszkola. Od 1 stycznia 2018 mają zostać zamknięte.
Z informacji podanych przez fundację wynika, że dzieci to niemal połowa mieszkańców ośrodków dla cudzoziemców. W ośrodkach w Lininie i Dębaku przebywa ich blisko setka. Pochodzą głównie z Czeczenii, Tadżykistanu, Kirgistanu i Ukrainy.

Skończyły się pieniądze


Fundacja tłumaczy, że najważniejszym źródłem finansowania przedszkoli i świetlic był Europejski Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Za wykorzystanie pieniędzy z FAMI w Polsce odpowiada Departament Polityki Granicznej i Funduszy Międzynarodowych w MSWiA. Pieniądze przyznawano w wyniku otwartych konkursów. Jak podaje fundacja, od drugiej połowy 2015 r. środki te zostały zamrożone, żaden z konkursów nie został rozstrzygnięty.

- Nie udało nam się uzyskać informacji, kiedy i czy konkurs będzie rozstrzygnięty. Pieniądze z konkursu z 2015 roku skończą się w tym miesiącu - mówi Iwona Siergiej Cichowicz z Fundacji Refugee.pl. - NGOsom była przekonywana informacja, że dopóki nie będzie ustalona polityka migracyjna, fundusze nie będą rozdysponowane - dodaje.

Czekamy na komentarz MSWiA w tej sprawie.

- Świetlice są zawsze pełne. Dzieci uczą się tam rysować, malować, gotować, jest bardzo dużo zajęć. Dzieci w wieku przedszkolnym biorą udział w zajęciach edukacyjno-rozwojowych- relacjonuje Cichowicz.

- Ze względu na rodzaj pomieszczeń oraz to, że nie jesteśmy ich zarządcą nie możemy ubiegać się o subwencję na prowadzenie punktów przedszkolnych z gmin, w których położone są ośrodki. Dzieci nie mają realnej szansy na uczęszczanie do przedszkoli publicznych, a rodziców nie stać na opłacenie przedszkoli prywatnych - tłumaczą w facebookowym wpisie przedstawiciele fundacji.

Te przedszkola są wielką szansą


- Należy pamiętać, że prawidłowo prowadzona edukacja przedszkolna ma ogromny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka, jego umiejętności społeczne, znajomość języka polskiego i późniejsze funkcjonowanie w polskiej szkole. Potrzebują wsparcia w rozwoju tu i teraz - apeluje fundacja.

Fundacja Refugee.pl zorganizowała zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie działań w ograniczonym zakresie: ze zmniejszoną kadrą i w mniejszym wymiarze czasu.

Numer konta bankowego Fundacji Refugee.pl: 91 2030 0045 1110 0000 0402 1930

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (46)
Przedszkola w ośrodkach dla cudzoziemców będą zamknięte? "Rząd zamroził fundusze z UE"
Zaloguj się
 • echnaton11

  Oceniono 34 razy 24

  Dla przypomnienia, wczorajszy tweet matki księdza:
  "Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy."
  Czy hipokryzja Pisowców ma jakieś granice?

 • macwies

  Oceniono 24 razy 20

  ale rydzyk dostał... i o co te krzyki?

 • drhedi

  Oceniono 22 razy 16

  Gorzej. To wszystko to hodowla nacelowana na stworzenie ludzi bez wyjścia, którzy w końcu będą mogli udowodnić jak źli są uchodźcy i wysadzić się w powietrze. To barbarzyństwo ludzi którzy pchają się w pierwszych rzędach do komunii w kościele. Prawdziwy Polak-katolik, walczący z muzułmanami, prawosławnymi i być może nie daj Boże z animalistami!
  A mi wstyd. Że kraj, który ma taką fascynującą historię współżycia różnych narodów i religii tak bardzo zdziadział. Wystarczyło 50 lat jednokulturowości, żeby zapomnieć kim byliśmy. Kultura wyparta przez cwaniactwo i partyjniactwo i jedyny znany nam schemat życia za januszowym parawanem...

 • homo_lupus

  Oceniono 18 razy 14

  Płaszczak, ce-ha-..ju, naprawdę przyjdzie czas, kiedy będziesz wpieuerdalał zużyty koci żwirek, bo współwięźniowie nie pozwolą ci żreć niczego innego.
  I dalibóg powiadam ci - zasługujesz na to.

 • tumaxer

  Oceniono 16 razy 12

  O to chodzi, jak się nie nauczą, to łatwiej będzie potem wskazać palcem mówiąc "to jest obcy, inny, nie nasz, j*bać go". Taki plan rządu.

 • mcguirre

  Oceniono 20 razy 12

  Jakie to słabe i glupie... To właśnie jest najszybsza droga do radykalizacji takich ludzi. Od dziecka będą pamiętać, że zostali zostawieni sami sobie. Nasz rząd właśnie pokazuje tym dzieciom, że Polska jest zła. Zamiast uczyć je tolerancji i wykorzystać dobrze ten moment to pokazuje im fucka. Róbcie tak dalej.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 18 razy 12

  nie wiem czy można wybrać głupiej niż PIS

  może głosować na ONR

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX