Biedroń bezbłędnie o tym, dlaczego nowy premier nie uwiedzie Brukseli. Zaboli

- Ta zmiana niewiele wniesie jeśli chodzi o wartości demokracji - mówił o nowym premierze prezydent Słupska Robert Biedroń w Poranku TOK FM.

- Pan jest rozbijaczem, demokratą czy kunktatorem? - zapytał swojego gościa Jacek Żakowski na wstępie rozmowy.

Powyższe określenia odnoszą się do działań politycznych związanych z budowaniem szeroko zakrojonego frontu opozycyjnego, o którym mówi się w kontekście wyborów samorządowych.

- Pije pan do idei prawyborów? - stwierdził Biedroń i od razu podkreślił, że nie jest on wielkim entuzjastą prawyborów.

One funkcjonują we Francji i sprzyjają wybieraniu jako kandydatów populistów i radykałów.To jest zabawa dla elity, to ona angażuje radykalny populistyczny rdzeń. Nie uważam, że jest to najlepsza droga.

Żakowski zauważył jednak, że w obecnym modelu, pozbawionym prawyborów, to szefowie partii autorytarnie wskazują swoich kandydatów, kierując się niejasnymi przesłankami.

- Oczywiście, biorąc pod uwagę ostatni raport Fundacji Batorego, że partie polityczne są jednymi z najbardziej niedemokratycznych organizacji, to jest problem. Ale nie możemy jednej patologii zastąpić drugą.

Biedroń podkreślił też fakt, że prawybory będą cieszyły się bardzo słabą frekwencją. Zagłosują najbardziej zdeterminowani, a potem tego wyniku przecież nie można podważyć - dodał.

Żakowski zasugerował, że być może Biedroń po prostu boi się prawyborów.

- Ja się nie boję prawyborów. Ale to domena partii takich jak Kukiz 15. Oni mówią róbmy referenda, wprowadzajmy JOW-y, a to doprowadza do tego, że np. w Senacie mamy tylko PiS i PO.

Prezydent Słupska wyraził też wątpliwości, co do sposobu finansowania takich prawyborów, ale dodał, że popiera każdą próbę angażowania społeczeństwa. - Może zróbmy próbnie takie prawybory w 2-3 gminach, zobaczymy co z tego wyniknie.

Języki niezbędne w Brukseli

Jacek Żakowski pytał, czy Biedroń protestuje w sprawie sądów. - Tak, ale w Słupsku.

 - I jaka jest frekwencja?

- Nie wygląda to najlepiej. Kilkanaście osób. Tydzień temu raptem jeden człowiek. Ale dzieje się tak ze względu na obecną sytuację. Społeczeństwo odcina się, bo mamy już tak niebywały poziom absurdu i strachu. Kaczyński lubi łowić w mętnej wodzie. Najpierw ją zabrudzi, namiesza, nastraszy, a potem i tak swoje przeprowadzi.

- A zmiana premiera? Uważa pan, że to będzie rewolucja w naszych stosunkach z Zachodem.

- Premier Morawiecki rzeczywiście mówi ładnie w języku angielskim. Ale w Brukseli trzeba mówić językiem wartości europejskich, a takiego nie zna ani premier ani nikt z PiS-u. Zmiana na stanowisku prezesa rady ministrów niewiele wniesie, jeśli chodzi o podniesienie wartości demokracji w Polsce - skwitował Biedroń.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (174)
Biedroń bezbłędnie o tym, dlaczego nowy premier nie uwiedzie Brukseli. Zaboli
Zaloguj się
 • lindhorst1

  Oceniono 76 razy 60

  Oto mąż stanu, co się zowie,
  Wysławia się i w obcej mowie!
  Pani Beata, choć się starała,
  Kłamać po polsku tylko umiała.
  Mateusz nałże nie tylko w Bielsku,
  Bo łgać potrafi też po angielsku.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 63 razy 45

  Morawiecki ma w kaczym kuprze polska polityke .On potrzebuje tego stanowiska jako odskoczni do Centralnego Banku Europejskiego .Jako byly premier ma dobre karty ,zeby tam sie dostac .
  Egoistyczne myslenie ,wy PiSowskie jelenie .

 • mirek76pl

  Oceniono 57 razy 41

  Nie sadze, zeby slowa Biedronia zabolaly kogokolwiek z PiSu. Ich pancerz chroniacy ich przed jakimikolwiek racjonalnymi argumentami jest nieprzepuszczalny.

 • def11

  Oceniono 54 razy 36

  Zachodnie agencje prasowe z istotnych szczegółów rekonstrukcji zauważyły brak broszki u polskiego premiera, sprawa jest tajemnicza i rozwojowa.

 • tilow3

  Oceniono 33 razy 25

  Jestem ciekaw jakim cudem uda się poprawić wizerunek Polski, skoro stan obecny zawdzięczamy sami sobie. Politycy to obraz nas samych, to zwierciadło naszych dusz. Skoro tak długo udawało się nam przekonywać, że Polacy to pro europejski naród, to jakim cudem dokonaliśmy takiego wyboru a nie innego. I dlaczego ten wybór nie traci na sile, a stale się umacnia! Przecież słupki poparcia stale rosną! Widocznie suweren chce odebrania nam wszelkich praw w Europie, dopłat, przywilejów. Widocznie mają wrócić czasy paszportów i marginalizacji Polski w świecie. Powstaje nowa oś - Rosja-Białoruś-Polska, silna opozycja wobec Europy, tej zgnilizny której "dobra zmiana" nienawidzi.

 • szaja25

  Oceniono 32 razy 24

  "Polki i Polcy" ,to wieczni męczennicy, źle by się czuli gdyby nikt ich za mordę nie trzymał, a demokracja według nich, to jak za ciasne gacie, jakoś tak uwierają. Panie Biedroń, mamy mentalność niewolnika i chyba przez ostatnie ćwierć wieku męczyliśmy się z tą wolnością, teraz suweren jest zadowolony, bo jest tak jak lubi, szkoda gadać. Ma Pan mój głos, gdyby się pan zdecydował...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 21 razy 11

  Ależ chamskie homofoby się podnieciły. Trzeba zawsze pamiętać, że homofoby i mizoginy mają wiadome problemy. Zrównoważony mężczyzna heteroseksualny, który ma udane życie seksualne, kocha swoje najbliższe kobiety i jest przez nie kochany, nigdy nie jest ani homofobem, ani mizoginem, no bo dlaczego miałby być?

  Być może dla chamskich homofobów i mizoginów takie ordynarne występy w jakiś sposób ich zaspakajają.

  Jeśli do chamstwa homofobijnego i mizogińskiego dochodzi wiara kaczystowska, to jest to osobnik całkowicie niekompatybilny z osobnikiem jako tako normalnym.
  I dlatego nie należy reagować na ich wpisy, bo to tylko ich dodatkowo rajcuje, a o żadnym porozumieniu nie ma mowy, bo oni są z innego świata, psychotycznego świata.
  To, że ich ordynarne i chore wpisy nie są kasowane przez portal ma pewną poznawczą zaletę. Większość ludzi, do których się zaliczam, nie miałaby w ogóle pojęcia, że takie potworki chodzą po tym świecie.

 • pn-ski

  Oceniono 12 razy 10

  Kierunek i tempo działań PiS przywodzi mi na myśl NSDAP. Po wygraniu wyborów ciągu roku Hitler opanował wszystkie instytucje w państwie i zlikwidował demokracje, Przez dwanaście lat rządził krajem bez wyborów ani konstytucji. Po kilku latach gwałtownego rozwoju gospodarczego nastąpiła katastrofa i kompletna ruina. Polskę tez to niestety czeka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX