"Obraża nas stwierdzenie, że mamy się dostosować do standardów europejskich" - ciekawa teza Jurka

- To nie my powinniśmy dostosować się do standardów europejskich, to Europa powinna czerpać z Polski to, co najlepsze - takie jest zdanie europosła Marka Jurka z Prawicy Rzeczypospolitej.

Europoseł był gościem Jana Wróbla w Poranku. Sceptycznie odniósł się do działalności Donalda Tuska.

- On rzeczywiście jest coraz bardziej aktywny na gruncie polskim, ale na forum europejskim już nie za bardzo. Chce wrócić do polskiej polityki, a jego europejscy sprzymierzeńcy polityczni też tego chcą  - tłumaczył.

Dodał też, że działania Tuska są sprzeczne z jego zadaniami jako przewodniczącego Rady Europejskiej.  - Nie może być przeciwko żadnemu rządowi, to zachowanie mało europejskie - podsumował europoseł.

 - A może to Polska odbiegła od Europy? - dopytywał prowadzący

 - Już Jan Paweł II mówił, że obraża nas stwierdzenie, że to my mamy dostosować się do standardów europejskich. To Europa może od nas czerpać. Zwłaszcza, że jest w kryzysie. Najlepiej to widać w kwestii migracji. Nas karzą za to, że głośno mówimy o migrantach to, co inni myślą - tłumaczył Jurek.

We Francji panuje cenzura

Polityk zauważył, że pojawiło się już kilka ostrzegawczych sygnałów, a najsilniejszym z nim był Brexit.

Nas dzisiaj powinna interesować zmiana kierunku UE. Europa musi zrozumieć, że jesteśmy wspólnotą losu.

Europoseł zwrócił uwagę na niesprawiedliwość, jaka ma miejsce wobec Polski. - Dla mnie nie jest przyjemne, kiedy widzę prezydenta Francji pouczającego polską premier. A we Francji wprowadzono formalną cenzurę za pisanie niepochlebnie o aborcji. Tam rada stanu decyduje o usuwaniu symboli religijnych. Przywódcy polityczni honorują feministkę, która piłą ścięła krzyż, a w Polsce, na 100-tysięcznej demonstracji potrafią dopatrzyć się jednego transparentu - narzekał Marek Jurek.

Morawiecki - wielkie społeczne poświęcenie

Jan Wróbel dopytał swojego gościa o sytuację w Polsce. A  konkretnie o to, czy aktywność Tuska bierze się z tego, że ostatnie wydarzenia pokazują, że w PiS-ie coś się zachwiało.Jurek stwierdził jednak, że działania przewodniczącego Rady Europejskiej biorą się raczej z tego, że to opozycja jest słaba.

Gość Poranka dopytany o nowego premiera nie krył natomiast entuzjazmu.

- Morawiecki to zdolny człowiek, którego bezinteresowność zaimponowała Polsce- stwierdził europoseł mając na myśli zrezygnowanie przez Morawieckiego z prezesury w banku na rzecz polityki.

DOSTĘP PREMIUM