Zdaniem eksperta szykuje się katastrofa wyborcza. "O ile wybory się odbędą"

O katastrofie, jaka grozi nadchodzącym wyborom samorządowym, w Poranku TOK FM mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński.

- Zadanie sprawnego przeprowadzenia wyborów należy do Krajowego Biura Wyborczego. Ta instytucja jest filarem. Tymczasem chwilę przed wyborami zmienia się jej skład i obsadza ludźmi, którzy nie mają wiedzy, przygotowania, koniecznych kompetencji. To jest zmiana całego systemu, nie można jej robić z tak małym wyprzedzeniem, Mam nadzieję, że nie będzie przez to takiej sytuacji, że do wyborów nie dojdzie - mówi Wojciech Hermeliński , przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Jego zdaniem, nadchodzące wybory samorządowe (o ile się odbędą) nie będą prawidłowo przeprowadzone. Wskazuje na wiele problemów niemożliwych do rozwiązania w tak krótkim czasie. Do wyborów nie uda się np. dostosować systemu informatycznego, który został skonfigurowany pod wcześniej obowiązujące ustalenia. Kolejnym problemem są nowi komisarze wyborczy.

Czytaj też: PKW ostrzega: PiS zdestabilizuje wybory. 'Tak, jakby przepisy układał mały Kazio'

- To będą ludzie bez doświadczenia i wiedzy. Nakreślenie okręgów wyborczych naprawdę nie jest takie proste, potrzeba do tego kompetencji, których komisarze nie są w stanie nabyć w tak krótkim czasie. Do tej pory tę pracę wykonywały rady gmin, które doskonale znają np. swój teren i społeczność - mówi Hermeliński. - Ponadto, co już było wielokrotnie omawiane, komisarze będą podatni na naciski polityczne, Krajowe Biuro Wyborcze będzie upartyjnione - mówi.


Dodaje też, że odejście od systemu sędziowskiego jest nieuzasadnione i odbiera wyborom uczciwość i transparentność.

Hermeliński zwrócił też uwagę na fakt, że podczas prac nad zmianą prawa wyborczego w Sejmie i Senacie, ignoruje się uwagi PKW. - Nie ma kontrargumentów dla naszych argumentów. Słyszymy inwektywy i "jak się nie podoba, to odejdźcie" - mówi.

Pojawiły się pogłoski, że członkowie PKW faktycznie ustąpią ze swoich stanowisk. - Jeszcze o tym nie rozmawialiśmy,pewnie omówimy to na posiedzeniu naszej komisji.

Dużo zależy od tego czy Senat zaakceptuje postanowienia komisji sejmowej. Mam nadzieję, że do naszych zastrzeżeń da się przekonać któregoś z senatorów. Albo przynajmniej ktoś się nad nimi chociaż pochyli. Ale koledzy z PKW mówią, że jestem naiwny - kwituje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (106)
Zdaniem eksperta szykuje się katastrofa wyborcza. "O ile wybory się odbędą"
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 35 razy 25

  przeciez o to chodzi aby jak najwięcej zamącić, wtedy łatwiej bedzie fałszować, bo jak mawiał towarzysz Stalin nie ważne kto głosuje, wazne kto liczy głosy. Bolszewizm nad Wisłą wkracza w nowy etap. Bolszewizmu nie udało się zaszczepić przy pomocy radzieckich tanków, uda się pisobolszewickim komisarzom

 • slowianska_dusza

  Oceniono 27 razy 23

  Wybory się odbędą, ale to będzie szopka, jak w dyktaturach tworzących WNP, powstałych po upadku Związku Radzieckiego. Przed nimi Kaczyński powie jak kiedyś Islam Karimow, najpierw I Sekretarz KC KP Uzbeckiej SRR, a potem dożywotni prezydent Uzbekistanu:
  "Nikomu nie wolno wykorzystywać demokracji jako środka do obalania władz
  państwa" i że nie pozwoli, by "pod płaszczykiem demokracji podejmowano
  próby zmiany władzy".
  Fenomen PiS-u, partii w istocie troglodyckiej, anachronicznej, nie korzystajacej z logiki i rozumu, a jedynie z emocji (złych!), która przejmuje całkowitą władzę w państwie, na wstępie niszczy demokrację i zabiera wolność przy aplauzie prawie połowy społeczeństwa, świadczy o tym, że Polacy są w dużym stopniu zacofanym mentalnie narodem, nie dojrzałym do demokracji. Dojrzali i nowocześni są Czesi, Słowacy, Litwini, Estończycy, Łotysze, ale nie Polacy. Może przez zabory, może przez dwie wojny światowe XX wieku, może przez komunę? A może po prostu przez naturę swoją, to zło, które w niej siedzi i które w "całej okazałości" wydobywa Kaczyński i pokazuje światu najpierw ku jedo przerażeniu i zdumieniu a później coraz bartdziej politowaniu? Zamiast obywateli uszlachetniać, polskie władze ich demoralizują, degenerują: wywołują nienawiść, napuszczają jednych na drugich i na obcokrajowców, zwłaszcza o ciemnej karnacji, pokazują że wygrywa ten kto ma tupet, kłamie i idzie w zaparte.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 30 razy 22

  Wybory?
  Jakie wybory???
  Słońce narodu, fuhrer z PiS zdecyduje kogo się namaści na władcę Polski i po ptakach. Nawet kot nie miauknie.

 • gmot_ka

  Oceniono 25 razy 19

  Wybory? Po co nam wybory! Wybory były 2 lata temu i to wystarczy nam na kilka lat, kilka dziesiątki lat, setki lat, co ja mowie! Na miliony lat nam to wystarczy!
  Wielki wódz "pusta szczeka" powiedział że suweren go wybrał i więcej wyborów nie potrzebujemy. A ja wierze w intytylygyncjie naszego wielkiego wodza "pusta szczeka".

 • f.ar

  Oceniono 20 razy 16

  Szanowny Panie Sędzio, podanie się do dymisji przez cały skład PKW to podwójny prezent dla PiS. Po pierwsze - z ich punktu widzenia to kolejne synekury do rozdania dla swoich. A po drugie i ważniejsze - w razie faktycznej katastrofy organizacyjnej w trakcie wyborów będą mieli super wymówkę - że to Wy, sędziowie PKW, swoim odejściem spowodowaliście tę katastrofę. Widzi Pan już te paski w TVPiS - Hermeliński sabotażysta i prowokator!?

 • biesczad1

  Oceniono 19 razy 13

  A mówi to człowiek Kaczyńskiego - człowiek z nadania PiSu...

 • plutoniczna

  Oceniono 16 razy 12

  będzie burdel - a PIS o to chodzi, żeby był burdel.
  jak wygrają to im to nie będzie przeszkadzać
  tam gdzie przegrają- będą unieważniać (przez przejęte sądy) do skutku - czyli do swojej wygranej.

 • def11

  Oceniono 13 razy 11

  Jedyna urna która będzie działać, będzie na Nowogrodzkiej, gdzie mały bolszewik będzie sobie głosy liczył

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX