Kraj mówi o rekonstrukcji, a w senacie PiS nocą robi swoje w sprawie SN i KRS

We wtorek o 15 zbiera się Senat, którym zajmie się prezydenckimi ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Debatująca nocą senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie, aby przyjęła je bez poprawek.

Rzecznik Praw Obywatelskich, prawniczka z senackiego Biura Legislacji, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, przedstawiciel Stowarzyszenia Sędziów Iustitia oraz kilka innych osób występujących na posiedzeniu komisji powtarzało jak mantrę, że obie propozycje Andrzeja Dudyniekonstytucyjne.

To jednak w najmniejszym stopniu nie zraziło prezydenckiego ministra Pawła Muchy, który odpierał zarzuty. Nie pozostawił też wątpliwości, że do ustaw nie zostaną zgłoszone prezydenckie weta. Podobnego zdania o możliwości zawetowania ustaw jest także rzecznik KRS-u sędzia Waldemar Żurek.

Z przykrością stwierdzam, że nie mam takich nadziei, choć bardzo bym chciał, żeby prezydenta ktoś do tego natchnął, tak jak w lipcu tego roku natchnęła go Romaszewska.

Przypomnijmy, że według opozycji i części środowiska sędziowskiego, ustawy o SN i KRS godzą w praworządność Polski, ponieważ upolityczniają wymiar sprawiedliwości.

TOK FM PREMIUM