Zbadał, jak polscy katolicy piszą o papieżu Franciszku. "Porażająca skala niechęci"

Dr Rafał Cekiera sprawdził, dlaczego polscy konserwatywni katolicy tak bardzo nie lubią papieża Franciszka. O wynikach swoich badań opowiedział Karolinie Głowackiej w Przedpołudniu Radia TOK FM.

Dr Rafał Cekiera z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach sprawdził, jak polscy konserwatyści postrzegają papieża Franciszka. Na warsztat wziął komentarze internautów pod tekstami o Franciszku publikowane na forum portalu wPolityce.pl. W ciągu czterech miesięcy, od czerwca do października, portal wypuścił 59 artykułów o papieżu. Pojawiło się pod nimi w tym okresie w sumie 863 komentarzy. Większość z nich, aż 75%, była negatywna. Przychylnych komentarzy było tylko 1,4%.

Z przeanalizowanych wpisów wyłania się ogromna skala niechęci. Szokujący jest też język i argumenty. Franciszka określa się nawet jako "kompletnego pustaka bez daru Ducha", satanistę, masona i reptilianina.

Posłuchaj podcastu: Czy Franciszek, podczas wizyty w Birmie, upomniał się o prześladowanych Rohindżów?

Z badań wynika, że obecnego papieża często porównuje się do jego dwóch poprzedników. Jan Paweł II to był "nasz papież", konserwatywny Benedykt XVI to "dobry Niemiec", a Franciszek to "obcy", który nawet nie jest z Europy. Komentujący określają Franciszka mianem "uzurpatora". Pojawiają się teorie spiskowe, zgodnie z którymi pontyfikat Franciszka jest efektem działań "wrogich sił", które zmusiły Benedykta XVI do ustąpienia ze stanowiska.

Obcy w Watykanie


Obecny papież odbierany jest jako ktoś, kto "ośmiela się" nam mówić, jak mamy wierzyć, ktoś, kto samą swoją obecnością "pokalał" Jasną Górę. W odczuciu komentujących Polacy, którzy mają jedyny słuszny wzór wiary, zostali takim "bergolącym" (przykład słowotwórstwa internautów) z okna papieżem pokarani.

Rafał Cekiera zauważył, że Franciszek wybija nas z dobrego samopoczucia. Mówi bardzo jasno, a jego słowa nie zawsze są zgodne z przekonaniami komentujących na tym forum. A taki dysonans rodzi wrogość.

Z raportu wynika, że polscy konserwatyści nie mogą Franciszkowi wybaczyć jego stosunku do uchodźców. Papież w swoich orędziach przekonuje, żeby przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów. Dla niektórych takie słowa są nie do przyjęcia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (71)
Zbadał, jak polscy katolicy piszą o papieżu Franciszku. "Porażająca skala niechęci"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 20

  papież Franciszek ani nie pluje jadem na uchodźców, ani wyznawców islamu, nie jest homofobem i wręcz przeciwnie do naszych katoli potępia zakłamanie, nietolerancje, ksenofobie, pedofilie i pogon za mamona współczesnego kościoła katolickiego...
  wiec jest właściwie w 100% niekompatybilny z paździerzowym wyznawcą czegoś co jest mieszanką zamordyzmu, prymitywizmu i zabobonu, klepiących bezmyślnie zdrowaśki i całujących stopki obrazkom wyznawcom KK z Podkarpacia

 • d1r3ct

  Oceniono 22 razy 16

  Nie został namaszczony przez o.Rydzyka więc nie ma szans u PiSowców/rydzykowców.

 • acototak

  Oceniono 21 razy 15

  "dlaczego polscy konserwatywni katolicy tak bardzo nie lubią papieża Franciszka."?
  Bo Franciszek lubi ludzi.

 • def11

  Oceniono 20 razy 14

  Nie dziwi nic, w Polsce zdaje się, że kościół Łagiewnicki z Rydzykowym przegrał/wa, a ten ma tyle wspólnego z ewangelią co sam Tadek z wiarą i ubóstwem :)

 • Kris Kros

  Oceniono 20 razy 12

  Kościół polskokatolicki jest podobny do PiSu, ugrzązł w XIX wieku i uważa że to on jest forpocztą rozwoju i postępu. Tymczasem ideowo jest na etapie Lucy w porównaniu do homo sapiens

 • Kris P

  Oceniono 18 razy 12

  No jasne, prawdziwy Polak nie będzie słuchał nikogo, bo przecież powstał z kolan. Dała mu podła zmiana prawo do brukania wszystkiego, a jak to?... suweren przecie.

 • eski57

  Oceniono 13 razy 11

  To jest skutek dystansu do papieża Franciszka naszych biskupów - przede wszystkim za jego skromność , ( po wyborze pytałem czy biskupi przeniosą się z pałaców - , które zarobkowo będą wynajmować - do kawalerek .. ) , większa tolerancja wobec homo i aborcji … , wspomaganie biedy …. Dało się zauważyć , że dla biskupów przestał być Ojcem świętym .. i td .. - tak sobie czasem myślę , że w Polsce mamy- od szczególnie konserwatywnych biskupów ; religijność fasadową , traktowaną instrumentalnie … ewangelie ? .., Bóg ? ……...

 • alicia.online

  Oceniono 14 razy 10

  Póki co obowiązuje dogmat nieomylności papieża. Jak to więc jest z tym posłuszeństwem "owieczek" w KK?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 23 razy 9

  Główną przywarą polskiej odmiany katolicyzmu jest jego wybiórczość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX