Takiego ministra bardzo w Polsce potrzeba. Jest dobry pomysł na nowe, ważne stanowisko

Już nie tylko resort środowiska, ale osobny pełnomocnik w randze ministra ma zajmować się walką z zanieczyszczeniem powietrza - o takim pomyśle Mateusza Morawieckiego rozmawiano w dzisiejszym EKG.

Kto zajmie to stanowisko w KPRM-ie - jeszcze nie zdecydowano. Ale nieoficjalnie wskazywany jest Piotr Woźny - doradca ds. smogu w resorcie rozwoju.


- Ta wiadomość bardzo nas cieszy - komentował w TOK FM, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland

To powinna być osoba z charyzmą, otwarta na współpracę z najróżniejszymi środowiskami, w tym ruchami miejskimi czy organizacjami ekologicznymi. Mająca otwartą głowę. Wczytująca się i wpisująca w megatrendy

O tym, że Premier Mateusz Morawiecki mocno skoncentruje się na problemach jakości powietrza w Polsce, wiadomo od jego exposé. Teraz - jak wskazywał w TOK FM Wyszkowski - trzeba jednak poczekać, czy te zapowiedzi się potwierdzą

- Jeśli zapowiedź Morawieckiego się ziści, to będzie człowiek idealnie spozycjonowany. Jako członek kancelarii premiera będzie miał silny mandat do tego, żeby poganiać ministrów. I wypełnić treścią tych czternaście rekomendacji komitetu ekonomicznego rady ministrów. Rok minął, a tylko jeden z postulatów został zrealizowany.


Nowy pełnomocnik miałby koordynować 14-punktowy program "Czyste powietrze", przygotowywać premierowi akty prawne i łączyć kompetencje wszystkich resortów, które dziś walką ze smogiem się nie zajmują, choć powinny. Nazwisko osoby, która zostanie powołana na tę funkcję poznamy najwcześniej po Nowym Roku.

Całej rozmowy wysłuchasz tu:

TOK FM PREMIUM