"Mleko się rozlało i będą konsekwencje" - Budka o zrujnowanej pozycji Polski

Dzisiaj Komisja Europejska będzie decydowała o tym, czy sięgnąć po art. 7 Traktatu UE wobec Polski. Poseł PO Borys Budka twierdzi, że istnieje takie niebezpieczeństwo, ale największa tragedia jest już za nami.

Oczywiście, uruchomienie art. 7 byłoby bezprecedensowe, ale Budka upatruje niebezpieczeństwa gdzie indziej. - PiS zrujnował pozycję Polski w UE. Już wiadomo, że w przyszłej perspektywie budżetowej stracimy duże pieniądze. Nie chcą w Unii z nami rozmawiać na partnerskich zasadach, bo sami tych partnerskich zasad nie szanujemy. Widać to szczególnie w kontekście zmian w sądownictwie - tłumaczył Budka.

- Ale premier przecież w pełni popiera reformy - stwierdził Piotr Kraśko.

- I tym samym podpisuje się za wyjściem UE. Mateusz Morawiecki wywiadach posługuje się demagogią i kłamstwami. Idąc PiS-owską logiką w sprawie sądów, że jeden przykład nieuczciwego sędziego jest przyczynkiem do tego, by zmienić całą kadrę, to można posłużyć się inną analogią: Wczoraj złożono wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi PiS. Teraz należałoby więc odwołać wszystkich senatorów PiS, skoro jeden ma zarzuty.

Prowadzący zauważył jednak, że PiS twierdzi, że wcale nie chce wychodzić z UE. Nie pozwolą jednak, by Unia ingerowała w polskie reformy.

- Ale przecież to nie jest żadna reforma, to upartyjnienie sądów. Reformy mają ulepszać, a co się stało Trybunałem Konstytucyjnym czy Prokuraturą? Działają dwa razy wolniej. Pamiętna stłuczka Beaty Szydło sprzed niemal roku nie została do tej pory wyjaśniona.

Interes partyjny ponad wszystko

Prowadzący zastanawiał się czy ktoś jest w stanie przekonać prezydenta do zawetowania ustaw. Borys Budka był sceptyczny. Wyraził zadziwienie, że prezydent, jako prawnik w ogóle myśli o podpisaniu ustaw, skoro np. uchwały największych uniwersytetów pokazują, że te akty prawne są niekonstytucyjne.

- A profesor Strzembosz jest w stanie coś zdziałać? Poprosił prezydenta mailowo o spotkanie -dopytywał Piotr Kraśko.

Profesor to autorytet, który udowodnił, że dobro Rzeczpospolitej jest najważniejsze. A PiS jest w stanie podeptać każde autorytety dla interesu partyjnego 

skwitował Budka i dodał, że polityka to nie zabawa dużych panów, jak może wydawać się PiS-owi, ale walka o dobro polski

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (55)
"Mleko się rozlało i będą konsekwencje" - Budka o zrujnowanej pozycji Polski
Zaloguj się
 • buffy_007

  Oceniono 27 razy 17

  No, co on gada? Prokuratura działa bardzo szybko. Po wypadku broszki od razu stwierdzili, że winien był ten koleś z Cinquecento. Rekord świata!
  Dowody się znajdą. A nawet jak nie, to "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?"

 • justas32

  Oceniono 31 razy 13

  Czasami zastanawiam się czy my nie jesteśmy czasem zbyt cywilizacyjnie zacofani by mieć przywilej posiadania własnego państwa. To smutne ...

 • kemor234

  Oceniono 20 razy 6

  Przykre jest to, że Pis nie rozumie ... demokracji. Nie jest w stanie zrozumieć opinii innych.
  Ba! Nawet nie jest w stanie ich wysłuchać. Dla PIS-u liczy się tylko siła.
  Ordynarna, chamska i prostacka siła.
  To my. To ja tu jestem panem. Reszta ma słuchać i milczeć. Taki właśnie wizerunek Polski utrwala się poza granicami. Nie każdy przecież jest w stanie dociec, że to nie Polska.
  Że to PIS jeno. Taki wrzód na wielowiekowej historii ...

 • tilow3

  Oceniono 17 razy 5

  Słuchałem tego wywiadu i wszystko co zostało tam powiedziane jest dla mnie zrozumiałe. Co się dzieje z połową Polaków? dla których to co dla mnie jest białe, dla nich jest czarne. Naprawdę wierzycie w to, że to stracimy w UE odzyskamy z nawiązką u Chińczyków? Że rozpad UE to kwestia czasu a Polska stanie się dzięki temu hegemonem w naszej części Europy? Że inwestycje przyjdą ze wschodu i stamtąd finansowanie, bo Chiny nie maja gdzie lokować pieniędzy? Wierzycie ślepo w wydumane pomysły pisowskich mistrzów ekonomii? Nie pamiętacie jak Chińczycy budowali A2 w Polsce? jak szybko uciekli z placu budowy i nie chcieli zapłacić odszkodowania. I naprawdę dla was marzenia o mitycznym przymierzu ze wschodem i Polski "od morza do morza" to wasz plan? tak serio serio? Z takimi poglądami i myśleniem, my naprawdę zasługujemy na biedę. Zachód będzie się bogacić i pukać mocno w czoło, że Polacy najbardziej czego pragną to ubóstwo. Bo z Chińczykami czy "wschodem" niczego nie osiągniemy i dobrze o tym wiecie.

 • byrcyn11

  Oceniono 6 razy 4

  Najpierw sankcje przeciw Rosji, teraz przeciw Polsce - na dobrym kursie jesteśmy ;-)

 • banwit

  Oceniono 3 razy 3

  Zmarł sędzia Cioch z TK. To już drugi po Morawskim sędzia TK który nagle umiera. Czyżby głupota był śmiertelną chorobą? To by była dobra wiadomość, ale obawiam się że zaraz inne prawicowe głupki zaczną węszyć jakiś spisek, a może powołają nawet jakąś komisję śledczą do spraw.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 3

  W Polsce jest 2300 Profesorów i 16 milionów ludzi z wykształceniem zawodowym lub niższym. Gdybyście byli politykami, to do kogo byście się odwoływali - do garstki ludzi inteligentnych czy do szerokich rzesz motłochu (przepraszam, wiem że motłoch nie lubi gdy się go tak nazywa) ? PIS to wyczuł dlatego pierniczy że układ i że kradną - a suweren się cieszy bo sam właśnie sam tak myśli i uważa PIS za "Polską" partię. Na populizm nie wymyślono jeszcze lekarstwa. Nie wiem nawet czy trybunał konstytucyjny na to pomoże ...

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 2

  Gdyby nie przegrana PO w wyborach 2016 roku, nie mielibyśmy dzisiejszej degrengolady. I niech Budka i inni POwcy teraz nie biadolą, bo to oni swą polityką doprowadzili Polskę do obecnej sytuacji.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 2

  Opozycjo - zamiast ciągle krytykować PIS nauczcie się tego co jest waszymi wartościami i odwołujcie się do nich, żeby przyciągnąć do Was ludzi ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX