Wszyscy czekali na nowego politycznego lidera? Majaczy na horyzoncie. I zaskakuje

Już w 2019 roku po prawej stronie polskiej sceny politycznej może pojawić się nowa partia, wynika z analiz danych w sieci. Nowy gracz miałby gromadzić polityków o wyraźnych poglądach narodowych - czytamy w portalu Politykawsieci.pl badającego zachowania w internecie pod kątem polityki.

Powstanie nowej partii prawicowej, według portalu  jest wynikiem analizy danych z sieci. Analizujące polski internet pod kątem polityki Politykawsieci.pl zaprezentowała trzy, mające świadczyć o tym sygnały.

Po pierwsze, dane z ostatnich 12 miesięcy, pochodzące z firmy badawczej Sotrender wskazują, że najbardziej zaangażowanych fanów na Facebooku posiada były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, obecnie poseł koła parlamentarnego Wolni i Solidarni, Adam Andruszkiewicz.

Polityk był nie tylko jednym z najbardziej popularnych polityków w sieci, ale i miał też największy przyrost fanów. W 2016 roku przyrost ten wyniósł ponad 30 proc. Jak wskazuje portal, pojedynczy post Andruszkiewicza jest średnio 5 raz popularniejszy niż np. post partii Nowoczesnej i jej liderki Krystyny Lubnauer razem wzięte.

"Polski Jobbik" już w 2018?

Na potrzebę powstania nowej partii miałaby wskazywać również analiza danych dotyczących tzw. nośnych haseł o zabarwieniu narodowym, np. "sankcje wobec Polski" czy "reperacje wojenne". Trendy internetowe wskazują, że są one niezwykle popularne. W ciągu 12 ostatnich miesięcy, tylko hasło "wolne sądy" cieszyło się większym powodzeniem, niż tematy "narodowe". "Wolne sądy" też nie cieszyły się największą popularnością we wszystkich województwach kraju.

Trzecim sygnałem ma być zmiana premiera. Według portalu, to właśnie ona otworzyła w sieci miejsce na powstanie nowej silnej partii o charakterze narodowym. "Paradoksalnie głównym blokerem narodzin takiej organizacji była Premier Szydło. Jej najpopularniejsze w sieci wystąpienie w #PE w lutym 2016, czy słynne „dokąd zmierzasz Europo?”, było tamą dla powstania nowego bytu na „prawo” od PiS. Nowy premier w sposób naturalny takiej tamy nie stanowi" - czytamy w portalu.

Według portalu Politykawsieci.pl, "polski Jobbik" może powstać już pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku. "Zbliżający się rok będzie idealnym okresem inkubacji takiego projektu" - podkreśla portal, zajmujący się na co dzień analizą internetu pod kątem polityki.

Węgierska partia Jobbik wielokrotnie określana była mianem neofaszystowskiej. Jej przeciwnicy wskazują na współpracę ruchu z ekstremistycznymi, zaś wielu działaczy głosi poglądy wprost antysemickie. Celem ataków partii są głównie mniejszości narodowe. Partia ma obecnie 46 posłów w liczącym 199 miejsc węgierskim parlamencie.

Posłuchajcie też:

"Chcemy weta! Za wolne sądy was rozliczymy"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Wszyscy czekali na nowego politycznego lidera? Majaczy na horyzoncie. I zaskakuje
Zaloguj się
 • Jan Witoldowicz

  Oceniono 30 razy 14

  A kiedy polska NSDAP? Co mówią badania? Jest już zapotrzebowanie społeczne? Jaka jest liczba laików?

 • kataryniarski

  Oceniono 17 razy 7

  Faszyści jak psy grupami na ulicach miast...

  Pis hodując tych neonazistów, kręci sznur na własną szyje, bo oni nie przyjdą po PO. po .N - te partie nie są u wladzy, oni przyjdą po tych, co u władzy są, by od nich te władze przejąć.

 • ano_1963

  Oceniono 17 razy 7

  Lepiej stąd wypyerdalać. Najdalej za 15-20 lat już nie będzie "bękarta traktatu wersalskiego". Nie zasługujemy na wolność i niepodległość. Jesteśmy warchołami wychowywanymi w nienawiści do obcych. Chory kraj, chorzy ludzie.

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 6

  Parlament Węgier ma póki co 199, a nie jak artykule 1999 członków!

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 5

  Zobaczymy, czy prognoza się sprawdzi. Jeśli tak, to jest też jasna strona: fajnie będzie zobaczyć defiladę nazioli wykrzykujących pod adresem PiSu "ZDRAJCY, KOMUNIŚCI, ZŁODZIEJE, RUSCY AGENCI, LEWACY, BRUKSELSKIE PODNÓŻKI, BANKSTERZY". A na czele ojciec Międlar w sutannie zamawiający 5 piw.

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 7 razy 5

  wielkie mi odkrycie, od dawna mówię, że Polska to Węgry, tylko trochę później

 • antoniferdynand

  Oceniono 4 razy 4

  Pytanie czy rzeczony polski Jobbik będzie koncesjonowany przez Naczelnika (jak ugrupowania Ziobry czy Gowina a nawet Kukiza) czy też rzeczywiście konkurencyjny bo są to kwestie kluczowe w temacie.

 • rjazwiec

  Oceniono 6 razy 4

  A czy oni w tych analizach wzięli pod uwagę, ze cala masa ludzi śledzi posła kilometrówkę na TT dla lolcontentu, którego jest niestrudzonym dostarczycielem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX