Zbadał, jak polscy katolicy piszą o papieżu Franciszku. "Porażająca skala niechęci"

Dr Rafał Cekiera sprawdził, dlaczego polscy konserwatywni katolicy tak bardzo nie lubią papieża Franciszka. O wynikach swoich badań opowiedział Karolinie Głowackiej w Przedpołudniu Radia TOK FM.

Dr Rafał Cekiera z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach sprawdził, jak polscy konserwatyści postrzegają papieża Franciszka. Na warsztat wziął komentarze internautów pod tekstami o Franciszku publikowane na forum portalu wPolityce.pl. W ciągu czterech miesięcy, od czerwca do października, portal wypuścił 59 artykułów o papieżu. Pojawiło się pod nimi w tym okresie w sumie 863 komentarzy. Większość z nich, aż 75%, była negatywna. Przychylnych komentarzy było tylko 1,4%.

Z przeanalizowanych wpisów wyłania się ogromna skala niechęci. Szokujący jest też język i argumenty. Franciszka określa się nawet jako "kompletnego pustaka bez daru Ducha", satanistę, masona i reptilianina.

Posłuchaj podcastu: Czy Franciszek, podczas wizyty w Birmie, upomniał się o prześladowanych Rohindżów?

Z badań wynika, że obecnego papieża często porównuje się do jego dwóch poprzedników. Jan Paweł II to był "nasz papież", konserwatywny Benedykt XVI to "dobry Niemiec", a Franciszek to "obcy", który nawet nie jest z Europy. Komentujący określają Franciszka mianem "uzurpatora". Pojawiają się teorie spiskowe, zgodnie z którymi pontyfikat Franciszka jest efektem działań "wrogich sił", które zmusiły Benedykta XVI do ustąpienia ze stanowiska.

Obcy w Watykanie


Obecny papież odbierany jest jako ktoś, kto "ośmiela się" nam mówić, jak mamy wierzyć, ktoś, kto samą swoją obecnością "pokalał" Jasną Górę. W odczuciu komentujących Polacy, którzy mają jedyny słuszny wzór wiary, zostali takim "bergolącym" (przykład słowotwórstwa internautów) z okna papieżem pokarani.

Rafał Cekiera zauważył, że Franciszek wybija nas z dobrego samopoczucia. Mówi bardzo jasno, a jego słowa nie zawsze są zgodne z przekonaniami komentujących na tym forum. A taki dysonans rodzi wrogość.

Z raportu wynika, że polscy konserwatyści nie mogą Franciszkowi wybaczyć jego stosunku do uchodźców. Papież w swoich orędziach przekonuje, żeby przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów. Dla niektórych takie słowa są nie do przyjęcia.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM