Będzie Polexit? Można wierzyć politykom, albo zacząć czytać między wierszami

Członkowie PiS przekonują, że nie dążą do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Jednak goście audycji Dominiki Wielowieyskiej wskazują na sygnały, które przeczą deklaracjom polityków.

Dominika Wielowieyska przytoczyła wypowiedź Rafała Ziemkiewicza. Zastrzegła jednak, że politycy PIS przekonują, że Polska nie wyjdzie z unii, a pogłoski o Polexicie to tylko histeria.- Większość społeczeństwa popiera integrację europejską. Jeżeli ktoś chce wyprowadzić Polskę z UE, nie będzie mówił o tym wprost. Te deklaracje niewiele więc znaczą, trzeba analizować sytuację - tłumaczył Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

- Jeden z prawicowych publicystów napisał, że rządowi chodzi o “schładzanie” poparcia Polaków do UE, żeby mieć większą możliwość gry z instytucjami europejskimi. Jednak można niechcący schłodzić za bardzo i zamrozić. Ktoś wcale może nie chcieć Polexitu, tylko wyliczył sobie, że jeżeli schłodzi poparcie Polaków dla UE z powiedzmy 80% do 60% to łatwiej mu będzie walczyć z Donaldem Tuskiem. Tylko że działając w ten sposób można niechcący uruchomić mechanizmy, których nie da się zatrzymać - rzeczywistość społeczna to nie matematyka. Mamy przykład z Wielkiej Brytanii - argumentował Kowal.

Czytaj też: Przeanalizowaliśmy z ekspertami od mimiki i gestów orędzie Dudy. "Szukał oparcia"


Jak mówi, najbardziej zaniepokoiło go, że w obliczu groźby uruchomienia art. 7, nie było wrażenia, że PiS chce zatrzymać ten proces.- Wydawało się wręcz, że ktoś chce, żeby to się wreszcie wydarzyło. To zwraca moją uwagę, a nie deklaracje - podsumował.

W ocenie Pawła Zalewskiego, byłego europosła PO, PiS dąży do przeformatowania opinii publicznej.- Ma ona mieć nowe cele i tożsamość. I po to promuje się integralny katolicyzm “naszość”, swojskość, kult żołnierzy wyklętych. PiS chce zbudować nowy system w Polsce, aby władza totalna zyskała tożsamościową legitymację. I w tym kontekście UE jest przeszkodą. Jeżeli trzeba będzie zapłacić cenę wyjścia z UE, to Jarosław Kaczyński jest w stanie to zrobić - podsumowuje.

Więcej w audycji:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (212)
Będzie Polexit? Można wierzyć politykom, albo zacząć czytać między wierszami
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 42 razy 30

  Kaczyński świadomie dąży do wyprowadzenia Polski z UE, bo jemu Europa jest do niczego niepotrzebna. Jego głowa ma inne potrzeby.
  UE przeszkadza Kaczyńskiemu w faszyzowaniu państwa i ogłupianiu społeczeństwa przy pomocy polskiego kościoła katolickiego i reaktywowaniu haniebnej wersji polskiego nacjonalizmu.
  Nie ogłasza oficjalnie polexitu, bo chce jeszcze zagarnąć przyznaną już Polsce kasę.

  Zawodowi, kaczystowscy plwacze obsługujący fora internetowe, również i nasze forum, nieustannie to potwierdzają swoimi ordynarnymi i głupimi wpisami.
  Żałosna dziennikarzyna, Rafał Ziemkiewicz, napisała wprost: "A co się tak trzęsiemy nad tą Unią? Wzięliśmy juz co było tam do wzięcia więcej nie będzie i czas wypierdzielać, jak sami ułatwiają...".

 • d.d.5

  Oceniono 28 razy 22

  nosz kurcze, niech Kaczyński sobie nie myśli,że sam dokona polexitu.Nic o nas bez nas..!!!
  MUSI(!) być najpierw referendum i tu mogą pisiory sie zdziwić jego wynikiem.

 • acide94

  Oceniono 25 razy 17

  Dziewiczy jarek wie, że Polacy między Europą i jarem wybiorą Europę. Jeżeli wyjdziemy z UE, naród utopi jarka i pis w szambie razem z kościołem katolickim. Dobrą stroną tej historii będzie ateizacja kraju.

 • jael53

  Oceniono 23 razy 15

  Piękna jest ta logika Waśki, który marzył, żeby carem zostać. Dobrzy ludzie pytali: I cóżbyś ty, Wasia, zrobił, jakbyś był carem? "O to wy się nie martwcie - wziąłbym 100 rubli, koszulę, bukłak gorzały i uciekł". W sam raz na rozum R.A. Ziemkiewicza.

 • smarekdarek

  Oceniono 18 razy 14

  Będzie Polexit? Będzie i polski Majdan. A Antek, tę okazję, już szykuje polski Berkut, pod postacią Obrony Terytorialnej...

 • kocurimysza

  Oceniono 14 razy 12

  To wypierniczajjcie do Rosji PISowcy jak wam UNIA sie nie podoba !!!!.

 • mozart

  Oceniono 16 razy 12

  Logika PiS idzie logiką leninowską. Zmiany, które zachodzą od 2015 są iście bolszewickie i oznaczają likwidację dotychczasowego porządku prawnego i społecznego. I to w sposób nieodwracalny! Polska jest nie tylko przygotowywana na kompletną izolację na arenie europejskiej, lecz również do Polexitu, wojny domowej i brutalnego, narodowego bolszewizmu w pseudoreligijnym sosie.
  Społeczeństwo zostanie wzięte brutalnie za mordę, bo ma mentalność chłopa pańszczyźnianego. Inteligencji w tym kraju nie ma, gdyż albo wyemigrowała albo wyginęła albo skuliła ogon pod siebie w obawie o własną emeryturę i stan posiadania. Zniszczono wszelkie autorytety, które byłyby jakimkolwiek zagrożeniem dla rewolucjonistów. I zaczęto kształtować nowe pokolenie poprzez deformę edukacji. Jednocześnie przekupiono społeczeństwo programem 500+. Toteż nie zachodzi obawa, że prekariat się zbuntuje. Dlatego nie będzie żadnych masowych protestów (czy marsze kilkudziesięciu tysięcy ludzi na 30 milionów dorosłych obywateli można uznać za masowe?) gdy ostatecznie zostaną wdrożone pseudoreformy sądownictwa i ordynacji wyborczej. Będą protesty? Rozgoni się je z użyciem broni maszynowej lub wojsk OT. Na niepokornych przygotowano również środki w postaci rozszerzonych uprawnień policji i środków przymusu.
  Będą sankcje? W to mi graj! Zgodnie ze stalinowską logiką władza potrzebuje wroga zewnętrznego i wewnętrznego, by go zdefiniować jako "wroga ludu". Wróg zewnętrzny - UE jest analogiem międzynarodowej burżuazji, zaś opozycja jest ucieleśnieniem "wrogów ludu" i kontrrewolucjonistów "dobrej zmiany". W czasach stalinowskich wypracowano doskonale rozwiązanie sprawy artykułem 58. Myślę, że w Polsce analogiczne rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie. I tak za samą przynależność do opozycji dostanie się 3 lata, za antyrządowe demonstracje 10 lat, za głosowanie w PE przeciw rządowi PiS 25 lat. I to nie będą zwykłe wiezienia, tylko karne kolonie. W tym kopalnie, karczowanie lasów, kopanie kanałów melioracyjnych, regulacja rzek, prace na polu, przekop Mierzei Wiślanej.
  Czekają nas co najmniej 3-4 pokolenia kaczyzmu w Polsce.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 18 razy 12

  wyjście z UE automatycznie otworzy leninowskiej dziczy z PiSu szerokie możliwości sterroryzowania opozycji aktywnej i biernej, doprowadzi szybko do wojny i ostatecznego upadku państwa polskiego.
  Będzie przyspieszona powtórka z zaborów, zaś patriotyczne polactwo pojedzie zasiedlać Syberię
  Jedyna pociecha, to fakt, że Ruscy najpierw wyrżną polskich dobrych panów i faszystów, dopiero potem sie zabiorą za suwerena

  Skoro naród polski odrzuca wartości cywilizacji światowej i europejskiej, chcąc tylko dotacji ( te worki euro są chwilowym lekarstwem na odwieczną polską nieudaczność ), to trudno, czas wrócić pod skrzydła rosyjskie i znów taplać się w błocie.

  To będzie czas wyborów, pomiędzy katofaszystowskim piekłem wojennnym a normalnością. Bo nawet ciapata ale normalność.

  Polska popełnia zbiorowe samobójstwo i jest to na rękę całemu światu.

  Nie pierwszy ale za to ostatni raz

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 17 razy 11

  Gretkowska ma rację: największe problemy Polski to katolicyzm i alkoholizm. Bez pomocy kościoła kat. w Polsce pis nie dałby rady sam wyciągać Polskę z UE i pchać pod zależność Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX