O tych zmianach nie jest głośno, a oddają pełną kontrolę nad wyborami w ręce PiS

Wczoraj w nocy przed Komisją Sprawiedliwości PiS bardzo sprawnie przeprowadził ustawy o SN i KRS. Posłowie w pewnym momencie, nie wiedzieli już, którą poprawką głosują. Chaos i bałagan były w tej sytuacji sprzymierzeńcem PiS.

O wczorajszym głosowaniu rozmawiał w Poranku TOK FM u Doroty Warakomskiej Michał Wawrykiewicz, adwokat  z Wolnych Sądów.

 - Ogarnia mnie przerażenie, kiedy myślę do jakiego momentu doszliśmy w historii. To krytyczna, progowa sytuacja, która może mieć wpływ na następne dziesiątki lat. Wolne sądy to ostatni bezpiecznik ochrony i wolności praw obywatelskich.

 - Ale co to znaczy dla obywateli, konkretnie? - dopytywała prowadząca.

Wawrykiewicz tłumaczył, że kluczową zmianą jest sposób wybierania sędziów do KRS. A oni z kolei wybierają sędziów sądów powszechnych.

 - W tym momencie w Polsce ma miejsce około 1000 procesów w sprawach politycznych. Jakie będą te wyroki, jeśli sądy będą polityczne?

Adwokat zwrócił uwagę na jeszcze jedną zmianę, która niesie wielkie niebezpieczeństwo dla przeprowadzenia wolnych wyborów. Ustawa wprowadza izby: Dyscyplinarną i Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zasiądą w nich sędziowie wybrani przez polityków. Dwie ostatnie będą zatwierdzać m.in. ważność wyborów, przyznawać koncesję, rozpatrywać skargę nadzwyczajną.

- Przyszłe wybory mogą nie być wolnymi wyborami. Jeśli do tego wszystkiego PKW także będzie politycznie kontrolowana. Liczyć głosy będzie partia rządząca, zatwierdzać wybory będzie partia rządząca - tłumaczył Wawrykiewicz.

Gość Poranka zaznaczył jednak, że reforma sądownictwa jest potrzebna, m.in. po to, by można się było lepiej komunikować z sądami, usprawnić pracę.

- Prezydent wetując w lipcu obydwie ustawy, obiecał konsultacje, których nie było. A jeśli były, to ja nie wiem, kto w nich brał udział. Wszelkie prośby o konsultacje były odrzucane, wszelkie prośby o dostęp do informacji publicznej były blokowane - dodał.

Adwokat odniósł się do wczorajszego nocnego głosowania.

 - Procedura przed Komisja Sprawiedliwości urąga wszelkim standardom - stwierdził Wawrykiewicz.

Całej rozmowy posłuchasz tu:

"Kto może być premierem stulecia? Tylko Kaczyński"

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (59)
O tych zmianach nie jest głośno, a oddają pełną kontrolę nad wyborami w ręce PiS
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 20 razy 14

  A to wszystko odbywa się ku uciesze znacznej liczby wyborców. Widać jako naród nie dorośliśmy i nie zasługujemy na demokrację.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Czy Krystyna Wszystkożerna na tym zdjęciu oddaje cześć Hitlerowi? Czy Jarosławowi? Czy też to wszystko jedno ...

 • king1932

  Oceniono 12 razy 10

  Dyktatura staje się faktem. Towarzysz Piotrowicz czuje się jak za dawnych czasów. Tylko pałowania i aresztów dla Polaków jeszcze nie wprowadzono. Ale poczekamy i będziemy mieli komplet działań KC PiS.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 10

  Jeszcze Polska nie umarła póki my żyjemy - co nam Jarka dłoń wydarła, szablą odbierzemy ...

 • def11

  Oceniono 16 razy 10

  A partia się zwie Prawo i Sprawiedliwość, to tak jakby NSDAP nazwało się Pokój i Bliźniego Miłujący.

  PiS to ZŁO. które nocą przychodzi i wolność nam odbiera.

 • burn74

  Oceniono 11 razy 9

  Oby 15 milionom wyborców,którym nie chciało się ruszyć tyłków na wybory jak najlepiej posmakowały owoce "dobrej zmiany".

 • wicipinski

  Oceniono 13 razy 9

  Próba zaszczepiania demokracji w takich krajach jak Ukraina, Polska, Zimbabwe, Burkina Faso.... jest z góry skazana na niepowodzenie. Tubylcy zwyczajnie nie rozumieją funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa. Takie ludy idealnie natomiast funkcjonują z butem na twarzy.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 15 razy 7

  Wiedziałem co robię emigrując za pierwszych rządów pisiorstwa, w kraju moich przodków już nie można normalnie żyć. PRL bis.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 6

  Cześć prawicowe chamy !!! Kogo dziś minusujecie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX