"Import standardów Putina". Schetyna bez litości o rządzie

- Obóz rządzący przestał udawać. Mamy dziś w Polsce jawne ograniczanie demokracji - powiedział podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej lider ugrupowania Grzegorz Schetyna.

W opinii polityka Platformy, w wyniku ustaw przegłosowanych w Sejmie Konstytucja RP już nie obowiązuje. Schetyna wymienił m.in. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przegłosowane wczoraj w Sejmie zmiany w Kodeksie wyborczym.

- Kaczyński, Macierewicz czy Waszczykowski coraz głośniej mówią o tym, że muszą bronić naszej suwerenności przed Unią Europejska, czy Stanami Zjednoczonymi, czy w ogóle wolnym światem. Coraz częściej bronią naszej suwerenności przed naszymi najlepszymi sojusznikami z demokratycznego zachodu, a coraz ciszej bronią suwerenności przeciwko Rosji Putina, której standardy importują do Polski - powiedział lider PO.

Schetyna zaapelował też o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej oraz o natychmiastowe zacieśnienie współpracy wszystkich partii opozycyjnych.

- To jest nadzwyczajne zagrożenie polskiej demokracji. Ono dziś wymaga podjęcia przez całą demokratyczna opozycję nadzwyczajnych działań. Dlatego apeluję do wszystkich koleżanek i kolegów z opozycji demokratycznej, szczególnie do kolegów i koleżanek z Nowoczesnej - do Katarzyny Lubnauer, do Ryszarda Petru. Przywróćmy Polakom nadzieję. Zróbmy to wspólnie.

Grzegorz Schetyna stwierdził też, że obecnie mamy do czynienia z być może najtrudniejszym momentem dla polskiej demokracji od 1989 roku. Podziękował też osobom demonstrującym "w obronie wolnych sądów" i praw kobiet. Zaapelował też o wspólne demonstracje w obronie samorządów.

Posłuchajcie też:

"Chcemy weta! Za wolne sądy was rozliczymy"

TOK FM PREMIUM