"Mleko się rozlało i będą konsekwencje" - Budka o zrujnowanej pozycji Polski

Dzisiaj Komisja Europejska będzie decydowała o tym, czy sięgnąć po art. 7 Traktatu UE wobec Polski. Poseł PO Borys Budka twierdzi, że istnieje takie niebezpieczeństwo, ale największa tragedia jest już za nami.

Oczywiście, uruchomienie art. 7 byłoby bezprecedensowe, ale Budka upatruje niebezpieczeństwa gdzie indziej. - PiS zrujnował pozycję Polski w UE. Już wiadomo, że w przyszłej perspektywie budżetowej stracimy duże pieniądze. Nie chcą w Unii z nami rozmawiać na partnerskich zasadach, bo sami tych partnerskich zasad nie szanujemy. Widać to szczególnie w kontekście zmian w sądownictwie - tłumaczył Budka.

- Ale premier przecież w pełni popiera reformy - stwierdził Piotr Kraśko.

- I tym samym podpisuje się za wyjściem UE. Mateusz Morawiecki wywiadach posługuje się demagogią i kłamstwami. Idąc PiS-owską logiką w sprawie sądów, że jeden przykład nieuczciwego sędziego jest przyczynkiem do tego, by zmienić całą kadrę, to można posłużyć się inną analogią: Wczoraj złożono wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi PiS. Teraz należałoby więc odwołać wszystkich senatorów PiS, skoro jeden ma zarzuty.

Prowadzący zauważył jednak, że PiS twierdzi, że wcale nie chce wychodzić z UE. Nie pozwolą jednak, by Unia ingerowała w polskie reformy.

- Ale przecież to nie jest żadna reforma, to upartyjnienie sądów. Reformy mają ulepszać, a co się stało Trybunałem Konstytucyjnym czy Prokuraturą? Działają dwa razy wolniej. Pamiętna stłuczka Beaty Szydło sprzed niemal roku nie została do tej pory wyjaśniona.

Interes partyjny ponad wszystko

Prowadzący zastanawiał się czy ktoś jest w stanie przekonać prezydenta do zawetowania ustaw. Borys Budka był sceptyczny. Wyraził zadziwienie, że prezydent, jako prawnik w ogóle myśli o podpisaniu ustaw, skoro np. uchwały największych uniwersytetów pokazują, że te akty prawne są niekonstytucyjne.

- A profesor Strzembosz jest w stanie coś zdziałać? Poprosił prezydenta mailowo o spotkanie -dopytywał Piotr Kraśko.

Profesor to autorytet, który udowodnił, że dobro Rzeczpospolitej jest najważniejsze. A PiS jest w stanie podeptać każde autorytety dla interesu partyjnego 

skwitował Budka i dodał, że polityka to nie zabawa dużych panów, jak może wydawać się PiS-owi, ale walka o dobro polski

DOSTĘP PREMIUM