Beata Szydło może jeszcze mocno namieszać. A w PiS zacznie się wojna

Po odwołaniu Beaty Szydło widać konsternację i sprzeciw wyborców PiS wobec takiego posunięcia Jarosława Kaczyńskiego. Czy będzie bunt?

 W mediach społecznościowych pojawiają się wyrazy wsparcia dla premier, która cieszyła się ogromną sympatią wyborców, oraz oceniana była jako skuteczna i pracowita polityczka. Nawet sam styl, w jakim została odsunięta od władzy, oceniono jako upokarzający. Pisano o Szydło, że jest "umęczona" ostatnimi tygodniami na stanowisku szefa rządu.


"Decyzję o tej zmianie wyborcy i działacze prawicy, i nasi czytelnicy przyjmują dość chłodno. Ma ten chłód dwa wymiary - po pierwsze sympatii do Beaty Szydło, po drugie pytań, ile w samym Morawieckim jest pisowskiego ducha, a ile sprawnego bankowca. Emocje są duże. (...) Obiecujemy państwu, że to, co dobre zauważymy, ale też nie zawahamy się przez podniesieniem alarmu, gdy sprawy zaczną zajmować zły obrót, bez względu na cenę" napisał Michał Karnowski w nowym numerze tygodnika Sieci Prawdy.

- Dla mnie ten tygodnik i bracia Karnowscy to bardzo ważny element obozu IV RP i bardzo ważny gracz wewnątrz obozu rządzącego, ten komentarz odczytuję jako swego rodzaju groźbę - oceniła prowadząca Poranek w Radiu TOK FM Dominika Wielowieyska.


Czy oznacza to grożący rozpadem PiS konflikt na prawicy?

Rozłam możliwy, ale nie w najbliższej przyszłości

- W przyszłości, w perspektywie kilu lat, możliwe, że PiS rozpadnie się na dwa PiS-y - rewolucyjny i konserwatywny. Po niesmaku związanym z odwołaniem Beaty Szydło, wyborca PiS zagłosuje co prawda na tę partię, ale parafrazując "Ucho Prezesa", tym razem już nie zrobi tego z radością. A to preludium do rozpadu partii - mówi dr Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW. - Jednak na razie rozłam to za mocne słowo, po prostu utrzymuje się wewnętrzny konflikt w PiS. Lini podziału jest wiele, dotyczą np. Antoniego Macierewicza, weta Andrzeja Dudy, to nie jest niczym niezwykłym - tłumaczy. - Po zmianie premiera oczywiście zmieni się układ sił w partii. Wiadomo, że Morawiecki toczył pojedynek z Ziobrą o wpływy w spółkach skarbu państwa i spektakularnie go przegrał. Pewnie będzie chciał zdyskontować swoją nową pozycję. Walczył też z minister Rafalską. Nie wierzę, że pozbawi ją stanowiska, ale jej pozycja może osłabnąć. To samo może spotkać Antoniego Macierewicza na skutek porozumienia Morawieckiego z prezydentem Dudą - przewiduje naukowiec.


Jak mówi, największą zagadką są dla niego dalsze losy Beaty Szydło. - Wszystko jest w jej rękach. Może się zdecydować na walkę o jak najsilniejszą pozycję i zajmując się polityką społeczną kreować się na dobrą matkę, jednocześnie przedstawiając Morawieckiego jako liczykrupę, który nie chce dać pieniędzy na ważne cele społeczne - mówi Annusewicz. Ale jego zdaniem możliwy jest też scenariusz, w którym Beata Szydło będzie chciała odpocząć i nie angażować się w spory.

Czytaj też: "To konflikt interesów". Czy Morawiecki powinien sprzedać swoje udziały w bankach?

O nastroje po odwołaniu Szydło zapytaliśmy  w Klubie Gazety Polskiej, który uznał Beatę Szydło za Człowieka Roku 2016.

- Nie należy kierować się sentymentami, ale sprawą Polski. Walka o dobro kraju wymaga odpowiedzialności. Mąż stanu, Jarosław Kaczyński, zadecydował, że kolejny, trudny etap tej walki przejmie Mateusz Morawiecki - mówi Wiesław Konrad Czarnik z Klubu Gazety Polskiej w Oświęcimiu (w powiecie oświęcimskim leży rodzinna miejscowość Beaty Szydło).

Czy jednak nawet tak zdyscyplinowany elektorat, jakim cieszy się PiS, naprawdę nie pogniewa się na prezesa o takie potraktowanie Szydło?

To był wizerunkowy błąd

Zdaniem Mirosława Oczkosia, eksperta w dziedzinie budowania wizerunku, z punktu widzenia PR odwołanie premier było błędem. Jak mówi, Beata Szydło była u szczytu popularności, nie było wobec niej poważniejszych zastrzeżeń, nie miała głośnych przeciwników. Nie dziwi wiec, że wyborcy PiS przeżywają dysonans poznawczy. Tym bardziej, że rano w dniu rezygnacji dostawała jeszcze kwiaty i oklaski.

- W tym przypadku dbałość o wizerunek poszła swoją drogą, a polityka swoją. Przykryciem żalu po odwołaniu Szydło ma być promowanie nowego premiera, ale to nie wystarczy. Zresztą on na tle byłej premier może wyglądać blado. Ona była mocno promowana jako osoba skuteczna, pracowita, lojalna i swojska. On jest banksterem, posiada akcje, nie jest "nasz" - mówi Oczkoś. - PiS będzie musiał się teraz mocno nagimnastykować, żeby przezwyciężyć niesmak po zmianie premiera, bo w tym przypadku widoczna była arogancja władzy. Wizerunkowo, nie pójdzie to tak łatwo. Widać było, że Kaczyński chce cenioną przez wyborców Szydło "przeczołgać".

To był pokaz siły, który się nie spodoba, bo kojarzy się z PRL, czyli "rząd rządzi, ale partia kieruje". Dodatkowo Morawiecki promowany jest w sposób, który kojarzy się z propagandą sukcesu z czasów Gierka - ocenia ekspert. Jego zdaniem, zabrakło wykonania analizy SWOT, czyli zestawienia plusów i minusów każdej z opcji. A w tej sytuacji więcej plusów wizerunkowych od Morawieckiego ma Szydło.

- Co więcej, ze strony PiS zabrakło najważniejszego, czyli czytelnego komunikatu informującego, po co właściwie jest ta zmiana premiera. Nie tylko wyborcy są skołowani, nawet politycy PiS nie bardzo wiedzieli, jak tłumaczyć tę decyzję. W tym wypadku partia nie nadążyła za "światłomyślą" prezesa - kontynuuje Oczkoś. - Wyborcy nie wybaczą Kaczyńskiemu takiego traktowania kobiety - lojalnej, cierpiącej. Przełożył się to na lekki spadek wizerunkowy. Dlatego PiS nie może pozwolić sobie na kolejny problem wizerunkowy, np. odwołanie Antoniego Macierewicza.

Zapewne dlatego też Jarosław Kaczyński, po długiej przerwie, znowu rusza "w teren". Można się domyślać, że na spotkaniach z wyborcami, będzie próbował wytłumaczyć odwołanie Szydło - podsumowuje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (66)
Beata Szydło może jeszcze mocno namieszać. A w PiS zacznie się wojna
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 30 razy 24

  Pisiory wszystko łykną, może się chwilę podławią... Kaczyński mógłby mianować Trynkiewicza. Dla dobra Polski, oczywiście :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 26 razy 20

  >>Mąż stanu, Jarosław Kaczyński, zadecydował, że kolejny, trudny etap tej walki przejmie Mateusz Morawiecki << - mąż stanu.... A gdzie żona? :>>>>

  Nawet broniąca Szydłowej GP uznaje, że premierzyca mogła sobie najwyżej broszkę dobrać i ten cudny strój, w którym wyglądała jak kurczak idący na ubój.

 • oloros11

  Oceniono 25 razy 19

  a jakie to ma znaczenie ten czy inny premier - i oboje sa na posylki prezesa

 • Jan Janusz

  Oceniono 22 razy 18

  Błaszczak, kaczor, Zieliński, Szydło, zero, kakaowy świrze smoleński, Pawłowicz, możecie pocałować mnie w tyłek.
  Chamy, zakompleksione trole, chętnie wytrzaskalbym was po ryju.
  A służby specjalne niech mnie cmokna w korale.
  Gnoje, niszczycie wszystko. Wstyd

 • shtalman

  Oceniono 21 razy 17

  Niech się gryzą te podłe suki i kundle bolszewickiej formacji PiS, niech się nawet zagryzą na śmierć, nikt nie będzie po nich płakał ani pamiętał

 • Michał Kokot

  Oceniono 18 razy 16

  wyborcy pisuarow wasz goru wasze zdanie ma w ciemnej d...... dla niego zwykle z was dziady

 • Beata Pisda

  Oceniono 15 razy 15

  trzymam kciuki, żeby pisowskie kanalie skoczyły sobie do gardeł.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  Myk jest prosty w swej przaśności: Szydło na prezydenta, Adrianowi już dziękujemy. Ale jest jeden problem - przez trzy lata pisie ratlery się na wzajem pozagryzają, dlatego pocichutku kazdy zacznie grać na siebie, od Morawieckiego począwszy, a wtedy Szydło będzie mogła co najwyżej okna umyć.

 • szaja25

  Oceniono 23 razy 13

  Nic mnie tak nie wku...a, jak "polityczka, psycholożka itd." Napiszcie jeszcze Beata Szydłowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX