Premier bankowiec to marionetka?"PiS-owi nie przyświecają wartości kapitalistyczne"

O nadziejach związanych z powołaniem nowego premiera mówił w TOK FM Andrzej Mikosz, minister skarbu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

- Nowy rząd jest prokapitalistyczny, czy raczej hamulcowy? - pytał w Poranku TOK FM Jan Wróbel.

- To jest ciągle ten sam rząd. PiSowi nie przyświecają wartości kapitalistyczne. Kierunek gospodarczy, który obrała ta partia jest raczej socjalny, etatystyczny, paternalistyczny. To jest dobrze odbierane przez wyborców, ale złe z punktu widzenia długofalowego interesu narodowego - ocenia Andrzej Mikosz - były minister skarbu.

- Może właśnie czegoś takiego jednak w Polsce brakowało? - dopytywał prowadzący audycję Jan Wróbel. Zdaniem Mikosza problemem był jednak równowagi między państwem a kapitałem.

- Naszej gospodarce brakuje polskich silnych, niezależnych od rządu banków. Tylko banki, które nie są własnością rządu mogą stanowić dobrego partnera do dyskusji dla premiera, bo są nie są poddanymi, tylko mają własną infrastrukturę intelektualną - mówił Mikosz.

Czytaj: Nie potrafimy nadążyć za PiS-em. I to jego siła. "Robią ruch do przodu, zanim to konieczne"

Czy w nowym premierze można upatrywać nadziei na pozytywne zmiany?

- Morawiecki nie ma własnego zaplecza, a przez to ograniczone możliwości sprawcze. Wszystko zależy od tego, na co pozwoli mu Jarosław Kaczyński, od którego premier jest uzależniony. On nie ma w partii pozycji Ziobry czy Gowina - tłumaczy Andrzej Mikosz. Dodaje jednak, że nowy premier jest skuteczny w micromanagemencie.

Do tej pory jego projekty nie wychodziły poza konsultacje międzyresortowe, teraz, o ile uda mu się osiągnąć consensus, to w wyniku jego działań "naprawdę coś powstanie".
Jakie nadzieje były minister skarbu wiąże z Morawieckim?

- W Polsce produkujemy innowacyjne rzeczy, ale ich nie wdrażamy - to dzieje się już za granicą. Liczę, że powstanie projekt wdrażania innowacji - mówił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (23)
Premier bankowiec to marionetka?"PiS-owi nie przyświecają wartości kapitalistyczne"
Zaloguj się
 • tomasz_5_2010

  Oceniono 7 razy 5

  Morawiecki to Nikodem Dyzma! Taki z niego bankowiec jak z koziej dudy walizka! Został prezesem banku z nadania politycznego! Gdy doszło do przejęcia banku przez Santander to natychmiast podziękowali Morawieckiemu za jego " umiejętności menadżerskie"!!!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 4 razy 4

  Dla gejowego Jaruchy wszelka działalność gospodarcza jest rzeczą ideologicznie podejrzaną. Bo jeszcze mógłby z niej ktoś odnieść pożytek. A przecież Wolacy muszą wiedzieć, że wszystko, co mają,zawdzięczają łaskawości i szczodrobliwości Ukochanego Batiuszki, któremu w zamian winni są czołobitność.

 • andrzej2310

  Oceniono 4 razy 4

  Żeby były innowacje potrzebny jest zdrowy kapitalizm wolnorynkowy oparty na konkurencji, bo wtedy firmy są zmuszone niejako przez konkurencję do ciągłego rozwoju. Państwo etatystyczne oparte na gospodarce państwowej to raczej koniec marzeń o innowacjach i wyjścia Polski z pułapki średniego rozwoju. Koniec kropka.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 6 razy 4

  Kapitalizm to przeżytek.Trzeba powrócić do budowy jedynego słusznego i przyjaznego dla Kowalskiego ustroju czyli socjalizmu - narodowo - katolickiego.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 4

  A niby to z jakiego powodu PiSiorom miałyby przyświecać wartości kapitalistyczne? Jak się jest rządzącym neokomuchem, to na wartościach chrześcijańskich można sie obłowić o wiele szybciej i obficiej.

 • 174pit

  Oceniono 5 razy 3

  "PiS-owi nie przyświecają wartości kapitalistyczne"
  Jak to nie?
  Przecież po to przejęli władzę i będą ją teraz trzymać zębami i pazurami - żeby zdobyć kapitał.

 • alimariko

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiedzą czego chcą poza władzą dyktatorską. Malutkie ludziki.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  To komuniści nie są kapitalistami ? Serio ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX